Sağlık

A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur

Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini göz, deri, bağışıklık ve doğum öncesi sağlığında önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte, çok fazla alınması vücut üzerinde toksik etkilere neden olabilir.

 

İçindekiler

A Vitamini Fazlalığında Neler Olur

 

A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur
A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur

 

Uzun süre çok fazla A vitamini tüketmek, kabarık saçlara, kısmi saç dökülmesine (kaşlar dahil), çatlamış dudaklara ve kuru, pürüzlü cilde neden olabilir. Büyük dozlarda A vitamininin kronik tüketimi karaciğer hasarına neden olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında çok yüksek dozlarda A vitamini almak doğum kusurlarına neden olabilir.

 

A vitamini
a vitamini fazlalığında neler olur

 

Daha sonraki semptomlar arasında şiddetli baş ağrıları ve genel halsizlik bulunur. Kemik ve eklem ağrıları özellikle çocuklarda sık görülür. Özellikle yaşlı kişilerde kırıklar kolayca oluşabilir. Çocuklar iştahlarını kaybedebilir ve normal şekilde büyüyüp gelişmeyebilirler. Derileri kaşınabilir. Karaciğer ve dalak büyüyebilir.

Aynı anda çok fazla miktarda A vitamini tüketmek, saatler içinde uyuşukluğa, sinirliliğe, baş ağrısına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir ve bunu bazen ciltte soyulma takip eder. Özellikle çocuklarda kafatası içindeki basınç artar ve kusma meydana gelir. A vitamini tüketimi durdurulmadıkça koma ve ölüm meydana gelebilir.

A Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

 

A vitamini fazla alındığında deride koyulaşmaya, pullanmaya, kafa içi basıncının artmasına, şiddetli baş ağrısına, görme sorunlarına, kas güçsüzlüğüne yol açabiliyor.

 

A Vitamini Fazlalığı Nasıl Anlaşılır

 

A Vitamini Fazlalığı Nasıl Anlaşılır
A Vitamini Fazlalığı Nasıl Anlaşılır

 

  • Baş dönmesi
  • Çift görme
  • Şiddetli kusma
  • Baş ağrısı
  • Dudak ve avuç içi soyulması
  • Kasılma nöbetleri

 

A Vitamini Karaciğerde Depolanır Mı

 

A vitamini diğer vitaminlere göre, fazla miktarda karaciğerde depolanır. Örneğin hiç vitamin almayan kişinin karaciğerinde depolanan A vitamini 5-10 ay yeterli gelir.

 

A Vitamini Ne Kadar Alınmalı

 

Gıdalarda A vitamini retinol ve A vitamini ön maddesi karoten olarak yer alır. Yetişkin kadınlarda günlük A vitamini ihtiyacı 800 mcg, erkeklerde 1000 mcg’dir.

 

A Vitamini Fazlalığı Vücuttan Nasıl Atılır

 

A Vitamini Fazlalığı Vücuttan Nasıl Atılır
A Vitamini Fazlalığı Vücuttan Nasıl Atılır

 

B ve C vitaminleri suda çözünürken, A, E, D ve K vitaminleri yağda çözünür. Yağda çözünen vitaminlerin vücuttan atılımı zordur, daha çok yağda çözünen vitaminlerin fazlası vücutta depolanır ve bazı olumsuz yan etkilere neden olur. Ancak suda çözünebilen vitaminler idrar yolu ile kolaylıkla atılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status