Sağlık

Açlık Otu Nedir, Neye İyi Gelir?

Sinameki otunun farklı bir çeşidi olan ve Arapça’da “senna yaprağı” olarak adlandırılan açlık otu, günümüzde kilo vermek amaçlı tüketimi bulunuyor. Bu bitkinin yetiştiği bölgeler genelde Çin, Pakistan ve Hindistan olsa da, ülkemizde de rahatlıkla açlık otuna erişmek mümkün.

Açlık Otu Faydaları

 • Doğal müshil etkisi sayesinde kabızlıkla savaşır.
 • Metabolizmayı hızlandırıp zayıflama konusunda kişilere katkı sağlar.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Yağ yakımına yardımcı olur.
 • Tokluk hissi sağlar.
 • Bağırsak florasını sağlığına kavuşturmada yardımcı olur.
 • Hazımsızlık ve gaz sancılarını önler.

Açlık Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Açlık otunu kullanmanın en iyi yolu onun çayını hazırlayıp tüketmektir. Bunun için, 1 su bardağı içme suyunu kaynatalım. Su kaynadıktan sonra içine 10 adet açlık otunu atıp yaklaşık 5-6 demleyelim. Daha sonra, açlık otlarını suyun içinden çıkarıp ılınmaya bırakalım. Ilındıktan sonra tüketebilirsiniz.

Açlık otu
açlık otu

Ayrıca “açlık otu çayı ne kadar süre kullanılmalı?” sorusu internette çok aranır olmuş. Bu bitki günde 2’den fazla kullanılmamalı ve 2 hafta sonunda ara verilmesi gerekir.

Açlık Otu Çayı Ne Zaman İçilmeli?

 • Açlık otu çayını sabah aç karnına veya akşam ise, çok fazla tok olmadığınız bir saatte tüketebilirsiniz.
 • Bu bitkiyi özellikle kabızlık sorununu gidermede 1 fincan açlık otu etkili olacaktır.
 • Zayıflamak için açlık otu çayı tercih edilebilir.
 • Açlık otu çayını içerken 12 saat ara ile içilmesi önerilir.

Kabızlık problemi için probiyotik takviyesi alınıyorsa, bununla beraber açlık otu tüketilmemelidir. Zira, her ikisi de bağırsakları çalıştıracağı için ishale yol açabilir. İshal olması durumunda ise, vücutta su kaybı yaşanacak ve böylelikle tansiyon düşüklüğüne neden olacak. Bundan dolayı, dikkatli kullanılması gereklidir.

Açlık Otunu Kimler Kullanamaz?

Hamile ve emziren anneler bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları önemlidir. Ayrıca fazla kullanımda isale neden olacağı için az miktarda ve ölçülü tüketilmesi önerilir.

Açlık Otu Zararları

Fazla tüketimde ishale yol açar ve böylelikle vücuttan fazla su kaybı yaşanır. Bu da ilerleyen dönemde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı, ölçülü kullanılması tavsiye edilir.

Açlık Otu Nereden Alınır?

Afrika kıtasında yetişen açlık otu, son yıllarda bir hayli popülerleşmesi dolayısıyla artık ülkemizde de kendisine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu bitkiyi özellikle organik ürünler satan online alışveriş siteleri ve güvenilir aktarlardan temin edebilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status