Sağlık

Adet Geciktirmek İçin Bitkisel Çözüm

Tatiller, düğün, balayı gibi zamanlara denk gelen adet dönemleri planlarınızı alt üst edebilir. Peki, adet geciktirmek için yan etkisi olmayan bitkisel çözümler var mı?

Planlarınızı ertelemeyin, regl tarihinizi değiştirin diye sizler için bu yazımızda, adet geciktirmek için bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsettik.

 

İçindekiler

Adet Geciktirici Bitkiler

 

Adet geciktirmek
Adet geciktirici bitkiler

 

  • Civanperçemi
  • Tarçın
  • Biberiye
  • Zencefil
  • Maydanoz çayı
  • Salatalık
  • Böğürtlen yaprağı
  • Elma sirkesi
  • Karpuz

Adet Geciktirmek İçin Evde Ne Yapılır?

 

Evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler sayesinde adet tarihinizi değiştirme şansınız var. Yan etkisi olmayan bu çözümlerle planlarınızı ertelemek zorunda kalmadan keyfinize bakabilirsiniz.

Ancak uzmanlar, gerekmedikçe adet tarihinizle oynamanızı doğru bulmuyor. Zira, sürekli değişen adet tarihi kadınlık hormonunuzu olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı, aşağıda yer verdiğimiz bitkisel çözümleri sadece özel günlerde denemenizi tavsiye ederiz.

 

Adet geciktirmek
Adet geciktirmek için bitkisel çözüm

 

Adet Geciktirmek İçin Tarçın

 

Tarçın tüketerek adet gününüzü 5 gün geciktirebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adet geciktirici bitkiler arasında yer alan tarçını fazla tüketmekten kaçının ve kontrollü tüketmeye dikkat edin.

Suyunuza toz tarçın veya çubuk tarçın ekleyebilir ya da meyvelerin üzerine veya yoğurdun içerisine ekleyip tüketebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

 

Kendinize maydanoz çayı hazırlayın ve regl tarihiniz ertelensin. Bunun için, 1 tutam maydanozu sapları ile birlikte bir miktar suda kaynatıp regl gününüze yakın tarihlerde tüketin.

Ancak aşırı tüketmede kansızlık, karaciğer ve böbrek problemleri gibi yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz.

Adet Geciktirmek İçin Elma Sirkesi

 

Evinizden asla eksik etmediğimiz elma sirkesi de adet geciktirmek için kullanılan bitkisel çözümler arasında yer alıyor.

1 bardak suya elma sirkesi ekleyin ve 1 hafta boyunca tüketin. Böylelikle adet tarihinizi 5-6 gün ertelemiş olacaksınız.

Karpuz

 

Yaz meyvesi olan karpuzla regl tarihinizi ileri ertelemeniz mümkün. Bunun için, adet olacağınız tarihe yakın zamanlarda karpuz tüketmeniz yeterli.

Biberiye

 

Biberiye de adet geciktiren bitkilerden biridir. 5 gün kadar adet geciktirmek istiyorsanız, regl döneminize yakın bir tarihte günde 2 kez biberiye ile hazırladığınız çayı içmeniz gerekiyor.

Civanperçemi ve Zencefil

 

Regl gününüze son 1 hafta kala, 1 tutam civanperçemi ve 1 tutam zencefili 1 fincan sıcak suda demleyip için. Düzenli içtiğiniz takdirde, regl tarihinizi erteleyebilirsiniz.

Salatalık

 

Sağlıklı besinler arasında yer alan salatalık, regl tarihinizi geciktiren besinlerdendir. Adet gününüzü 3 veya 5 gün ertelemek için salatalık yiyebilirsiniz.

Böğürtlen Yaprağı

 

2 adet böğürtlen yaprağını kaynar suda demleyin. Hazırladığınız bu karışımı gün içerisinde 3 kez içebilirsiniz. Böylelikle regl tarihinizi 1 hafta kadar ileriye atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status