Sağlık

Adetliyken Saç Boyanır Mı? Adetliyken Saç Boyama Günah Mıdır?

Adet döngüsü sırasında, kadınlar hormonal açıdan ciddi değişime uğrar. Bütün bunlar genel sağlık durumunu etkiler ve dış faktörler bu durumu olumsuz etkileyebilir. Saç boyamadan bahsediyoruz. Elbette zararsız boyalar var ama birçok piyasadaki birçok ürün amonyak içeriyor. Adetliyken saç boyanır mı konusunda uzmanlar ortak bir görüşe sahip değiller. Gelin birlikte durumu açıklamaya çalışalım.

Tüm kadınlar için geçerli olmasa da, bazı kadınlar bu konudan şikayetçidir. Üstelik saç deriniz regl döneminde daha hassastır. Saç boyaları ve kimyasal düzleştiriciler iltihaplanma ve morarma gibi kafa derisi travmalarına neden olabilir. Buna ek olarak, istenmeyen vücut tüylerinden kurtulmak, tıpkı saçlarınızı boyamak gibi benzer sorunlara neden olabilir. Adetken vücudunuza ağda yapmak acı verici olabilir. Bunun nedeni adet sırasında vücudunuzun fiziksel ve duygusal değişimler yaşamasıdır.

İçindekiler

Adetliyken Saç Boyanır Mı Günah Mı?

Abdest veya gusül alınırken vücudun yıkanması gereken yerlerinde suyun derinin altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Örneğin oje vücudun üzerinde tabaka oluşturup suyun bedene ulaşmasını engeller bu yüzden de abdest ve gusle manidir. Abdest veya gusülden önce bunların temizlenmesi gerekir. Adet dönemindeyken saç boyatmak abdest veya gusül açısından hiçbir engel oluşturmamaktadır.

Adetliyken Neden Saç Boyanmaz?

Adet dönemi bir kadının hormon dengelerinin en çok değiştiği dönemdir. Vücudunuzun sıcaklığı artar ve bu da belirli kimyasallara etki edebilir. Bu nedenle adet döneminde saç boyatıldığında diğer dönemlerdeki kadar iyi tutmayabilir.

Hormonal dengesizlikler saç boyasının saçınızı istediğiniz şekilde boyamasını engelleyebilir. Bu dönemde saçlarını sarı, kırmızı veya platin gibi daha açık renklere boyayan kadınlar, sonuçtan pek memnun değil. Boya saçta etkili bir şekilde tutunamadığı için bu süre zarfında istenilen rengin elde edilmesi mümkün değildir. Saçları daha koyu tonlara boyamak mümkün olsa da, daha açık renkler için muhtemelen adet döneminizin geçmesini beklemelisiniz.

Adetliyken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kadınlar dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturuyor ve çoğu için regl dönemine başlamak fiziksel gelişiminde belirleyici bir olay. Kültürel olarak adet görmek, üreme potansiyelini işaret ettiği için önemlidir.

Adet döngüsü, bir kadının vücudunun hamilelik olasılığına hazırlanırken geçirdiği aylık değişiklikler dizisidir. Her ay, yumurtalıklardan biri, yumurtlama adı verilen bir süreç olan bir yumurta bırakır. Aynı zamanda hormonal bazı değişiklikler de rahmi hamileliğe hazırlar. Yumurtlama gerçekleşirse ve yumurta döllenmezse, uterusun astarı vajinadan dökülür. Bu duruma adet dönemi denilir.

adetliyken saç boyanır mı
adetliyken nelere dikkat etmeliyiz

Bir adetin ilk gününden sonraki adetin ilk gününe kadar sayılan adet döngüsü her kadın için aynı olmayabiliyor. Adet akışı her 21 ila 35 günde bir olabilir ve iki veya yedi gün arası sürebilir. Adet başladıktan sonraki ilk birkaç yıl boyunca, uzun döngüler yaygındır. Bununla birlikte, adet döngüleri yaşlandıkça süresi kısalır ve daha düzenli hale gelir. Adet döngüsü düzenli veya düzensiz, hafif veya ağır, ağrılı veya ağrısız, uzun veya kısa olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişse de yine de normal kabul edilebilir.

Regl dönemlerinizle ilgili endişeleriniz varsa, her ay düzenli olarak bunları not edin ve anormal bir durum ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurunuz.

 • Bitiş tarihi : Regl döneminiz genellikle ne kadar sürer? Normalden daha uzun mu daha kısa mı?
 • Akıntı: Adet akıntılarınızın ağırlığını kontrol edin. Normalden daha hafif mi yoksa daha ağır mı görünüyor? Ne sıklıkla ped değiştirmeniz gerekiyor? Herhangi bir kan pıhtısı söz konusu mu?
 • Anormal kanama: Adet dönemleri arasında kanamanız oluyor mu?
 • Ağrı: Döneminizle ilişkili herhangi bir ağrıyı tanımlayın. Ağrı normalden daha kötü mü?

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler

Adet ağrısı kadınlar arasında çok yaygın bir durum ve adet döngünüzün normal bir parçası. Adet döneminde genelde karında ağrılı kas krampları, halsizlik, yorgunluk, kabızlık, göğüslerde şişlik, sivilce, sırt ve uyluklarda ağrı görülmektedir. Ağrı bazen şiddetli spazmlar halinde gelebilir ve her döneme göre değişiklik gösterebilir. Bazı dönemler çok az rahatsızlığa neden olurken veya hiç rahatsızlık vermeyebiliyorken, bazen de daha ağrılı olabilir. Bu dönemde kadınlar iki hususa dikkat etmelidir: Beslenme ve Psikoloji.

Adet dönemindeki çoğu semptom, besleyici gıda maddeleri tüketilerek hafifletilebilir veya kontrol edilebilir. Regl döneminde karın krampları, mide bulantısı, yorgunluk ve şişkinlik gibi rahatsız edici semptomlarla baş edebilmek için aşağıdaki besinleri diyetinize ekleyebilirsiniz:

 • Karpuz (Şeker ihtiyacınızı azaltır ve kan şekerinizi kontrol altında tutar.)
 • Lahana ve ıspanak (Vücuttaki demir seviyesini arttırmaya yardımcı olur.)
 • Zencefil (Ağrıyan kaslarınız için zencefil çayı tüketebilirsiniz.)
 • Balık (Protein, demir, ve omega-3 açısından zengindir.)
 • Kinoa (Demir, protein, magnezyum içerir. Sizi uzun süre tok ve enerjik tutar.)
 • Bitter çikolata (Demir, magnezyum içerir. Adet dönemi semptomlarını azaltır.)
 • Yoğurt (Probiyotik açıdan zengindir. Enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur.)
 • Fındık, Badem, Kaju (Omega-3 ve protein içerir. Regl ağrısını yatıştırır.)
 • Mercimek, Fasulye (Protein açısından zengindir. Enerji verir, ağrıları azaltır.)

Kadınların büyük bir çoğunluğu adet öncesi dönemde fiziksel veya ruhsal bazı değişiklikler yaşayabiliyor. Adet başlangıcından önceki günlerde en yaygın görülen değişiklikler, şişkinlik, gerginlik, yorgunluk, hassasiyet, kasık ağrısı, ağlama krizleri, sıcak basması gibi fiziksel ve ruhsal niteliktedir. Bu dönemi rahat atlatabilmek için kendinize zaman ayırabilir yürüyüş ve egzersiz yapabilirsiniz.

Adetliyken Neler Yapılmaz?

 • Tuz tüketimi azaltılmalı. Yüksek tuz içeriğine sahip yiyecekler adet döneminde sizin için iyi değildir çünkü kramplarınızı arttırabilir. Dahası, şişkinliğe neden olabilir.
 • Kahve, çay ve asitli içeceklerden kaçınmalısınız. Bu, adet dönemindeyken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir! Yüksek kafein ağrınızı şiddetlendirebilir. Canınız kafein istiyor olabilir ama kesinlikle kahve alımını bu dönemde azaltmanız gerekiyor.
 • Küvette oturarak duş almamalısınız. Adet döneminde ılık bir duş almanızın size hiçbir zararı olmaz ancak ayakta duş alınması tavsiye edilmektedir. Küvete oturmak vajinayı bakterilere açık hale getirebilir ve enfeksiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarının artmasına neden olabilir.
 • Gün boyu aynı hijyenik ürünü (ped) kullanmamalısınız. Hijyenik pedi 4 ila 6 saatten fazla takmak bakteri üremesine ve kötü koku oluşmasına neden olur.
 • Korunmasız seks yapmamalısınız. Her şeyden önce, adet dönemindeyken seks yapmak kesinlikle normal bir durum, ancak adet döneminde korunmasız seks yapmamalısınız. Henüz bir aile kurmayı düşünmüyorsanız, riske girmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, korunmalı seks aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın bir yoludur. Adet olsun ya da olmasın, enfeksiyonlardan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için her zaman güvenli seks yapın.

Adetliyken Neler Yapılabilir?

Semptomlarınız hafifse, regl kramplarını hafifletmeye ve regl ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı evde kolaylıkla yapabileceğiniz regl tüyoları vardır:

 • Karnınızın alt kısmında veya sırtınızın alt kısmına sıcak su torbası kullanın.
 • Ilık bir duş rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Karnınıza masaj yapın.
 • Bol su tüketin.
 • Reçetesiz satılan bir ağrı kesici veya iltihap önleyici ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Kan akışını artırmaya yardımcı olmak için yoga, yürüyüş veya yüzme gibi kolay bir egzersizler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status