Bitkisel ÇözümSağlık

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Ağız yarasına ne iyi gelir? Karbonat ağız yarasına iyi gelir mi? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ağız yarası için neyi tavsiye ediyor? Ağzı yarası için hangi krem işe yarıyor? Sumak ağız yarasına iyi gelir mi? Ağız yarası nasıl geçer? Geçmeyen ağız yarası nedenleri nelerdir?

Yemek yeme işlevini pasifleştiren ağız yaraları, çoğu zaman can sıkıcı oluyorlar. Ağız yarası, bir başka deyişle “aft” olarak da bilinen bu yaradan kurtulmak için evde yapabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri mevcut.

 

İçindekiler

Ağız Yarasına İyi Gelen 8 Bitkisel Çözüm

 

Ağız yarası yani aftlar için 8 tane uygulayabileceğiniz bitkisel yöntem önereceğiz. Aşağıda sıraladığımız yöntemler sayesinde aftların kaybolmasına ve aftların ortaya çıkardığı acı ve yanma hissini önlemesine yardımcı olacaktır.

 

Ağız yarasına ne iyi gelir
Ağız yarasına iyi gelen bitkisel çözümler

 

  • 1 tatlı kaşığı kekiği ağzınıza alıp çiğneyin. Çiğnerken yutmamaya dikkat ediniz.
  • Sirke ile gargara yapmanız yeterli olacaktır.
  • Tuzlu su ile gargara yapmanız acıyı ve yanmayı dindirecektir. İlk etapta, tuz canınızı biraz yakabilir ancak oldukça iyi gelecektir.
  • Dut şurubunun içerisine bir pamuk batırıp yara olan kısma uygulayın. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz.
  • Bir dilim ayvayı aftın üzerine bastırarak ovun.
  • Karanfili ağzınıza alıp kekik gibi çiğneyin. Şifa olacaktır.
  • Maydanozun özellikle yaprak kısımlarını çiğneyin. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde yarayı iyileştirmede işe yarayacaktır.
  • Adaçayı yapın ve ılınmasını bekleyin. Herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeden çayı içiniz. Fayda verecektir.

Karbonat Ağız Yarasına Nasıl Uygulanır?

 

Ağız yarasına ne iyi gelir
Karbonat ağız yarasına nasıl uygulanır

 

Ağız yaralarında sık kullanılan yöntemlerden biri de karbonat ile tedavi etmektir. Tedaviye başlamadan önce, ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra, parmak ucunuza bir miktar karbonatı alıp ağız içindeki yarayı ovun. Ağrınız ve acınız dinerek yaranızı çabucak iyileştirmesine yardımcı olacaktır.

Veyahut yarım çay bardağı suda 1 çay kaşığı karbonatı karıştırıp gargara yaparak da uygulayabilirsiniz.

Sumak Ağız Yarasına İyi Gelir Mi?

 

Ağız yarasına ne iyi gelir
Sumak ağız yarasına iyi gelir mi?

 

Sumak, ağız yarası için kısa zamanda etkisini görebileceğiniz bitkisel yöntemlerden biridir. Bunun için, 1 yemek kaşığı sumak, 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle suyu kaynatıp içerisine sumağı koyalım ve 2-3 dakika daha kaynatalım. Kaynadıktan sonra ılınmasını bekleyelim. Ilınan karışıma sirkeyi ekleyip karıştıralım. Ardından iyice soğumasını bekleyelim ve sonrasında süzüp gargara yapmamız gerekiyor. Hepsi bu kadar!

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

 

Ağız yarasına ne iyi gelir
Ağız yarasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ağız yarası için öncelikle doktora görünmenizi ve doktorun verdiği ilaçları kullanmanızı öneriyor. İkincisi, bitkisel çözüm olarak yoğurt otu ve limon ile yapılacak iki yöntemden bahsediyor.

Yoğurt otu ile bir çay hazırlayıp ağzınızı çalkalamanız gerekiyor. Bir diğer yöntem ise, 1 veya 2 çay kaşığı limon ile gargara yapılması aftların tekrarlanmasına da engel olur.

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

 

Ağız yarasının oluşumunu önlemek için alkollü ve gazlı içecekleri azaltmak, acı, tuzlu ve sert besinlerden uzak durmak önerilir. Bunların yanı sıra, aftlar için kremler, jeller ve ağız içi gargara da hekimler tarafından önerilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Geçmeyen Ağız Yarası Nedenleri

 

Normal şartlarda ağız yaraları 1-2 gün içerisinde kendi kendine geçer. Bazen bu süre 10 güne de çıkabilir. Geçmeyen ağız yaralarının nedenleri genellikle sigara kullanımı, C vitamini eksikliği ve beslenme yetersizliklerinden dolayıdır.

Geçmeyen ağız yaraları için bir hekime görünmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status