Cilt BakımıSağlık

Alerji Kızarıklığına Ne İyi Gelir

Alerji kızarıklığına ne iyi gelir? Alerji kaşıntı kızarıklık ne iyi gelir? Alerjik kaşıntıya ne iyi gelir Saraçoğlu? Hamilelikte alerji kaşıntı nasıl geçer? Bebeklerde alerji kızarıklık nasıl geçer? Çocuklarda alerji kızarıklık nasıl geçer? gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve derledik.

Alerjiler, çoğu insan için genellikle zararsız olan çevresel maddelere tepki verdiği için bağışıklık sisteminin neden olduğu reaksiyonlardır. Gıda, polen, ev tozu akarları, hayvanlar, böcek sokmaları veya ilaçlar gibi alerjenlere yanıt olarak ortaya çıkabilirler.

Alerjiler vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir. Örneğin alerjik rinit veya saman nezlesi burnu ve gözleri etkilerken egzama cildi etkiler. Gıda alerjileri bağırsakları, cildi, solunum yollarını, akciğerleri ve bazen de tüm vücudu kan damarları yoluyla etkiler.

 

İçindekiler

Alerji Kaşıntı Kızarıklık Ne İyi Gelir

 

Alerji Kızarıklığına Ne İyi Gelir
Alerji Kızarıklığına Ne İyi Gelir

 

Toz, polen, gıda vb. alerjen maddelere maruz kalınca vücutta kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi birçok belirti gösterebilir. Özellikle kaşıntı ve kızarıklık için evde yapılabilen bazı bitkisel çözümler mevcut.

  • Kaşıntının olduğu bölgeye maden suyu ile bir miktar suyu karıştırıp uygulanması kısa sürede kaşıntıyı giderecektir.
  • Bir miktar limon suyunu soda ile karıştırıp, elde edilen karışımı bir pamukla kaşınan bölgeye sürülebilir. Hem kızarıklık hem de kaşıntı birkaç dakika içerisinde kaybolacaktır.
  • Toz ya da besin alerjisine bağlı kaşıntı ve kızarıklarda aloe vera jeli kullanılabilir. Aynı zamanda, aloe vera suyu da kaşınan bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir.
  • Kaşıntı, kabarcıklar gibi ciltte meydana gelen durumlarda karanfil yağı kullanılabilir. Bir pamuk yardımı ile karanfil yağı kaşınan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.
  • Kaşıntıyı ve kızarıklığı gidermek için yulaf lapasından yararlanılabilir. Az miktar su ile yulafı karıştırıp lapa haline getirilir ve ardından kaşınan bölgeye sürülür. Yaklaşık 5 dakika cilt üzerinde bekletildikten sonra temizlenir.
  • Kırlangıç otunu kaynatıp elde edilen suyu kaşınan bölgeye masaj yoluyla sürülür. Bu uygulama kaşıntının birkaç dakika içerisinde hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Kaşıntı, kızarıklık ve kabarmaları engellemek için papatya suyu kullanılabilir. Kurutulmuş papatya tanelerini kaynattıktan sonra elde edilen suyu etkilenen bölgeye uygulanır. Ayrıca papatya çayı da işe yaramaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı, alerjik kaşıntı durumlarında cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Az miktar yağdan alıp cilde sürülerek kullanılabilir.
  • Buzdolabında bekletilmiş soğuk avokado kabuğu kaşınan bölge üzerine kapatıp bekletilir. Böylelikle, hem kaşıntı hem de kızarıklık hissi ortadan kalkacaktır.
  • Kaşıntı alerjiye ne gelir diye merak edenler için yeşil çaydan yararlanabileceklerini söyleyebiliriz. Demlenmiş yeşil çayı buzdolabında bekletip ardından kaşınan cilde uygulanabilir. Ya da el ve ayakları demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay içerisinde bekletilebilir. Başka bir seçenek olarak ise, demlenmiş yeşil çaydan bu küpleri yapıp cilde soğuk kompres yapılabilir.

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir Saraçoğlu

 

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir Saraçoğlu
Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir Saraçoğlu

 

Sebebi bilinmeyen kaşıntı ve alerjik kaşıntı için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yulaf samanını öneriyor. Bunun için kaynamakta olan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı yulaf samanı atılır ve 3 dakika kadar demlenir. Ilıdıktan sonra süzüp vücutta kaşınan bölgelere pamuk yardımıyla 1 saat boyunca etki ettirilir. Saraçoğlu’nun önerdiği bu küre haftada 3 kere devam edilmesi gerekir.

Saraçoğlu kaşıntı için alternatif bir kür önerisinde daha bulunuyor. 1 tatlı kaşığı siyah kuru üzüm çekirdeğini havanda az miktarda dövülür, ve sonrasında 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılır.

Günde 2 defa öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden önce aç karna tüketilir.

Hamilelikte Alerji Kaşıntı Nasıl Geçer

 

Hamilelikte Alerji Kaşıntı Nasıl Geçer
Hamilelikte Alerji Kaşıntı Nasıl Geçer

 

Hamilelik döneminde anne adayı birtakım alerjenlere maruz kaldığında cilt kaşıntı, kızarıklık veya diğer alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunun yanında, gebelik döneminde ter bezleri daha aktif çalışır ve cilt sürekli terler. Bu terleme de mantara, döküntüye ve akabinde kaşıntıya neden olur.

Hamilelikte alerji kaşıntı için anne adayı serin ortamda bulunmalı ve sık sık ve ılık banyo yapmalı. Ayrıca kaşıntıyı gideren kremler kullanabilir.

 

Bebeklerde Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer

 

Bebeklerde Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer
Bebeklerde Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer

 

Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişme aşamasında olduğu için çok kolay alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebeple, ebeveynlerin bebeklerini çok sık gözlemlemesi ve ortaya çıkabilecek durumlara erkenden müdahale etmesi gerekir.

Bebeklerde egzama, astım, alerjik rinit ve gıda alerjileri sık görülür. Fıstık, yumurta ve süt gibi besinlerden kaynaklı alerjik tepkimeler anne karnında iken görülür.

Ayrıca ceviz, fındık gibi kuruyemişler ile balık ve buğday ürünlerinin de gıda alerjisine neden olduğu bilinmelidir. Daha çok anne sütü ile beslenme döneminde olan bebeklerde alerjiler en fazladır. Bu süreçte alerjik reaksiyonlar çok hızlı gelişebileceği gibi sonrasında da etkisini gösterebilir.

Bebeklerde daha çok besin alerjisi görülür. Alerjisi olan yiyeceği yedikten sonra dudak çevresinde kızarıklık oluşur. Müdahale edilmezse kabarmalar meydana gelebilir. Ayrıca egzamadan kaynaklı olarak ciltte kızarıklık ve döküntü oluşabilir.

Bebeklerde alerji tedavisinde alerjinin türüne göre farklı müdahaleler yapılır. Besin alerjisi olan bir bebeğe, hangi yiyeceklerin alerjik reaksiyona neden olduğu tespit edilir ve o yiyeceklerin tüketimi sınırlanır. Egzamadan kaynaklı cilt döküntü ve kızarıklıklarında ise, doktor kontrolünde krem ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

 

Çocuklarda Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer

 

Çocuklarda Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer
Çocuklarda Alerji Kızarıklık Nasıl Geçer

 

Çocuklarda alerjiden kaynaklı kızarık ve kaşıntılardan kurtulmak için ilk olarak, alerjiye neden olan alerjenin tespit edilmesi gerekir. Alerjeni tespit etmek için hastanelerde alerji testi yaptırılabilir. Ardından, alerjen her ne ise, çocuğu bu alerjenden uzak tutarak yaşam koşulları iyileştirilebilir. Ayrıca doktor kontrolünde bağışıklık güçlendirici takviyeler alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status