Bitkisel ÇözümSağlık

Alerjiye Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler

Alerji, vücudun belirli bir gıda veya maddeye verdiği tepkidir. Özellikle çocuklarda sık görülür. Çoğu ömür boyu sürse de, bazı alerjiler çocuk büyüdükçe ortadan kalkar. Peki, Alerjiye Ne İyi Gelir? 

İçindekiler

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bahar alerjisi ya da alerjik rinit olarak bilinen, halk arasında saman nezlesi, polen alerjisi ya da bahar nezlesi olarak anılan bu rahatsızlık, bahar ayların başlangıcı ile birlikte ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ancak alerjiyi kontrol altına almak ve alerjiden kaynaklı semptomları hafifletmek için bazı bitkisel çözümler mevcut.

Alerjiye Ne İyi Gelir
bahar alerjisine ne iyi gelir
 • Nane çayı: Burun akıntısı, tıkanıklığı ya da burun kaşıntısı ve nefes darlığı gibi şikayetlerde rahatlama etkisi bulunuyor. Alternatif olarak, kaynar suya nane yağı damlatıp, buharını solumak da iyi gelecektir.
 • Zencefil: Bahar alerjisine iyi gelenlerden bir diğeri de zencefildir. Tazesini veya toz halini yiyeceklerin içine ekleyerek kullanılabilir.
 • Zerdeçal: Öksürük, balgam gibi hastalıkların yanında, bahar alerjisine karşı da oldukça etkilidir. Çaya, süte veya yemeklere ilave edilerek tüketilebilir.
 • Tuzlu su: Burun temizliği ya da tuzlu su ile gargara yaparak bahar alerjisinden kaynaklı semptomlar hızlıca iyileştirilebilir. Tuzlu su hazırlamak için 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırılır ve kullanıma hazır hale getirilir.
 • Çörek otu: Güçlü antioksidan etkisi sayesinde, bahar alerjilerine iyi gelen doğal malzemeler arasında yer alıyor. Çörek otu yiyeceklere eklenebileceği gibi çörek otu yağından da yararlanılabilir.
 • Sarımsak ve soğan: İki güçlü antioksidan ve ikisi de bahar alerjileri için oldukça faydalıdır. Ancak sarımsak ve soğan tüketiminde dozunda kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Elma sirkesi: Her derde deva elma sirkesi, bağışık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Alerjik rinitten dolayı görülen burun tıkanıklığı ve boğazda oluşan problemleri hafifletir. Ilık bir bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip tüketilebilir.
 • Yeşil çay: Yorgunluk, bitkinlik hissini ortadan kaldıran ve daha enerjik ve zinde hissetmeye yardımcı olan yeşil çaydan yararlanılabilir.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Polen alerjisine karşı İbrahim Saraçoğlu üzerlik tohumu ve tere otunu tavsiye ediyor. 3-4 yemek kaşığı kaynayan suyun içine üzerlik tohumu dökülür. Buharı koklanır. Bu uygulama hapşırma ve burun akıntısı anında keser. Eğer üzerlik tohumu yoksa, taze tere çiğnenebilir.

Alerjiye Ne İyi Gelir
polen alerjisine ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Güneşe alerjisi olan kişilerde daha çok kızarıklık, kaşıntı ve cilt döküntüleri ortaya çıkar. Özellikle beyaz tenlilerin alerjik reaksiyon görme riski daha fazladır. Güneş alerjisine karşı aşağıdaki yöntemler işe yarayabilir.

Alerjiye Ne İyi Gelir
güneş alerjisine ne iyi gelir
 • Güneş yanıklarına karşı cilde yoğurt sürmek yanma hissini ortadan kaldırır ve güneşten incelen derinin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklardan kurtulmak için düzenli olarak çinko içerikli bitkisel yağlar kullanılabilir.
 • Güneş alerjisinden dolayı oluşan kızarıklıklar için kabak çekirdeği yağından yararlanılabilir.
 • Günde 2-2,5 litre su içmeye önem verilmeli ve bu sayede cildi nemli tutarak güneş ışınlarından daha az etkilenmeyi sağlar.
 • Evde yapılabilen bitkisel çözümler işe yaramadıysa, mutlaka hastanelerin Dermatoloji birimine gidilerek muayene olunması önerilir. Doktorlar tedavinin durumuna göre, ağrı kesici kremler, UVA/UVB ışınlarına karşı etkili losyonlar veya alerji hapları verecektir.

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Göz alerjisi sonucunda gözlerde yanma, kaşınma, iltihaplanma, kızarıklık, sulanma, tahriş ve ışığa karşı duyarlılık gibi tepkilerle karşı karşıya kalınıyor. Göz alerjisi için evde yapılabilecek bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Alerjiye Ne İyi Gelir
göz alerjisine ne iyi gelir
 • Göz kaşıntısı ve yanması gibi durumlarda bol su ile gözler yıkanmalıdır.
 • Poşet papatya çayı demledikten sonra ılımaya bırakılır ve özellikle göz kaşıntısı için gözlere uygulanabilir.
 • Gözlerde yanma şikayeti varsa, buz küplerini bir beze veya torbaya sarıp gözlerinize uygulayabilirsiniz.
 • Salatalık dilimlerini buzdolabında 20 dakika beklettikten sonra soğuk salatalık dilimleri 15 dakika gözlerin üzerinde bekletilir. Salatalığın göz çevresi kaşıntısı, kırışıklık, kuruma gibi problemleri engelleyici özelliği vardır.
 • Demlenmiş siyah çay soğuduktan sonra 10 dakika gözlerde bekletilir. Bu işlem, gözdeki enfeksiyonu ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Ancak faydasını görmek için bu işlemin birkaç gün boyunca tekrar edilmesi gerekir.
 • Kabukları soyulmuş patates ince dilimler halinde doğranır ve göze 15 dakika kadar uygulanır. Bu işlemin günde 3 kere tekrar edilmesi gerekir.
 • Göz kaşıntısı için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu limon-melisa çayı kürü öneriyor. Limon-melisa çayını demledikten sonra yudum yudum içilmelidir.

Toz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Toz alerjisi burun akıntısı, gözlerde sulanma, burun içinde kaşıntı ve hapşırma gibi belirtilere sebep olabilir. Toz alerjisi için ilaç tedavisinin yanında doğal çözümler de uygulanabilir.

Alerjiye Ne İyi Gelir
toz alerjisine ne iyi gelir
 • Tuzlu su yöntemi yapılarak burun kanalları temizlenebilir. İsteğe göre, bu yöntem 3 ya da 4 kere tekrar edilebilir.
 • Nane çayı içilebilir.
 • Bahar aylarında polenler cilde yapışır. Dışarda uzun süre polenlere ve toza maruz kalınırsa mutlaka duş alınması gerekir.
 • Taze demlenmiş yeşil çay içilmesi, sinüsleri açar ve alerjiden kaynaklı belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.
 • Toz alerjisine iyi gelen sebze ve meyveler yenebilir. Domates, elma, kırmızı üzüm, soğan, greyfurt ve brokoli gibi doğal sebze ve meyveler hem alerjik reaksiyonların oluşumunu önler hem de var olan alerjik atağın etkilerini aza indirger.
 • 1 çay kaşığı organik elma sirkesi 1 bardak su ile karıştırılır. Günde 1 kere içildiği takdirde, alerjik reaksiyonlarda azalma görülebilir.

Toz Alerjisine Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu toz alerjisi için lavanta küründen bahsediyor. Bu kürün önerilen kullanım süresi ve kullanım şekline göre uygulanması gerekir. Ayrıca her defasında taze hazırlanması gerektiği bilinmelidir.

Alerjiye Ne İyi Gelir
toz alerjisine ne iyi gelir saraçoğlu

1 su bardağı suda 1 tatlı kaşığı lavanta yaklaşık 15 dakika kısık ateşte demlenir. Sonrasında, ılımaya bırakılır ve süzülür. Elde edilen karışım, akşam yemeğinden 2 saat sonrasında içilir. Bu kür 15 gün boyunca, her gün devam edilmelidir. 15 günlük kür tamamlandıktan sonra ise, rahatsızlığın durumuna göre haftada 3-4 kere, akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 su bardağı içilebilir.

Gıda Alerjileri Nasıl Geçer?

Her yaştan kişide görülebilen besin alerjileri daha çok yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda görülür. Besin alerjisinin tedavisinde, alerjik reaksiyona sebep olan gıdanın tüketilmemesi gerekir. Yenidoğan bebekler, anne sütü ile beslendiği için annenin diyet yapması tavsiye edilir. Böylelikle, aleri kontrol altına alınmış olur.

Alerjiye Ne İyi Gelir
gıda alerjileri nasıl geçer

Ayrıca doktor kontrolünde antihistaminil ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyondan kaynaklı belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Eğer ciddi bir alerjik reaksiyon söz konusu ise, doktorlar adrenalin oto enjektörü reçete edilebilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status