CinsellikGenel

Anal Seks Uygun Bir Eylem Mi | Kadınlar ve Erkekler Neden Ters İlişki İster

“Sana kadınların aybaşı hallerini soruyorlar. De ki: O bir rahatsızlıktır. Bu sebeple âdet günlerinde kadınlardan ayrı durun, temizlenmedikçe onlarla cinsel ilişkide bulunmayın. İyice temizlendiklerinde onlara Allah’ın emrettiği şekilde yaklaşın. Allah çok tövbe edenleri sever ve içi dışı temiz olanları sever. Bakara 222. Ayet

 

Yazıma bir ayet ile başlıyorum nitekim %99 Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Bakara 222. ayette bu tür ilişkinin net olarak sınırları çiziliyor. Yani buradan anlayacağımız kadarıyla 1.5 milyar İslam camiası için haram, fakat dünyada 7 milyar insan var, onların kendi dinlerinin nasıl sınırlandırdığını bilmiyoruz.

Hukuksal açıdan bakacak olursak Türkiye Cumhuriyeti yasaları doğrultusunda “Evli bir erkek eşinden devamlı ve ısrarlı bir şekilde anal seks isterse bu boşanma sebebidir.” fakat cezai yaptırımı yoktur.

Fakat tabi ki bu kanun tüm ülkelerde değişim gösterir. İngiltere, Fransa ve Japonya da farklıdır.  Amerika da bazı eyaletler arasında bile farklılıklar göstermektedir.

Bilimsel olarak ele aldığımızda; bu konuda bilimde ikileme düşmüş durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Bir grup bilimsel çalışmacının ortak görüşü, bu eylemin doğru olmadığı doğrultusunda birleşiyor ve aşağıda ki olumsuzluklar sıralanıyor.

 

 • Temiz bir yer değil.
 • Kuru ve dar.
 • Kaslar ve sinirler kolay zedelenebilir.
 • Kanama riski fazladır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık riski fazladır.

 

Bir diğer bilimsel çalışmacının ortak görüşü ise, aşağıda ki sebeplerden ötürü anal seks eyleminin doğru olduğu kanaatinde birleşiyor. Kısaca bunlara da bir göz atalım;

 

 • Burası pis bir yer ama temizlenebilir.
 • Kuru ve dar bir yapıda olmasına rağmen, kayganlaştırıcı yardımıyla bu kuruluk giderilebilir.
 • Zedelenmeye müsait olsa da uygun şekilde yavaş ve dikkatli olunursa zedelenme ve kanama olmayabilir.
 • Özellikle prezervatif kullanılırsa cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan kaçınılabilir.

 

O zaman şu demek oluyor ki, eğer Müslümansanız, Türk vatandaşı iseniz, bu eylemin doğru olmadığını söyleyen bilimsel gruba inanıyorsanız anal seks sizin için uygun değil.

Ateist, farklı ülke vatandaşı iseniz, bu eylemin doğru olduğunu söyleyen bilimsel gruba inanıyorsanız anal seks sizin için uygun olabilir.

 

 

İçindekiler

Anal Seks Uygun Bir Eylem Midir

 

Anal Seks Uygun Bir Eylem Midir
Anal Seks Uygun Bir Eylem Midir

 

Genel olarak bir anket yapılmıştır ve ankete katılan kadın ve erkeklere; “Anal seks yapar mısınız?” sorusu sorulmuştur. Verilen cevaplar ise aşağıda ki gibi üç grupta toplanmıştır.

 

 • Bir grup bu tür seksi iğrenç bulur ve yapmaz.
 • Bir grup ise, yapar yada dener ama ahlaksızlık ve suçluluk hissi duyar.
 • En son grup ise uyarıcı, heyecan verici ve cinsel hayatlarının bir parçası olarak görür.

 

Yani bu şu demek oluyor içinde yaşadığınız çevre, inancınız yada hukuksal süreç bu olayı engelliyor. Yani anal seks/ters ilişki eylemi biraz kişilerin uygunluk durumuna bırakılmış.

 

Anal Seks ne Kadar Yaygındır

 

Anal Seks ne Kadar Yaygındır
Anal Seks ne Kadar Yaygındır

 

Anal seks çok yaygın bir ilişkidir ve yaygınlığı giderek artmaktadır. Bunu aşağıda verdiğim iki çalışmadan anlıyoruz.

ABD’deki ergenlerde ve yetişkinlerde heteroseksüel anal ve oral seks yaygınlığı ve korelasyonları çalışmasındaki tablo özetle aşağıda ki gibidir. Bu oranlar 2007’de ki çalışmaya aittir.

 

Erkeklerin %25-%44’ünün

Kadınların %16-%36’sının

yaşamları boyunca anal ilişki tecrübesi vardır.

 

ABD’deki ergenlerde ve yetişkinlerde heteroseksüel anal ve oral seks, 2011-2015 Melissa A. Habel’in çalışmasına bakacak olursak. 15-44 yaş arası 20.661 katılımcıda yapılan çalışmada aşağıda ki sonuçlar elde edilmiştir. (11300 kadın; 9321 erkek)

 

Anal Seks Yaygınlığı,

Kadınlar %30-%33

Erkekler %34-%38

 

Bunlar bir kere denemiş değil, belirli aralıklar ile yapanların sonuçlarıdır, bu sonuçlara bakarak yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kadınlar Neden Anal Seks İster

 

Kadınlar Neden Anal Seks İster
Kadınlar Neden Anal Seks İster

 

Bir başka çarpıcı çalışma ise kadınların neden anal seks yaptığı ile alakalı bir çalışmadır.

Çalışma ismi Arch Sex Behave. 2015 kitabından 983-995 “Why woman engage in Anal intercourse: Results from qualtitave study, Grace L. Reynolds [1]

 

%62.5 Alkol, uyuşturucu etkisindeyken

%53 İstemiyor fakat hayır da demiyor

%49 İstediği için

%37.5 Para karşılığında

%28 Eşini memnun Etmek için

%22 Açık rızası olmadan, zorla yapıyor !!!

%9 Vajinal cinsel ilişkiden kaçınmak için

 

%49 istediği için” oranına bakarak bilgisi genel kanı olan “Kadınlar anal seksi sevmez, erkeklerin zoru ile yaparlar.” durumunun aslında doğru olmadığını söyleyebiliriz.

%22 olarak belirttiğimiz durum, tecavüz olayı değildir, ilişki esnasında vajinal başladıktan sonra erkek istiyor ve açık rıza göstermeden oluyor. Bu verdiğimiz grup içerisinde tecavüz olayı yoktur.

%9 oranı ile olan vajinal cinsel ilişkiden kaçınmak için durumu bizim ülkemizde de yaygındır.

Bekaretin önemli olduğu ve evlilik öncesi cinsel ilişkinin tabu olduğu toplumlarda anal seksin kızlık zarını korumak amacıyla vajinal sekse alternatif olarak yaygın olduğu iddia edilir. Yani evlilik öncesinde kızlık zarım bozulmasın diye vajinal ilişki yerine anal seksin konulduğu yaygın bir durum olarak bilinmektedir.

Özellikle kültürel olarak bizim yaşadığımız coğrafyada oldukça yaygın bir durumdur.

Size verdiğim bu makalede ine çarpıcı bir oranlar var, kadınların anal ilişkiyi değerlendirmesi ile alakalı soru sorulmuş; “Anal seks mi yoksa vajinal seks mi?” bir seçim yapma hakkınız var ise hangisinden yana kullanmak istersiniz diye %31’i anal ilişki/ters ilişkiyi daha keyifli bulmuştur. Yani 3’re 1’i anal seksi tercih etmiş, 3’te 2’si ise vajinal seksi daha keyifli bulmuştur.

Fakat çalışmaya katılan kadınların %47’si anal ilişkiyi duygusal ve fiziksel olarak rahatsız edici ve acı verici olarak bulmuştur.

 

Erkekler Neden Anal Seks İster

 

Erkekler Neden Anal Seks İster
Erkekler Neden Anal Seks İster

 

Peki erkekler neden anal seks istiyor, maalesef bu yukarıda verdiğimiz çalışmada bu soru erkeklere yöneltilmemiştir ama kısaca aşağıda ki nedenleri sıralayabiliriz.

 

 • Çok daha sıkı olması ve daha fazla sürtünme hissi

 

Bunun en büyük kaynağı daha önce travmatik mastürbasyon dediğimiz, yani normalden çok daha baskılı, cinsel organı ezerek bir yere sürterek orgazm olan erkeklerde, vajinal his yeterli gelmeyebiliyor ve anal seksi daha sıkı v olması sebebiyle isteyebiliyor. Ayrıca vajina kaygan bir yapı olduğu için giriş çıkış ilerleyen zamanda kolaylaşıyor fakat ters ilişkinin kuru olması bu şekilde travmatik mastürbasyon yapan erkekleri cezb edebiliyor.

 

 • Egemenlik ve hakimiyet hissi yaşamak
 • Ağrı ve acı verme isteği
 • Vajinal ilişkiden kaçınmak (hamilelik durumu-bekaret kaybı durumları sebebi ile)
 • Alkol ve uyuşturucu etkisi
 • Fantezi ve merak

 

Anal Seks Güvenli Midir

 

Anal Seks Güvenli Midir
Anal Seks Güvenli Midir

 

Bu sorunun cevabı da kısmet evet ve kısmet hayır olacaktır. Eğer uygunsuz bir şekilde yapılırsa aşağıda verdiğim durumlar partnerleri olumsuz etkileyebilir.

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) tehlikesi olabilir. Bazı çalışmalar anal ilişkinin vajinal ilişkiye göre 30 kat daha riskli olduğunu göstermektedir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) ve genital siğil tehlikesi olabilmektedir. Anal siğillere de neden olabilir, bunlar da anal kansere yol açabilmektedir.

Ayrıca Hepatit A, Hepatit C, e.coli bakterisi gibi tehlikeler mevcuttur. Koli basili bakterisi bağırsakta yaşar, özellikle anal seks sonrası hemen vajinal ilişki yapılırsa, bağırsak bakterileri vajinaya girmiş olur. Bu kuvvetli bir bakteridir, çok hızlı da yayılır, prezervatif kullanarak bu risklerin çoğu genital siğiller haricinde ortadan kalkabilir.

 

Anal Seks Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

 

Anal Seks Sırasında Nelere Dikat Edilmelidir
Anal Seks Sırasında Nelere Dikat Edilmelidir

 

Kendi fikrim için konuşuyorum, ben uygun bulmuyorum ve yapılmaması taraftarıyım. Fakat illa ki yapmak isterseniz, denemek isterseniz, fantezi olacak diyorsanız, düzenli olarak da yapacağım derseniz, kimsenin cinsel hayatına karışma gibi bir durumumuz yok. O halde nelere dikkat etmemiz gerekir.

 

 • Karşılıklı rıza olması,
 • Anal bölge temizliği (lavman vs.) önemlidir. Lavman kullanılmasının sebebi o bölgede büyük abdestin bulunması riski ve bunun temizliğidir.
 • Prezervatif kullanımı, zaten anal ilişki/ters ilişki de en önemli konu prezervatiftir.
 • Kayganlaştırıcı kullanılmalı yada yağlama yapılmalıdır.
 • Sık ve tekrarlayıcı olmaması gerekir. Yani bütün ilişkileriniz anal seks üzerine olmamalıdır.
 • Yavaş ve dikkatli olunmalıdır. Buna da şöyle örnek verebiliriz, büyük abdestimizi yaparken, büyük abdestimiz yavaş yavaş çıkar, yani anal bölge yavaş yavaş genişleyen bir bölgedir.

 

Dolayısı ile peniste bu bölgeye girerken yavaş ve dikkatli bir biçimde o kasların yavaş yavaş açılmasına olanak sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Hızlı bir şekilde, sık şekilde yaparsa o bölgede ki kaslar gevşeyeceği için büyük abdesti kaçırma durumları oluşabilir. O halde yapılacaksa da yukarıda ki direktifler doğrultusunda güvenli bir şekilde yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status