Sağlık

Andız Pekmezi Neye İyi Gelir?

Andız ağacının meyvelerinden oluşturulan Andız pekmezi, içerdiği vitamin ve mineraller açısından insan sağlığına katkısı vardır. Andız ağacı, özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan bir çam türüdür. İşte bu çam ağacının kozaklarından elde edilen pekmezin faydaları saymakla bitmez.

İçindekiler

Andız Pekmezi Faydaları

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu “andız pekmezini yiyin, yedirin” şeklindeki açıklamaları bizi faydalarını araştırmaya itti. Araştırmalara göre, andız pekmezi insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.

Andız pekmezi
Andız pekmezi
  • Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Soğuk algınlığı, bronşit ve astım gibi hastalıklara iyi gelir. Özellikle bu hastalıklardan kaynaklı kuru öksürük ve balgam gibi şikayetleri giderir.
  • Böbrek taşını düşürmeye yardım eder ve yeni böbrek taş oluşumunu önler.
  • Alerji ve alerjiden dolayı meydana gelen cilt hastalıklarını tedavi eder.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve ayrıca idrar yolu kanalını temizler.
  • Bol miktarda C vitamini içermesi sayesinde, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur.
  • Kan yapar, kanı temizler ve damarlardaki kan dolaşımını düzenler. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığını korur. Düzenli tüketildiğinde ise, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.
  • Ağız içi yaraları iyileştirir ve yeni yara oluşumunu önler.
  • Romatizma, eklem ve kemik erimesi gibi hastalıkların sebep olduğu ağrıları hafifletir ve ayrıca bu hastalıkların ilerlemesini de engeller.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Andız pekmezinin iki türlü kullanımı mevcut. İlki, her sabah 1 kaşık andız pekmezi yenilebilir. Diğer türlü ise, 1 tatlı kaşığı andız pekmezini bir bardak suyun içine karıştırıp içilebilir.

Andız Pekmezi Aç Karnına Mı İçilir?

İçerdiği zengin besin değerleri sayesinde oldukça sağlıklı olan andız pekmezini her gün aç karnına 1 kaşık olmak üzere tüketilmesi önerilir. Böylelikle, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller karşılanmış olur.

Andız Pekmezi Ne Kadar Tüketilmeli?

Bu kadar faydalı olan andız pekmezini bol bol tüketerek faydasına erişileceği düşünülmemelidir. Zira, her gün 1 yemek kaşığı kadar tüketmekle zaten vücuda fayda sağlanmış olacaktır.

Andız Pekmezi Çocuğa Verilir Mi?

Andız pekmezinin içerisinde rafine şeker ve herhangi bir katkı maddesi yer almadığından rahatlıkla 7-8 aylık bebeklere dahi yedirilebilir. Kemik gelişimini desteklemeye yardımcı olan bu pekmezi, özellikle gelişim çağındaki çocuklara yedirilmesi önerilir.

Andız Pekmezinin Zararları

Aşırı tüketimde kilo almaya sebep olabilir. Aynı zamanda mide bulantısı ya da diğer mide problemlerine yol açabilir. Bundan dolayı, fazla tüketimden kaçınmak gerekir.

Bunun yanı sıra, andız pekmezi, şeker hastaları için zararlı olabileceği için kontrollü kullanılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status