DiyetGenelSağlık

Arpa Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Sizlere bu yazıda bir şok diyet olan ve İrem Derici’nin yoğun bakıma düşmesine sebep olan arpa diyeti hakkında bilgi vereceğim. Son günlerde gündeme oturan arpa diyeti, doğru yapılmadığında çok kötü sonuçlara neden oluyor. Her şeyden öte her metabolizmaya iyi gelen bir diyet değil, o sebeple yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Şok diyet olmasının sebebi ise iddia edildiği üzere haftada 4 kilo vermesinden kaynaklanıyor.

 

İçindekiler

Arpa Diyeti Nedir

 

Arpa Diyeti Nedir
Arpa Diyeti Nedir

 

İlk olarak nedir bu arpa diyeti, nasıl ortaya çıkmıştır biraz bahsedelim. Arpa aslında içerisinde ki C vitamini, antioksidanları ve mineralleri ile çok önemli bir besin kaynağıdır. Arpa böbrek ve karaciğere faydalı bir besindir ayrıca vücudu toksinlerden arındırması ile bilinir.

Arpa diyetinde ana mantık bir çok öğünde arpa lapası ile beslenmektir. Buna arpa suyu da diyebiliriz, arpa lapasının nasıl yapılacağını da anlatacağım. Arpa diyeti nedir konumuza geri dönelim, bu diyette çoğunlukla arpa lapası yanında sebze, yeşillik, yoğurt ve meyveler ile besleneceksiniz.

 

Arpa Diyeti Nasıl Yapılır

 

Arpa Diyeti Nasıl Yapılır
Arpa Diyeti Nasıl Yapılır

 

Daha önce arpa diyeti nedir konusunda söylediğim üzere arpa diyetinin en önemli besini arpa lapası, İrem derici bu diyeti yaparken günde 2 bira içmiş, bu yüzden yoğun bakıma kaldırıldığı düşünülüyor. Yoğun bakıma kaldırılma sebepleri arasında vücut toplam su dengesinin bozulması ve elektrolit dengesizliklerde yer alıyor. Yani arpa diyeti uygularken ölçüyü kaçırırsanız hastanelik olabilirsiniz, o yüzden buraya dikkat.

 

  • İlk olarak sabah kahvaltısında 1 kase arpa lapası yiyorsunuz. Hazırladığınız arpa lapasının içine ceviz, muz ve istediğiniz meyveleri ekleyebilirsiniz. Böylelikle bu öğünün içeriğini daha fazla zenginleştirmiş olursunuz.
  • Öğle yemeğinde yine 1 bardak arpa lapası yiyorsunuz, yine ceviz ve meyve ilavesi yapabilirsiniz. Birde lahana çorbası ve istediğiniz sebzelerden salata yapıp yiyorsunuz.
  • Ara öğünde ise bir bardak süt içiyorsunuz ve yeterli miktarlarda meyve, sebze tüketiyorsunuz.
  • Akşam yemeğinde ise 300 gr arpa ile arpa suyu yapıp, yani arpaları kaynatıp içiyorsunuz.

 

Yazımın sonunda arpa lapası nasıl hazırlanır anlatacağım fakat öncelikle arpa diyeti yapanlar ve yorumlarına bir göz atalım.

 

Arpa Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 

Arpa Diyeti ile Zayıflama Mümkün Mü
Arpa Diyeti ile Zayıflama Mümkün Mü

 

Arpa diyeti yapanlar ve yorumları hakkında tüm diyet sitelerini taradım fakat yoruma rastlayamadım. Henüz daha yeni duyulmaya başlayan bu diyet umarım önümüzde ki günlerde kullanıcı yorumlarına ulaşabilirim. Arpa diyeti yapanlar lütfen bu yazımın altına yorum bölümüne yazsınlar, bizlerde merakımızı giderelim. Önümüzde ki günlerde diğer diyet sitelerinde geri dönüm olursa, yazımı güncelleyeceğim. Ancak şu bir gerçek ki arpa diyeti yapanlar İrem Derici’yi örnek almasın. Çünkü görüldüğü üzere arpa diyeti, İrem Derici’nin yaptığından çok farklı bir diyet.

 

  • Öyle ki Cengiz Semercioğlu’na göre İrem Derici yoğun bakıma düşmeden önce ki son günlerinde hiç bir şey yememiş, günde sadece bir, iki şişe bira içiyormuş. Bu yüzden vücudu iflas etmiş.

Arpa Diyeti ile Zayıflama Mümkün Mü

 

En çok merak edilen konulardan birisi de arpa diyeti ile zayıflama mümkün mü, bu konuyu örneklerle açıklayacağım. Arkadaşlar şok diyetlerin çok hızlı kilo verdirmesin de ki ana konu vücuttaki su oranınızı düşürmesidir.

Bu şekilde hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi düşünürsünüz fakat gerçekler öyle değildir. Nitekim arpa diyeti de bir şok diyet diye düşünecek olursak, bu diyetinde çalışma prensibi bu şekildedir.

Şimdi şöyle düşünün her insanın bazal metabolizma hızı vardır. Bazal metabolizma siz hiç bir şey yapmasanız da, o gün hiç bir faaliyette bulunmasanız da, organlarınızın çalışmasından dolayı yakılan kaloridir.

Örnek veriyorum bazal metabolizmanız günlük 1500 kalori yaksın, siz de günde 500 kalori alarak beslenin, bir kilo kaybı yaşarsınız. Ancak sanılanın aksine bu kilo kaybı fazla yağlarınızdan dolayı değildir, ilk olarak su kaybı yaşarsınız.

Yani vücutta ki su oranınız düşer ve siz kilo kaybettim sanırsınız, aslında kilonuz düşer fakat bu geçici bir düşüştür, daha sonra bunu tekrar alırsınız. Ayrıca bu çok tehlikeli bir olaydır, vücudunuz da ki elektrolit dengesi bozulur. Sonunuz İrem Derici gibi olabilir bu yüzden aman dikkat diyeyim.

 

İrem Derici Arpa Diyeti ile Mi Zayıfladı

 

İrem Derici Arpa Diyeti ile Mi Zayıfladı
İrem Derici Arpa Diyeti ile Mi Zayıfladı

 

İrem Derici arpa diyeti ile zayıfladığı gündem de fakat açıklamalara göre İrem Derici bu diyeti tam olarak yapmamış. İrem Derici tek yönlü bir diyet yapmış, tek yönlü derken dengesiz beslenmeden, bir türlü beslenmeden bahsediyorum. Bu tip diyetlerin en kötü yanı vücuttaki yağ dokusunu etkilemesidir. İrem derici arpa diyeti değilde tek yönlü bir diyet yapmasından ötürü vücut ağırlının %35’ini kaybetmiştir. Bu sebeple hastalıklar zinciri de beraberinde gelmiştir, ilk olarak bağışıklı sistemi çökmüş, daha sonra ishal olmuştur. İshal sebebiyle vücutta ki elektrolit dengesi bozulmuş ve vücut fonksiyonları bozulduğu için nefes alamama şikayetleri başlamıştır.

İrem derici arpa diyeti yapmasa bile, yapacaklara uyarım mutlaka bu diyeti bir uzman yada bir doktor kontrolünde yapsınlar, sağlığımız her şeyden önemlidir.

 

Arpa Suyu Diyeti Zararlı Mı

 

Arpa Suyu Diyeti Zararlı Mı
Arpa Suyu Diyeti Zararlı Mı

 

Arpa suyu diyeti zararlı mı sorusuna gelecek olursak. İlk olarak arpa suyunun faydalarını bir özet geçmek isterim.

  • Arpa suyu iştahı kontrol altına alarak acıkma hissinizin geç oluşmasını sağlar.
  • Arpa suyu diyeti aslında alkol barındırmamaktadır. Arpa suyu diyeti un, hazır gıdalar, yumurta gibi gıdaları içerisinde bulundurmaz. Fakat daha önce de yazdığımız üzere burada önemli olan sıvı tüketimidir, elektrolit dengenizin bozulmamasıdır. O yüzden bu diyeti yapacak olanlara önerim su tüketimine çok önem versinler.
  • Diyet boyunca zararlı gıdalar almadığınız sürece ve size verdiğimiz diyete uyduğunuz sürece, sağlık açısından bir sakınca görmesek de mutlaka bir uzmana danışın. Çünkü bu tip diyetler metabolizma şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir.

 

Arpa Lapası Nasıl Hazırlanır

 

Arpa Lapası Nasıl Hazırlanır
Arpa Lapası Nasıl Hazırlanır

Gelelim arpa lapası nasıl hazırlanır kısmına, öncelikle yarım kilo arpa üzerinden tarif vereceğim. Siz arpa gramajını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Arpa Lapası Hazırlamak için Malzemeler

 

  • Yarım kilo arpa (Siz akşam menüsünde ki gibi 300 gram da koyabilirsiniz.)
  • 4 su bardağı su

 

İlk olarak arpaları yıkamanız da fayda var. Yarım kilo yada 300 gram arpayı 4 su bardağı suyun içine atarak karıştırarak kaynatıyoruz. Arpalar büyüyünce yani suyu çekince ocağı kapatıyoruz. Bize göre bu işlem tahmini en fazla 20 dakika sürüyor fakat arpa cinsine göre değişeceği için karar verin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status