Genel

Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör filtresi, davlumbazın altındaki ince ağ ızgaralardır. Filtrenin görevi, yağ ve dumanların tahliye deliklerine ulaşmasını önlemektir. Aspiratör filtrelerini düzenli olarak temizlemek gerekir. Eğer yağ ve kir ile tıkanırsa, daha az verimli çalışır. Aynı zamanda, hoş olmayan kokulara neden olur. “Aspiratör filtresi nasıl temizlenir” konusuna yönelik faydalı bilgilere bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yağlı Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör filtresinin yağlanmasını önlemek için ocağı her kullandığınızda filtreyi bir bez veya kağıt havlu ile silin. Ancak temizlemeden önce davlumbazın tamamen soğuduğundan emin olun. Aynı şekilde, yağ birikmesini azaltmak için davlumbazın her derinlemesine temizliğinden sonra filtresi düzenli olarak temizlenmelidir. Aspiratör filtre temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir
yağlı aspiratör filtresi nasıl temizlenir
  1. İlk olarak, aspiratörün fişini çekin.
  2. Ardından, uygun bir tencerenin içine biraz su ve beyaz sirke alıp ocakta kaynamaya bırakın.
  3. Su kaynadıktan sonra içine az miktar karbonat ilavesi yapın.
  4. Hazır olan karışımı geniş bir kabın içine aktarın. Daha sonra, aspiratör filtresini bu karışımın içine koyup biraz bekletin.
  5. Sonrasında, eski bir diş fırçası yardımıyla lekeleri ovarak temizleyin.
  6. Alternatif olarak, aspiratör filtresini sodalı su yöntemi ile temizleyebilirsiniz. Bunun için ocakta suyu kaynatın. Akabinde, kaynayan suyun içine soda ilave edin ve karışımı geniş bir kabın içine alın.
  7. Aspiratör filtresini sodalı suyun içerisine yerleştirip yaklaşık bir 5 dakika bekletin.
  8. İnatçı yağ lekelerini geçirmek için ise, yağ çözücü spreyi aspiratöre sıkıp bekleyin. Daha sonra, bulaşık teli ile temizleyin ve sonrasında temiz bez ile aspiratörü silin.

Aspiratör Filtresi Temizliği Bulaşık Tableti

Aspiratör filtresinin rahatlıkla sığabileceği geniş bir tepsinin içine sıcak suyu alın. Ardından, 1 adet bulaşık tabletini atıp eritin. Filtreyi içine yerleştirip yaklaşık 10 dakika kaynatın. Daha sonra, su ile durulayın. İşlem sonrasında aspiratör filtresinin tertemiz olduğuna şahit olacaksınız.

Aspiratör Filtresi Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Aspiratör filtresi, mutfak eşyaları arasında temizlenmesi en meşakkatli olan araçtır. Birkaç pratik ev yöntemleri ile filtrenin temizliği son derece mümkün. Ancak bulaşık makinesinde aspiratör filtresini kolaylıkla temizleyebileceğinizi bilmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status