Bitkisel ÇözümSağlık

Astımın Bitkisel Tedavisi ve Kürleri 

Astımın bitkisel tedavisi nedir? Alerjik astım doğal yollarla nasıl geçer? gibi benzer soruların yanıtları için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Astım, çocukları ve yetişkinleri etkileyen kronik bir hastalıktır. Akciğerlerdeki hava geçişleri, küçük hava yollarının etrafındaki kasların iltihaplanması ve sıkışması sebebiyle daralır. Bu durum öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi astım semptomlarına neden olur. Bu semptomlar aralıklıdır ve genellikle geceleri veya egzersiz sırasında ortaya çıkar. Diğer yaygın tetikleyiciler astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Tetikleyiciler kişiden kişiye değişir, ancak

 • viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı),
 • toz, duman, duman, havadaki değişiklikler,
 • çimen ve ağaç polenleri,
 • hayvan kürkü ve tüyleri,
 • Sabunlar ve parfümü içerebilir.

Astımın Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu

Astımın Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu
Astımın Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu

Astım akciğerlerinizi etkileyen kronik bir hastalıktır. Astım, gece veya sabah erken saatlerde hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürüğe sebep olur. Astımınız varsa, her zaman vardır, ancak yalnızca akciğerlerinizi rahatsız eden bir şey olduğunda astım atakları geçirirsiniz.

Yakın akrabalarınızdan birinin astımı varsa, sizde de astım olma olasılığı daha yüksektir. “Atopi“, alerjik bir hastalık geliştirmeye yönelik genetik eğilim, alerjik astımın gelişmesinde büyük rol oynayabilir. Ancak her astım alerjik astım değildir.

Ayrıca küf veya rutubet gibi çevredeki şeylere maruz kalmak, toz akarları gibi bazı alerjenler ve ikinci el tütün dumanı astım gelişimiyle ilişkilendirilmiştir. Hava kirliliği ve viral akciğer enfeksiyonu da astıma yol açabilir.

Mesleki astım, hiç astımı olmayan bir kişinin işyerinde bir şeye maruz kalması nedeniyle astımı geliştirmesi durumunda ortaya çıkar. Bu, işyerinde küf gibi bir şeye alerjiniz varsa veya işyerinde ahşap tozu veya kimyasallar gibi tahriş edici maddelere tekrar tekrar daha düşük seviyelerde veya aynı anda daha yüksek seviyelerde maruz kalırsanız olabilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, astım ve alerjik astım için sinirli ot, yaban kekiği ve keçiboynuzu pekmezinin etkili olduğunu söylüyor.

 

Astımın Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü

Astımın Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü
Astımın Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü
 1. Kaynamakta olan 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sinirli ot ve 1 tatlı kaşığı yaban kekiği atıp 5 dakika demleyip süzün.
 2. İçerisine herhangi bir tatlandırıcı eklemeden, akşam yemeklerinden iki saat sonra 1 su bardağı için.

Ayrıca günde 2 kere olmak üzere, sabah ve öğle yemeklerinden önce 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketin.

Özellikle alerjik astıma karşı etkilidir. Alerjik astıma iyi gelen bir başka bitkisel kür ise, taze ısırgan çayını günde 1 kere içmeniz, astıma karşı direnç kazanmanızı sağlar.

Bu iki yöntemi de yaklaşık olarak 2-3 ay uyum sağlanmalıdır. Ayrıca astımı tetikleyen yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

 

Astıma İyi Gelen Şeyler Neler?

Astıma İyi Gelen Şeyler Neler
Astıma İyi Gelen Şeyler Neler

Nefes darlığı, göğüs sıkışması ve ağrısı, hırıltılı nefes alma, kuru öksürük astımın en belirgin belirtileridir. Astıma iyi gelen şeylerin ne olduğunu öğrenin ve bunlardan yararlanarak astım semptomlarını hafifletin.

 • 1 su bardağı suya 5-6 tane karanfil ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra suyunu süzüp içerisine 1 kaşık ekleyin ve günde iki defa bu karışımı tüketin.
 • Zencefil suyuna eşit miktarda nar suyu ve bal ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı günde 2-3 kere tüketin. Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı zencefil suyuna 1 çorba kaşığı bal ile 2 çorba kaşığı kuru çemen otu tohumu ilave edip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı su içinde 1 gece kadar bekletin. Her sabah bu su içilmelidir.
 • 1 gece öncesinden birkaç tane kuru inciri suda bekletin ve ertesi gün özellikle aç kanına sabahları hem incirleri hem de inciri beklettiğiniz suyu tüketin.
 • Günde üç bardak içilen siyah çay, astım semptomlarını gidermede etkilidir.
 • Günde üç fincan kahve tüketilmesi, astım ataklarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Uyumadan önce ballı sıcak su içilmesi akciğerlere iyi gelir.
 • Astım semptomlarının hafiflemesinde ve hava yollarının temizlenmesinde yardımcı olan soğandan yararlanılabilir.
 • Öksürüğün kesilmesinde, mukusun incelmesinde ve hava yollarının açılmasında etkili olan acı kırmızı biber, astım hastalarının beslenme listesinde yer almalıdır. Ayrıca maydanoz, portakal suyu, nane, yoğurt, ılık süt, rezene tohumu ve balık astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Astıma Hangi Ot İyi Gelir?

Astıma Hangi Ot İyi Gelir
Astıma Hangi Ot İyi Gelir
 • Astım hastalarının daha iyi nefes almasını kolaylaştırmak için okaliptüs bitkisinin buharı solunabilir. Bunun için okaliptüs bitkisini sıcak suya atın ve çıkan buharı solumanız sizi rahatlatacaktır.
 • Nefes almayı kolaylaştıran ve ayrıca nefes darlığına iyi geldiği bilinen biberiye yağı ya da biberiye bitkisinden de yararlanılabilir. Sıcak suya birkaç damla biberiye yağı damlatın ya da biberiye bitkisi atın ve çıkan buharı soluyun.
 • Lavanta çayı içilmesi nefes almayı rahat hale getirir.
 • Sıcak suyun içerisine anason çiçekleri ekleyip ortalama 5 dakika demlemeye bırakın. Demlendikten sonra 1 fincan içmeniz sizi rahatlatacaktır.
 • Alıç bitkisi ve kırlangıç otu da astıma iyi gelen bitkiler arasındadır.
 • Andız otu ile hazırlanan çayın tüketilmesi, balgam söktürmeye yardımcı olur.
 • Zencefil yaprakları ile hazırlanan zencefil çayı da göğsünüzü yumuşatır ve rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Nefes almanızı kolaylaştıracağı gibi boğazınızın yumuşamasına da yardımcı olan ılık ballı limonlu su içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status