GenelSağlık

Ayak Topuğu Neden Ağrır

Ayak topuğunda görülen ağrının birçok sebebi olabilir. Ama en çok görülen sebepler arasında topuk dikeni ve gut hastalığıdır. Ayrıca tendon iltihapları, ayakkabının yarattığı problemler ve romatizmal artrit sayılabilir.

Kadınlarda ayak topuğu ağrısı genelde ayakkabı seçimlerinden kaynaklanır. Topuklu ayakkabılar veya dar ayakkabılar günlük hayatta sevilerek kullanılsa da ilerleyen yaşlarda ayaklarda sorun yaşamasına sebep olmaktadır.

Obezite de topuklarda ağrı görülmesine sebep olur. Aşırı kilolu kişiler fazla hareket etmezler ve arada bir yürüdüklerinde ise topuklarında kiloya ve hareketsizliğe bağlı ağrılar meydana gelir. Bunu önlemek için mümkünse kilo verilmesi önerilmektedir. Sağlıklı bir vücut için gereken ideal kiloda olmaktır.

Erkek çocuklarında aşırı hareketlilik sebebiyle topukta görülen zorlanma ve kemiklerde oluşan hasarlarda ağrıya neden olan bir diğer sebeptir.

Çocukluk döneminde ayakta oluşan yaralanma ve incinmeler ilerleyen yaşlarda topuk ağrıların meydana gelmesine ve çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Topuk ağrısının hafife alınmadan bir uzmana gösterilmesi sayesinde bu ağrılardan kurtulmak mümkün olur.

Gereken tanı ve tedaviler ile topuk ağrısından kurtularak yaşam standartlarının eskisi gibi olması sağlamak ve rahat hareket etmek sağlanabilir. Ayak bakımı ve yaşanan problemlerin çözülmesi sayesinde hayatımızı kolay bir hale getirebiliriz.

Topuk Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir

Topuk Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir
Topuk Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir

Topuk ağrısı halk arasında topuk dikeni olarak bilinen hastalığın belirtisidir. Topuk dikeni belirtileri ise, yere basıldığında, yürüdüğünüzde veya spor yaparken ayak tabanınızda ağrı görülmesidir. Başlangıçta önemsenmeyen bu ağrılar son durumda yürüyemeyecek kadar zorlanmanıza sebep olmaktadır.

Topuk ağrısı başlangıcından itibaren kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır. Hafif ağrı yaşanan süreçte müdahale edildiğinde önlem alınma şansı bulunur. Ama ilerledikten sonra bu mümkün olmamaktadır.

Topuk dikeninin belirlenmesi için röntgen ve ultrasonda değerlendirme yapılmaktadır. Hastalar gece dinlendiklerinde ağrıları geçer ama sabah ayağa ilk kalktıklarında ağrı yeniden başlar. Yaşam kalitesini etkilemesi sebebiyle bir uzman tarafında muayene edilmeli ve gereken tetkikler sonrasında tedaviye başlanmalıdır.

 

Ayak Topuğu Ağrısı Nasıl Geçer

Ayak Topuğu Ağrısı Nasıl Geçer
Ayak Topuğu Ağrısı Nasıl Geçer

Ayak topuğu ağrısının farklı sebeplerden kaynaklandığı bilinir. Eğer sıkı ayakkabı veya topuklu ayakkabı giyilmesi sebebiyle ağrı oluşuyorsa ayakkabıların doğru seçimiyle bu durum düzelir. Sportif faaliyetlerin yoğun yapıldığı dönemlerde ağrı yaşanıyorsa bu faaliyetleri daha az yaparak ağrının oluşmasına engel olabilirsiniz.

Kilo sebebiyle oluşan topuk ağrısında ise en iyi yol kilo vermekten geçer. Çocukluk döneminde yaralanma ve hasarlar uzman bir doktor tarafında gözlenmeli ve tavsiyelerine uyulmalıdır.

Romatizmal hastalıklar sebebiyle yaşanan ağrılar içinse doktorun verdiği ilaç ve bitkisel tedaviler fayda eder.

Topuk dikeni ağrıya neden oluyorsa tedavisi için günde iki defa ağrı oluşan bölgeye 20 dakika buz kompresi yapmanın faydası olur. Bu ayağınızın rahatlamasını sağlar. Ayakkabı seçimleri, fazla ayakta kalma veya oturma gibi durumlar da dengede tutulmalıdır. Ayak özel bantlarla bantlanarak ağrının oluşumu engellenebilir.

Ayrıca bazı hastalarda dinmeyen ağrılar sebebiyle kortizon kullanımı veya çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Son yıllarda radyo frekans bir diğer adıyla elektriksel dağlama sayesinde topuk dikeni tedavisi yapılmaktadır. Elektriksel akım verilmesi yoluyla ağrı oluşturan bölge yakılır. Bu işlemde dokular zarar görmez. Yakma adı verilen işlem 2 dakika sürede tamamlanır. Hasta birkaç saat içinde evine gidebilir.

 

Ayak Topuk Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Ayak Topuk Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli
Ayak Topuk Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli

 

Ayak topuk ağrısı için gidilmesi gereken bölüm Ortopedidir. Bu bölümde hizmet veren doktorlara Ortopedist denilmektedir. Hastanelerde bu bölümden aldığınız randevu sonucunda topuk ağrılarınızın tedavi edilebilmesi için gereken tanı ve teşhis yöntemleri belirlenir.

 

Sabah Uyanınca Topuk Ağrısı Neden Olur

Sabah Uyanınca Topuk Ağrısı Neden Olur
Sabah Uyanınca Topuk Ağrısı Neden Olur

 

Sabah uyanınca topuk ağrısı olmasının nedenlerinin başında topuk dikeni gelir. Gece boyunca dinlenmenin etkisiyle rahatlayan ayağınız sabah ilk adımınızla ağrımaya başlar. Bu şiddetli ağrı topuk dikenin en net belirtisidir. İlk ağrıdan itibaren doktor kontrollerine gitmeniz sonucunda kısa sürede çözüme kavuşması mümkündür.

Uygulanan tedavi alternatiflerinden size uygun olanı ile ağrısız bir şekilde hayatınıza devam etmeniz mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status