Bitkisel ÇözümSağlık

Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Sigara kullanımı, yanlış ayakkabı giyilmesi, tırnak bozuklukları, fazla kilo, ileri yaş, hijyen yetersizliği, çıplak ayakla yürüme, kontrolsüz şeker, damar ve sinir hasarına bağlı problemler ayak yarasına neden olabilir. Peki, Ayak Yarasına Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Diyabet Ayak Yarasına Ne İyi Gelir?

Diyabet Ayak Yarasına Ne İyi Gelir
Diyabet Ayak Yarasına Ne İyi Gelir

 

Uzun süreli kontrolsüz şeker seviyesi şeker hastalarının sinirlerinde bozukluklara neden olur. Bu da diyabetik ayak olarak da adlandırılan, ayaklarında şekil bozukluklarına ve ayakta yaralara neden olur.

Ayak derileri çatlak, pul pul dökülen ve kuru bir halde olmasının yanında, kalın nasırlar görülür. Bu gibi durumlarda ayak bakımına gereken önemi vermesi durumunda yara oluşumunu önleyebilir.

  • Ayaklara ve ayak parmaklarına nemlendirici kullanılmalı.
  • Ayak derisi kaşınmamalı.
  • Şeker seviyesini dengede tutmak için diyet ve egzersiz programına uyulmalı.
  • Ayakkabı ve çorap seçiminde dikkat edilmeli.
  • Ayakların enfeksiyon kapmasına yol açabilecek uygulamalardan uzak durulmalı.

Diyabet ayak yarasına iyi gelen şeyler şunlardır:

  • Şeker hastalığı olan kişilerde ayak yarası görülme olasılığı mümkün olduğundan, kan şekerini kontrol altında tutmaları gerekir.
  • Doktorunuz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra gerekli bulursa damarlara doppler çekimi veya anjiyo yapabilir.
  • Yara bölgesindeki ölü dokular temizlenerek pansuman yapılır.
  • Yara bölgesinde enfeksiyon görülürse, doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

 

Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel?

Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel
Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel

 

Ayak yaraları için evde uygulanabilecek bazı bitkisel çözümler sayesinde, ayaklarınıza gereken bakımı yapabilir ve kısa sürede yaraları iyileştirebilirsiniz.

1.Bal

Tekrarlayan ve sulanmayan yarı kabuklanmış yaralar için doğal bal kullanılabilir. Yaranın üzerine ince tabaka halinde yumuşak hareketlerle sürün. Yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

2.Dut Yaprağı

1 su bardağı klorsuz suya 5 tane taze dut yaprağını atıp kısık ateşte kaynatın. Ilıdıktan sonra sargı bezi yardımıyla yara ve çevresine pansuman yapılır. Dut yaprağı suyuyla yara iyice ıslandıktan sonra kurumaya bırakın. Kuruduktan 5 dakika sonra yaranın üstünü kapatın. Bal ve dut yaprağı suyu işlemini en az bir ay olmak üzere her gün tekrar edin.

3.Lahana Yaprağı

Lahana yapraklarını kaynattıktan sonra suyu ile yaraya akşamları pansuman yapın ve üzerine lahana yaprağı sarıp sargı bezi ile kapatın. Ertesi gün sargı bezi ve lahana yaprağını çıkarıp lahana suyu ile yıkayın. Daha sonra, ılık suyla temizleyin. Bu işlemi gün içerisinde bir kere yapmak yeterli olacaktır.

4.Aloe Vera Jeli

Aloe vera jelini yaranın üzerine ince tabaka halinde sürüp 15-20 dakika kuruması için bekleyin. Ardından, ılık suyla yıkayıp yaranın üstünü kapatın.

5.Hindistan Cevizi Yağı

Yeni çıkan ve henüz büyümemiş kabuklanmış yaralar için günde 2-3 Hindistan cevizi yağı sürmek hızlı iyileşme sağlar.

6.Gotu Kola Bitkisi

Kaynar suda 5-6 tane gotu kola bitkisi yaprağını beklettikten sonra ezip macun haline getiririn. Ardından, yara üzerine kalın tabaka halinde uygulayıp yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Daha sonra, ılık suyla yarayı temizleyin. Bu işlemi günde 1 kere uygulayabilirsiniz.

7.Çay Ağacı Yağı

Yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağı içerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Küçük yaralar üzerine uygularsanız, kuruduktan sonra yıkayın. Açık ve uzun süreli iyileşmeyen yaralar üzerine sürdüyseniz, biraz daha fazla bekleyip sonrasında ılık suyla yıkayın. Ciddi yaralar için günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

8.Zerdeçal

Kaynar yarım su bardağı suyu soğuması için bekleyin ve ılınan suya 1 çay kaşığı zerdeçal ilave edin. Macun kıvamını alana kadar tekrardan zerdeçal ekleyip karıştırın. Ardından, yara üzerine bu karışımı uygulayıp 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

9.Elma Sirkesi

4 çorba kaşığı elma sirkesini 4 çorba kaşığı ılık suyla karıştırıp sargı bezini içine batırın. Ardından, yara üzerine sargı bezini yerleştirip kurudukça yenisi ile değiştirin. Karışım bitene kadar devam edin. En son ılık suyla yıkayıp yaranın üzerini kapatın.

10.Biberiye Yağı

Uygun bir kabın içine 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 2 damla biberiye yağı alıp karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yara üzerine sürüp kuruyana kadar bekletin. Daha sonra, ılık suyla yarayı temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status