Sağlık

Ayva Kompostosu Neye İyi Gelir?

Ayva kompostosu magnezyum, demir, kalsiyum, sülfür, potasyum ve sülfür gibi vitamin mineraller açısından zengindir. İnsan sağlığına oldukça faydası olan ayva kompostosu hakkında bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde topladık.

İçindekiler

Ayva Kaynatıp İçmek Neye İyi Gelir?

Ayva çayı tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle, grip gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. Ayrıca öksürüğe iyi geldiği bilinir.

Ayva Kompostosu Nasıl Yapılır?

Ayvanın faydalarından yararlanabilmek için ayvanın suyunu, çayını, reçelini veya kompostosunu hazırlayabilirsiniz. Evde ayva kompostosu yapmak için 4 adet ayva, 2 su bardağı toz şeker, 10-15 adet ayva çekirdeği, 4 adet karanfil ve 1,5 litre suya ihtiyaç vardır.

Ayva kompostosu
ayva kompostosu tarifi

Malzemeleri toparladıktan sonra, ilk yapmanız gereken ayvaların kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Ardından, limonlu su içerisine doğranmış ayvaları alıp bekletin.

Daha sonra, uygun bir tencerenin içine ayvaları, ayva çekirdeklerini, şekeri, suyu ve karanfili ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp ayvalar yumuşayıncaya kadar ortalama 45-50 dakika pişirin.

Ayva Kompostosu Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Ayvanın kendisi de çekirdekleri de öksürüğe iyi geliyor. Ayvadan komposto hazırlayarak öksürük şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz.

Ayva Kompostosu Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Ayva, lifli bir meyve olduğu için bağırsak hareketlerini düzene sokar. Yani kabızlık, ishal gibi sorunları önlemede oldukça etkilidir. Özellikle ayvayı kaynatıp tüketmek, faydasını daha çok almanıza yardımcı olur. Ancak fazla tüketimde ishale neden olur, ayrıca tokluk hissi verdiği için kilo almak isteyenlere herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Ayva Kompostosu Zayıflatır Mı?

Az şekerli ve lifli bir meyve olan ayva, kilo vermek isteyenlerin beslenme listesinde yer alıyor.  Zira, bu meyve vücuttaki ödemleri atar ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Diyet programınızda ayvanın suyunu, çayını veya kompostosunu hazırlayarak bu faydasından yararlanabilirsiniz. Ancak ayvalı karışımları hazırlarken az şekerli veya şekersiz olmasına dikkat edin.

Hamilelikte Ayva Kompostosu

Hamilelerin beslenme listesinde ayva oldukça önemli bir yere sahiptir. Zira, hamilelikte ayva yenmesi, hem anneye hem de bebeğe kan yapar. Aynı zamanda, anneyi ve bebeği anemi hastalığından korur.

Bunun yanı sıra, emzirme dönemindeki anneler, az şekerli ayva kompostosu tüketerek anne sütünü artırabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status