Bitkisel ÇözümGenelSağlık

Bacaktaki Kılcal Damarlar İçin Bitkisel Çözüm

Bacaklardaki kılcal damarlar kadınların estetik açıdan çok rahatsız olduğu bir durumdur.

Örümcek ağı görünümüne sahip olan varis tedavisi için uygulanabilecek birçok yöntem bulunur.

Evde yapabileceğiniz birkaç yöntemle hem rahatsızlık hissinden hem de görüntüsünden kurtulabilirsiniz.

Elma sirkesi tedavisi: Bir havluyu elma sirkesiyle ıslatıp varis olan bölgede yarım saat bekletebilirsiniz. Elma sirkesi kas gevşetici özelliği sayesinde rahatlamanızı sağlar.

Lavanta yağı tedavisi: Lavanta yağı birçok konuda tedavi amacıyla uygulanır. Varis olan bölgelere sürülerek bir süre beklendiğinde, ağrıyı azaltma özelliği sebebiyle cildinizde rahatlık hissetmenizi sağlar.

Biberiye yağı tedavisi: Biberiye yağı çok etkili bir yağdır ve bu sebeple tek başına kullanılmaz. Varis tedavisi kullanılırken 2 damla biberiye yağı içine 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı eklenmeli ve varisli bölgeye tatbik edilmelidir. Ya da 2 damla biberiye yağı içine 2 damla nane yağı eklenerek aynı şekilde varisli bölgeye sürülmelidir.

Üzüm çekirdeği yağı: Üzüm çekirdeği yağı damar duvar yapısını koruyan özelliğiyle bilinir. Ve toplardamarlarda varis gelişmesini önlemek için kullanılır. Birkaç damla olarak varislerin üzerine sürülebilir.

 

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Sırasında Yapılması Gerekenler

 

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Sırasında Yapılması Gerekenler
Bitkisel Tedavi Yöntemleri Sırasında Yapılması Gerekenler

 

Bitkisel yağlar ılık veya soğuk suyun içine damlatılarak varisli bölgeye kompres yapıldığında daha çok etkili olduğu gözlenmiştir.

Tedavi sırasında bu şekilde uygulama yapmanız sayesinde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

 

Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu
Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

 

Varis tedavisi için bitkisel yöntemler arasında en çok İbrahim Saraçoğlu’nun tedavisi denenmektedir. Kırk kilit otu ve çobançantası bitkilerinin kullanılması ile varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Yapılışı:

Kaynayan klorsuz 1 bardak suya 1 çay kaşığı kırkkilit bitkisi atıp 3 dakika demleyin.Sabah kahvaltısından 2 saat sonra için.

Kaynayan klorsuz 1 bardak suya 1 tutam çobançantası atıp 3 dakika demleyin. Ilık halde her akşam yemeğinden 2 saat sonra için.

İki bitkiyle hazırlanan çayların bir tanesini sabah, bir tanesini akşam olmak üzere bir ay boyunca kullanmalısınız. Sonra 15 gün ara verip tekrar bir ay kullanılması ile olumlu sonuç almanız mümkündür.

 

Varise İyi Gelen Bitki Çayları

 

Varise İyi Gelen Bitki Çayları
Varise İyi Gelen Bitki Çayları

 

At kestanesi çayı: Bu çay varisli damarların oluşumunu engelleyen yapısıyla bilinir. Çayı 10 dakika demleyerek tüketebilirsiniz. 15 gün boyunca günde bir defa içilmesi gerekir.

Çoban püskülü çayı: Kan damarlarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek için kullanılır. Günde 100 mg çay olarak tüketilebilir.

Hamamelis çayı: Kılcal damarları güçlendirir. Kanın akışını hızlandırır. 1 çay kaşığı hamamelisi 1 bardak kaynar suda 10 dakika demleyin. 3 hafta boyunca günde 2 defa içebilirsiniz.

Yeşil çay: Düzenli olarak tüketilen bir fincan yeşil çayın varis konusunda etkili olduğu da bilinir.

Varise İyi Gelen Yiyecekler

 

Varise İyi Gelen Yiyecekler
Varise İyi Gelen Yiyecekler

 

Varisin tedavisinde kullanılabilecek en etkili madde flavonoidlerdir. Yiyeceklerde bulunan bu madde varisin oluşumunu önler ve aynı zamanda tedavisi için de kullanılır.

Bu yiyecekler arasında;

  • Kiraz, böğürtlen, yaban mersini, kırmızı üzüm, kivi gibi meyveler,
  • Balık ve taze sebzeler,
  • Zencefil, soğan, sarımsak, kırmızı lahana sayılabilir.

Varis Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

 

Kilolu olmak varis oluşumu için ortam yaratabilir. Bu sebepten fazla kilolarınızı vererek varise karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Su tüketimini arttırmak sayesinde cilt elastikiyetini kaybetmez. Ayrıca vücutta biriken toksik maddelerin atılması sağlanır.

Spor ayakkabı ve tabanı rahat olan ayakkabıları tercih etmek önemlidir.

Ayakta fazla kalmak da varis oluşumunu tetikler.

Yoğun bir günden sonra eve geldiğinizde ayaklarınızı havaya kaldırarak 15-20 dakika durmak faydalı olur.

Ayrıca soğuk bir havluyla kompres yaparak da rahatlama sağlayabilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status