Sağlık

Bamya Çiçeği Neye İyi Gelir

Ülkemizde bamya çiçeği, kekrede, gülhatmi ve Jamaika gülü olarak bilinen hibiskus bitkisinin çiçekleri kırmızı, sarı ve beyaz renkte olabilir. Bu bitki, özellikle Meksika, Hindistan, İtalya, İran, Sudan ve Tayland olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetişir. Hem gıda olarak hem de ipi ile kumaş yapımında kullanılır.

Bamya Çiçeği Faydaları

Bamya çiçeği
Bamya çiçeği faydaları
 • Kandaki şekeri dengelediği gibi yüksek tansiyonu düşürür.
 • Bağırsak ve midede oluşan gaz ve idrar yolları enfeksiyonunu engeller.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan bamya çiçeği, bağışıklık sistemini güçlü tutar.
 • Doğal insülin etkisi olduğundan şeker hastalarına oldukça faydalıdır.
 • Kanı temizler.
 • Kabızlığı engeller.
 • Çıban ve ur gibi sorunların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Vücutta enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır.
 • İyi kolestrol seviyesini yükseltir.

Bamya Çiçeği Çayı Zayıflatır Mı

Hibiskus çayı ya da diğer bir deyişle bamya çiçeği çayı, içerisinde bulunan mineral ve organik asitler sayesinde tok tutar. Haliyle kilo vermenize yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, vücudun metabolizma hızını artırır ve aynı zamanda vücuttan toksin attırır. Hibiskus çayını düzenli tüketimde 1-1,5 kilo verebilirsiniz. Ancak sadece bu çayı tüketerek zayıflayacağınızı düşünmeyin. Bu çayı diyet listenize eklemeniz gerekiyor.

Bamya Çiçeği Nasıl Tüketilir

Bamya çiçeğini iki türlü tüketmeniz mümkündür. Bamya çiçeği kurusunu kaynatıp çay yapabilirsiniz ya da bamya çiçeği tozunu bal ile karıştırıp da tüketebilirsiniz.

Bamya Çiçeği Nasıl Kurutulur

Bamya çiçeğini kurutmak için öncelikle yaş bamyaya ihtiyacınız olacak. Yaş bamyanın ucunu kesip bir tepsinin içerisine dizelim ve gölge bir yerde kurutmaya bırakalım. Hepsi bu kadar.

Bamya Çiçeği Çayı Ne Zaman İçilir?

Hibiskus çayını neden tükettiğinize bağlı olarak çayı ne zaman içip içmeyeceğiniz, ayrıca aç karnına mı yoksa tok karnına mı olacağı değişir. Bu çay aç ve tok karnına tüketilebilir.

Bamya çiçeği
Bamya çiçeği çayı

Metabolizmayı hızlandırması için içilecekse, sabahları aç karnına tüketilmesi gerekiyor. Ancak hazımsızlığı gidermek için ise, tok karnına tüketilmesi önerilir.

Bamya çiçeği çayından faydalanabilmek için her seferinde çayı demlenmesi ve demlenir demlenmez tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca ister sıcak ister soğuk olarak tüketilen bamya çiçeği çayını buzdolabında 2 günden fazla bekletilmemesi tavsiye edilir.

Hibiskus Çayı Zararları

 • Aşırı tüketim sonucu kan basıncını düşürür ve haliyle baygınlık geçirmeye yol açar. Bundan dolayı, özellikle tansiyonu düşük bireyler için zararlıdır. Bunun yanı sıra, fazla tüketimde halisülasyonlar görmeye bile neden olabilir.
 • Hamileler ve emziren anneler hibiskus çayını tüketmemelidir. Ayrıca kolestrol, tansiyon hastaları ve düzenli ilaç kullananlar bu çayı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir.
 • Bazı kişilerde de alerjik reaksiyona neden olabilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status