GenelTarif

Bamya Nasıl Temizlenir

Ebegümeci familyasından olan bamyanın hem tadına doyulmuyor hem de faydası saymakla bitmez. Yaz mevsiminde marketlerde yerini alan bamya, hem yaz mevsiminde yenilip hem de kış aylarında da tüketilmek için dondurucularda muhafaza ediliyor. Bamyayı tüketmen önce temizliği de bir hayli önem vermeniz gerekir.

Sizler için bamya nasıl temizlenir, salyalanmasının önüne nasıl geçeriz ve bamya temizleme aparatı hakkında bilgiler verdik.

Kuru Bamya Nasıl Temizlenir 

 

Kuru Bamya Nasıl Temizlenir
Kuru Bamya Nasıl Temizlenir

 

Kuru ya da yaş bamyayı evde temizlemeniz oldukça basittir. İki adımda çok pratik ve kolay bir şekilde temizlemeniz mümkündür.

1.Öncelikle bamyanın baş kısmında uzun uzun olan iplerini koparıyoruz. Sonrasında bol su ile yıkıyoruz.

2. Yıkadıktan sonra bamyayı baş ve işaret parmaklarınızın arasına, diğer elinize de keskin meyve bıçağını alıp bamyanın uzun baş kısmından aşağı doğru çember şeklinde bıçağı döndürerek kurşun kalemin ucu gibi kesin.

Bamyayı Salyalanmadan Nasıl Muhafaza Edebiliriz

 

Bamyayi Salyalanmadan Nasil Muhafaza Edebiliriz

Bamya yemeğinizin lezzetli olmasını istiyorsanız, bamyanın içerisinde bulunan salyalanmasını önlemeniz gerekmektedir.

  • Öncelikle bamyamızı ayıklamadan önce yıkayıp daha sonra saplarını ayıkladıktan sonra bir süre birkaç dilim limon eklenmiş suyun içinde bekletmeniz gerekir.

  • Özellikle limon, bamyanın salyalanmasının önüne geçecektir.

  • Suyunu süzdükten sonra tüketebilir veya saklayabilirsiniz.

Bamya Temizleme Aparatı

 

Bamya Temizleme Aparatı
Bamya Temizleme Aparatı

Bamya kalemtıraşı olarak marketlerde bulabileceğiniz oldukça pratik ve özellikle bamyanın üst kısmını ince ayıklamak için kullanabileceğiniz bir aparattır. Bu aparatı kullanmak da çok keyif verici ve bıçakla ayıklamaktan daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Bamya zirai ilaçların kullanıldığı ve ilaçların kalıntılarının zor gittiği bir sebzedir. Bundan dolayı ayıkladıktan sonra iyi yıkamanız çok önemlidir. Ardından özellikle sirkeli suyun içerisinde 10 dakika bekletmeniz gereklidir. Hem sünme olayını önlemiş oluyorsunuz hem de içindeki kimyevi maddeleri atmış oluyorsunuz.

Bamyanın salgıladığı sıvı aslında eklemler için çok faydalıdır. Eklem romatizması olan, ağrı çeken insanlar özellikle bamyayı yemeleri gerekir. Önemli olan mevsiminde sebze ve meyve tüketmektir.

Bamya, Seydişehir’de uzun uzun olurken; Konya’da ise küçük çiçek bamyası görebilirsiniz. Bamya aparatı olan kalemtıraşı hem küçük hem büyük bamyalar için kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status