Genel

Banyodaki Siyah Kirler Nasıl Temizlenir?

Banyonuzun fayanslarındaki ve derzlerindeki renk değişimleri sadece çirkin olmakla kalmaz, bazen de tamamen tehlikelidir. Ancak bu konuda endişelenmeyin. Zira, “banyodaki siyah kirler nasıl temizlenir” konusunda pratik ve etkili yöntemleri içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

Banyo Fayansındaki Siyah Lekeler Neden Olur?

Genel olarak küf, doğal ortamda ve koşullar uygun olduğunda iç mekanlarda da bol miktarda bulunan bir mantardır. Banyoya gidin: Nemli, karanlık ve genellikle sıcak olan iç kısmı, küf oluşumunu orada kalıcı bir sorun haline getirir. Her kullanımdan sonra yeterli havalandırma veya rutin havluyla kurutma olmadan, siyah küf kolayca yerleşebilir ve gelişebilir.

Banyo Fayansındaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

  • Uygun bir kabın içine 2 bardak elma sirkesi ile 1 fincan tuz ekleyip tuzu eritin. Ardından, eski bir diş fırçası yardımıyla derzlere bu suyu döküp yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra, diş fırçası ile tüm fayans çizgilerini ovalayarak fırçalayın. Bu yöntem özellikle kararmış ve sararmış fayans aralarını temizlemeye yardımcı oluyor.
  • 1 su bardağı sirke ve 1 su bardağı karbonatı karıştırıp fayans aralarına dökün ve ortalama 10 dakika kadar bekleyin. Ardından, fırça ile derzleri kuvvetli bir şekilde fırçalayın. Daha sonra, soğuk su ile yıkayın.
Banyodaki siyah kirler nasıl temizlenir
banyo fayansındaki siyah lekeler nasıl çıkar
  • Yarım fincan içme suyu ile 1 fincan beyaz sirkeyi karıştırın ve fayans arasına bu karışımı dökün. Kirlerin çözülmesi için yaklaşık 15 dakika bekleyin. Sonrasında, eski bir diş fırçası ile kirleri temizleyin. Son olarak, soğuk suyla durulayın.
  • Boş bir sprey şişesine hafif ısıtılmış 1 bardak taze sıkılmış limon suyunu aktarın. Fayans aralarına bu spreyden sıkıp 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra, soğuk su ile durulayın.
  • Kararmış veya sararmış derzlere kullandığınız diş macunundan sıkıp yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Ardından, eski bir diş fırçası ile fırçalamaya başlayın.

Duş Kabinindeki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Duş kabinindeki küfleri gidermek için ihtiyacınız olan sprey formda çamaşır suyu katkılı cif kremdir. Küflü bölgeye bu spreyden sıkıp belli bir süre bekleyin. Ardından, sert bir fırça ile küflü bölgeleri fırçalayın. Daha sonra, ılık suyla durulayın. Sonrasında, kuru bir bez ile kurulayın.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status