Bitkisel ÇözümSağlık

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek zaman zaman işe yarıyor. Zira, baş ağrısına neden olan faktörlerin belirlenip bu ağrının oluşması engellenebilir. Sizler de ağrınız olduğunda hemen ilaca başvurmuyorsanız, baş ağrısı için doğal yöntemleri ele aldığımız bu içeriğimize göz atın.

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

 • Baş ağrısı, uyku ile ilişkilidir. Yani kendiniz için uyku düzeni oluşturarak yeterli miktarda uyumanız gerekir.
 • Yetersiz su tüketimi baş ağrısını tetikler. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye önem verin.
 • Nane, okaliptüs veya lavanta yağı kullanarak baş ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Bu aromatik yağlardan herhangi birini 1 damla olacak şekilde şakaklara sürüp masaj yapabilir ya da kaynar bir kase suyun içine birkaç damla damlatıp buharını soluyabilirsiniz.
 • Migren ağrıları için soğuk su torbası kullanabilirsiniz. Özellikle şakaklara, alna, başın tepe bölgesine uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ancak bu uygulamayı yapmanız için vücut sıcaklığınızın normal seviyelerde olması gerekir. Gerilim tipi baş ağrıları için de, ense ve üst sırt kaslarına sıcak su torbası koyabilirsiniz. Her iki uygulamada kullandığınız sıcak ve soğuk su torbasının cildinize zarar vermeyecek derecede olmasına dikkat edin.
Baş ağrısı
baş ağrısına doğal çözümler
 • Baş ağrısını hafifletmek için ağrıyan bölgeye masaj yapabilirsiniz.
 • Nefes egzersizlerine başvurarak baş ağrılarını azaltıp geçirebilirsiniz.
 • Ilık bir duş alarak kaslarınızı gevşetebilir ve ağrılarınızın gitmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Loş ve karanlık ortamda dinlenmek özellikle migren hastalarına iyi gelir. Ortam ışığını ayarlayın.
 • Gürültünün az olduğu sessiz ortamda bulunmayı tercih edin.
 • Vücudunuzu aç bırakmayın. Doğal ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Egzersiz yapın, açık havada yürüyüş yapın, odanızın camını havalandırıp temiz havanın içeri girmesini sağlayın.
 • Stres ile başa çıkmayı öğrenin.

Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu baş ağrıları için etkili iki kürden bahsetti. İlki, şekersiz açık çayın içine 9-10 tane kuru karanfil atıp için. Ayrıca migren ağrılarını gidermek için de kaynar bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı biberiye atıp kısık ateşte 9-10 dakika demleyin. Demlendikten sonra süzün ve yemeklerden sonra tüketin. Migren için hazırlanan bu içeceği 21 gün boyunca günde 2 kere uygulayın.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş ağrılarını geçirmek için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Özellikle zencefil, yeşil çay, papatya ve ada çayı baş ağrılarını gidermede etkilidir. Ancak bitki çaylarını hazırlarken bitkileri birbirine karıştırmayın, tek başına çayını yapın ve tüketin. Ayrıca her seferinde taze olarak tüketmeye dikkat edin. Zira, bitkileri birbirine karıştırmak, uzun süre bekletmek yarardan çok zararlı olabilir. Bu yüzden bitki çayları kaynadıktan sonra 2-3 dakika bekletilerek hazırlanıp tüketilmeli. Arta kalan çay dökülmeli.

Sıcaktan Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sıcak havaya maruz kalmanın sonucunda baş ağrıları görülebilir. Bu tür baş ağrılarına 5 dakika süren duş iyi gelecektir. Ayrıca günde en az 2-2,5 litre su içilmeli, hafif besinler tüketilmeli ve gazlı içecek kullanımından kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status