TarifYemek Tarifleri

Bezdirme Tarifi | Yapım Aşamaları

Yöresel olarak farklılık gösterse de bezdirme tarifi genel olarak iki farklı çeşitte ele alınmaktadır: Kıymalı ya da bulgurlu olarak yapılan bezdirme. İkisinin de tarifleri hemen hemen aynı olsa olmakla birlik farklı ve doyumsuz bir lezzet sunar.

Bezdirme tarifi farklı yerlerde farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunlardan bazıları; Göçmen Bezdirme Tarifi, Yozgat Bezdirme Tarifi ve Maraş Bezdirme Tarifi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ufak değişiklikler olmakla birlikte lezzet açısından son derece başarılı olan bu tarifler etli, kıymalı, patatesli ya da ince bulgurlu olacak şekilde yapılabilmektedir.

 

İçindekiler

Bezdirme Malzemeleri

 

Bezdirme Malzemeleri
Bezdirme Malzemeleri

 

Bu kısımda etli yada etsiz olan ince bulgurlu bezdirme sevenler için iki farklı malzeme listesi verdim. İki bezdirme tarifinin yapım aşamalarını da sizlere sunacağım.

 

Kıymalı Bezdirme Malzemeleri

 

 • 6 ila 8 kişilik yapmak için 250 / 300 gram arasında kıyma
 • 1 çay kaşığı kadar ince bulgur
 • 1 adet ince ince kıyılmış soğan
 • 1 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağından daha az sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber, pulbiber, kimyon ve isteğe göre farklı baharatlar

 

İnce Bulgurlu Bezdirme Malzemeleri

 

 • 6 ila 8 kişilik yapmak için 2 su bardağı kadar ince buldur
 • İsteğe göre 1 tavuk göğsü
 • Yaklaşık olarak 1,5 yemek kaşığı kadar salça
 • Karabiber, pul biber, kimyon, tuz, kekik ve isteğe bağlı farklı baharatlar

 

Bezdirme Yapım Aşamaları

 

Bezdirme Yapım Aşamaları
Bezdirme Yapım Aşamaları

 

Bu kısımda iki farklı bezdirme tarifinin yapım aşamalarını vereceğiz. Öncelikle kıymalı bezdirme tarifinden başlayalım, daha sonra ince bulgurlu bezdirme tarifine ulaşabilirsiniz.

 

Kıymalı Bezdirme Tarifi

 

İlk olarak daha önceden hazırlanmış olan ince bulgurun 1 çağ bardağı sıcak su yardımıyla kabartılması gerekir. Bulgur dinlenirken farklı bir kapta sarımsak, soğan ve baharatlarla birlikte kıyma yoğurulur. Bu esnada istenilen ölçüde kabaran bulgur da karışımın içerisine yavaşça eklenerek yoğrulmaya devam edilir.

Bir tepsiye pişirme kağıdı serildikten sonra karışımdan avuç içinden biraz daha küçük boyutlarda köfteler yapılır. Fazla kalın olmayacak şekilde köfteler şekillendirildikten sonra tepsiye diziliyor. Son olarak da 180’’ fırında yaklaşık 30 dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir. Köftelerin üstü kızardığı zaman da fırından alabilmeniz mümkündür.

 

İnce Bulgurlu Bezdirme Tarifi

Kıymalı bezdirme tarifinde de olduğu gibi ilk olarak ince bulgurların sıcak su yardımıyla ıslatılması ve kabartılması sağlanır. Eğer tavuk göğsü kullanılacaksa ince ince olacak şekilde doğranması gerekmektedir.

Daha sonra salça ve baharatlar yeteri kadar bekleyen ve kabaran bulgura eklenerek yoğrulmaya başlanır. Yoğrulma işlemi iyice yapıldıktan sonra elde edilen karışıma en son da tavuklar eklendir. Tekrar yoğrulma işlemi gerçekleştirilir ve malzemelerin tam olarak karıştığından emin olduktan sonra fazla kalın ve büyük olmamak kaydıyla köfte şekli verilir. Son olarak da şekillendirilen köfteler yağsız ve yapışmaz tava üzerinde kızarana kadar pişirilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status