Saç

Biberiyenin Saça Faydaları

Biberiye (Salvia rosmarinus), Akdeniz kültürüne özgü iğneli, dar yapraklara sahip bir çalı bitkisidir. Mor çiçekleri ile oldukça güzel bir görünüme sahip olan bu bitki bir ila iki metre boyuna ulaşabiliyor. Latin dilinde ‘deniz çiği’ olarak bilinen deniz kıyılarını çok seven biberiye bitkisi yeşil rengini her mevsim koruyabiliyor. Aynı zamanda kişinin beden ve ruh sağlığına katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda, biberiyenin saça faydaları ve kullanımı üzerine değineceğiz.

İçindekiler

Biberiyenin Faydaları

Önceleri sadece Akdeniz’de yaşayanların bildiği bu bitki, zamanla herkes tarafından bilinir hale geldi. Bu farkındalıktan sonra biberiye farklı şekillerde kullanılmaya başlandı. Biberiye bitkisinin faydalarından çok daha kolay bir şekilde faydalanmak için aromatik biberiye suyu ortaya çıkmıştır. Özenle hazırlanan biberiye suyu insan sağlığına ve insan vücuduna dost olmaya devam ediyor.

Biberiyenin neredeyse tüm vücudu ilgilendiren faydaları vardır:

  • Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına çözüm sunar.
  • Kabızlık gibi problemlerde sindirim sistemini iyileştirerek vücuda rahatlık sağlar. Genellikle yemeklerden önce bir fincan kahve kadar biberiye suyu içilmesi tavsiye edilir.
  • Kişilerin fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olur.
  • Uykusuzluk sorununa da etkili bir çözüm sunar. Yorgunluğu gidererek kişinin dinlenmesine yardımcı olur.
  • Adet dönemlerinde gecikme yaşayan kadınlar tarafından balgam söktürücü olarak kullanılır.
  • Bu kadar geniş bir alanda faydalı olduğu için kişilerin ruh sağlığını düzenlemede de etkilidir.
  • Dermatolojik olarak derinlemesine temizlik sağlaması ve mikrop kırıcı olması önemlidir. Bu nedenle makyaj temizleme amaçlı etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Biberiye Saçta Ne İşe Yarar?

Biberiye, sadece mutfak açısından değil aynı zamanda sağlığımız için de şifalı bir bitkidir. Bu odunsu çok yıllık bitkinin anavatanı, yüzyıllardır gıda ve ilaç olarak kullanıldığı Akdeniz bölgesidir.

Kekik, nane ve tarçın gibi biberiye de sıklıkla uçucu yağ formunda bulunur. Uçucu yağlar, uçucu bitki bileşiklerinin oldukça konsantre ve damıtılmış özleridir. Bunlar yemek pişirme, temizlik, güzellik, sağlık ve diğer amaçlar için kullanılır.

biberiyenin saça faydaları
biberiye saçta ne işe yarar

Son yıllarda, biberiye yağının saç gelişimi için yararlı olabileceği iddiaları olmuştur. Bazıları saç dökülmesini bile önleyebileceğini söyleyerek, destekleyici kanıt olarak Akdeniz kültürlerinin yüzlerce yıldır saç büyümesini desteklemek için saç durulamalarında biberiye kullandığına işaret ediyor.

Bazı bilimsel verilere göre biberiye sinir dokusuna fayda sağlayabilir. Bitkide aktif bir madde olan karnosik asit, bir çalışmada doku ve sinir hasarını iyileştirmiştir. Sinir dokusunu iyileştirmesi sayesinde, kafa derisindeki sinirleri de canlandırabilir ve bu da saç dökülmesini tersine çevirmeye yardımcı olur.

Biberiye Saça Nasıl Uygulanır?

Biberiye yağı saçınızın uzamasını sağlar ve saç derisinde oluşan tahrişleri tedavi eder. Aynı zamanda kepek ve beyaz saç oluşumunu engeller. Kellik olan bölgelerde ise yeni saç oluşumunu sağlar. Saç tellerinizin kalınlaşmasına yardımcı olur ve saç köklerini besler. İşte biberiye esansiyel yağını saç onarıcı ve kalınlaştırıcı olarak kullanmayı denemenin birkaç yolu. Başlamak için bu uygulamalardan herhangi birini haftada bir ila iki kez deneyin.

Doğrudan Saç Derinize Masaj Yapın

Yaklaşık 5 damla biberiye esansiyel yağını bir çay kaşığı taşıyıcı yağ (jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi) ile karıştırdıktan sonra, banyo veya duştan sonra saç derinize eşit şekilde masaj yapın. Daha sonra yağı durulamak isteğe bağlıdır – ancak durulama yaparsanız, yağın önceden en az 5 ila 10 dakika kafa derinizde kalmasına izin verin.

Şampuanınıza Karıştırın

Bu aynı zamanda saç kremleri, losyonlar veya kremler için de geçerli olabilir. Yaklaşık beş damla tutun çok fazla eklemeyin.

Kendi Ev Yapımı Şampuanınıza Ekleyin

Ev yapımı şampuanlar için birçok tarif var. Biberiye yağına ek olarak sağlık ve güzellik açısından faydaları için uçucu yağlar da ekleyebilirsiniz. Bunlar, nane yağı, hindistancevizi yağı, papatya yağı ve muhtemelen diğer yağların bir karışımını içerebilir.

Biberiye yağını aktarlardan bizzat veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ancak isterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. İkinci seçeneği tercih ederseniz, yapmanız gereken ilk şey taze biberiye seçmek olacak. 3-4 dal yeterli olacaktır. Biberiyeleri yıkayın ve güzelce kurutun.

Bu işlemi tamamladıktan sonra biberiyenin yapraklarını dallarından koparın. Küçük bir tencerenin içerisine 425ml zeytinyağı (badem yağı veya jojoba yağı da kullanılabilir) ekleyin. Hafif ısıtılmış yağın içine sapından ayıklanmış biberiye yapraklarının tamamını ilave edin. 5 dakika yağda ısıttıktan sonra kevgir yardımıyla karışımı süzün. Biberiye yağınız kullanıma hazır. Karışımı bir kavanoza koyun ve kullanmadan önce soğumasını bekleyin. Yağınızı serin, ışık almayan bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Biberiye Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Biberiye yağının saç büyümesini teşvik ettiği fikri, biberiyenin temel sağlık yararlarından gelebilir. Uçucu yağ formundaki bitki anti-inflamatuar özelliklere sahip sinir büyümesini teşvik etmek dolaşımı iyileştirmek Nane esansiyel yağı gibi (saç büyümesini desteklemek için de kullanılır), biberiye esansiyel yağı dolaşımı güçlendirir. Sonuç olarak, saç köklerinin kansız kalmasını, ölmesini ve saç dökülmesine yol açmasını önleyebilir.

Biberiye esansiyel yağı, saçın uzamasını teşvik etmenin ötesinde, erken beyazlamayı ve kepeği önlemek için kullanılır. Kuru veya kaşıntılı saç derisine de yardımcı olabilir. En yaygın saç dökülmesi türlerinden biri, daha çok erkeklerde kellik olarak bilinen androgenetik alopesidir, ancak kadınlarda da nadiren de olsa görülebilir.

Biberiye esansiyel yağı evde kullanabileceğiniz basit bir ilaçtır. Dahası, doğru kullanıldığında oldukça güvenlidir ve çok az yan etkiye neden olur.

Androgenetik alopesili erkekler altı ay boyunca günde iki kez seyreltilmiş biberiye yağını kafa derisine masaj yaptıklarında, piyasada yaygın olarak bilinen bir saç büyütme ilacı olan minoksidil (Rogaine) kullananlarla aynı saç kalınlığında artış yaşadılar.

Ek olarak, biberiye yağı kullananlar, minoksidil ile karşılaştırıldığında daha az kafa derisi kaşıntısı yaşadığını öne sürmüştür, bu da biberiyenin daha tolere edilebilir olabileceğini düşündürmektedir.

Biberiye Saça Zararlı Mı?

Biberiye yağının saçları güçlendirici bir etkisi vardır ancak belirli durumlarda alerjik veya tahriş edici bir etkiye neden olabilir bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır. Saç derinizde veya saçınızda olağan dışı bir durum fark ederseniz dikkatli olun. Herhangi bir tahriş yaşarsanız, kullanmayı bırakın.

Herhangi bir olumsuz yan etki görmüyor olsanız bile, ne sıklıkta kullandığınıza dikkat edin. Aşırı kullanıldığında, biberiye yağı daha ince saçların yağlı görünmesine ve ağırlık hissi vermesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status