Sağlık

Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir

Böbrek taşlarının genellikle kesin ve tek bir nedeni yoktur. Ancak birkaç faktör riski artırabilir. Böbrek taşı, idrarınızdaki sıvının seyreltebileceğinden daha fazla kristal oluşturan madde (kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi) içerdiğinde oluşur.

Yaşamı olumsuz etkileyen bu rahatsızlık genellikle evde uygulanan tedavilerle giderilebilir. Daha fazlası için okumaya devam edin.

İçindekiler

Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir?

Böbrek taşı düşürme ağrısına ne iyi gelir diye soracak olursanız, aşağıdaki yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

 • Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Bol sıvı alımı böbrekler için faydalıdır. Ancak çay-kahve alımı azaltılmalı, asitli içecekler tüketilmemelidir.
 • Süt, peynir gibi kalsiyum içeren ürünler dozunda tüketilmelidir.
 • Böbrek taşı düşürmek ve yeni taşların oluşumunu engellemek için bol bol hareket edilmelidir.
 • At binmek, bacakları yukarıdan aşağıya uzatarak oturmak, kükürt içeren hamamlara gidip, böbrek kısmını suya bırakarak yüzmek iyi gelebilir.
 • Mısır püskülü ve ayrık otu ile hazırlanmış karışım, maydanoz suyu veya kiraz sapı çayı içilebilir.
 • Kekik suyu kaynatılarak içilebilir.
 • Yarım kilo çörek otu ile 1,5 kilo bal karıştırılıp tüketilebilir.
 • Gül, keten tohumu ve koyun sütü karışımı içilebilir.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Şifalı Bitkiler
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Şifalı Bitkiler
 • Fesleğen böbrek sağlığı için önemli bir besindir. Böbrek taşı oluşumunu ve böbrek taşını düşürmek için fesleğen tüketebilirsiniz. Fesleğen çayı yapabilir veya salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Eğer fesleğen çayı tüketilecekse yaklaşık 4-5 ay tüketilmesi önerilir.
 • Böbrek taşına hızlı çözüm için kırkkilit otunu tüketebilirsiniz. Kısa sürede böbrek taşı şikayetlerinden kurtulmanızı sağlar. Bunun yanında, böbrek sağlığına olumlu katkı sağlar ve vücuttaki kalsiyum ihtiyacını dengeler. Yani böbrek taşını en hızlı ne düşürür diye soracak olursanız, kırkkilit otu tavsiyemizdir.
 • Böbrek taşı düşürme ve oluşumunu engelleyen bitkiler arasında yer alan kara hindiba kökü ile bu şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz.
 • Böbrek taşı oluşumunu önleyen ve böbrek sağlığına olumlu etkisi bulunan ısırgan otunu bu tür rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesini uzmanlar önermektedir. Ayrıca idrar yolları iltihaplarına karşı etkilidir.

Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir Saraçoğlu
Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu böbrek taşı için kurutulmuş avokado yaprağı ile hazırlanan çayın tüketilmesini öneriyor. Bu karışımın hazırlanışı işte şu şekildedir:

Kaynar 1 su bardağı klorsuz suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş avokado yaprağı ekleyin ve yaklaşık 8 dakika demleyin. Süre sonunda sıcağı sıcağına süzüp ılınması için bekleyin. Elde ettiğiniz karışımı akşam yemeğinden 2 saat sonra için. Bu kürü her 5 gün içip 3 gün ara verin. Totalde 20 gün boyunca uygulayın. Eğer tekrardan uygulamak isterseniz, en 20 gün ara vermelisiniz.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yemeli?

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yemeli
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yemeli
 • Böbrek sağlığını korumak için günde en 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir. Vücudun ihtiyacı kadar su tüketimi idrar miktarını artırarak, kimyasalların böbrek taşına dönüşmeden çözülmesini idrarla atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Süt, yoğurt, çökelek, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, incir, somon, sardalya, mezgit, yumurta sarısı ve peynir gibi kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Portakal, taze limon ve limon suyu gibi turunçgiller tüketin. Bunlar, böbrekte taş oluşumunun önlenmesi ve azaltılması konusunda yardımcı olacaktır.
 • Tavuk, et, yumurta ve balık gibi hayvansal protein kaynaklarını azaltın. Bu besinler vücutta ürik asit birikimine yol açar ve sık tüketimleri ise sitratı azaltarak böbrek taşlarının oluşmasına yol açar. Bu nedenle, kuru baklagil ve yoğurt gibi proteinler alınabilir.
 • Bol sıvı tüketimi böbrekler için faydalıdır. Ancak alkol, çay-kahve vb. bazı sıvılar vücudu susuz bırakabilir. Bu sebeple, ne alkol ne de çay-kahve fazla tüketilmemelidir.
 • Vücutta fazla tuz bulunması, idrar yollarında taş birikmesine yol açar. Günlük olarak 1 silme çay kaşığından fazla tuz tüketilmemeli ve turşu ve hazır gibi tuz oranı yüksek yiyeceklerden kaçınılması tavsiye edilir.
 • Sigara içmeyin, özellikle sigara içenlerde ileride kronik böbrek hastalığı oluşma riski mümkündür.
 • Yeterli miktarda protein almaya dikkat edin. Özellikle günde 120-150 gramdan fazla et, tavuk veya balık tüketimi böbrek taşı oluşumunu artırabilir.
 • Düzenli olarak böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin.
 • Günlük C vitamini alımı 1000 mg’ı geçmeyecek şekilde olmalıdır.
 • Kalsiyum oksalat taşlarına karşı beslenme tedavisi uygulanmalı.
 • Oksalattan zengin besinler böbrek taşı oluşumunu artırır. Bu besinlerin elimine edilmesi gerekir. Ancak oksalat içeren besinler tüketiyorsanız, onlarla beraber yoğurt, peynir gibi kalsiyumdan zengin besinleri tüketin. Bu besinler içerisinde domates, bamya, pancar, ıspanak, pazı, ışgın otu, patates, fındık, fıstık, badem, susam, tahin, çikolata, dondurma vb. yer almaktadır.

Evde Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Evde Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür
Evde Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek taşı şikayeti olanların düzenli beslenmesi önemlidir. Özellikle yüksek lifli besinler, taze sıkılmış meyve suları, C vitamini içeren portakal suyu, greyfurt suyu ve limon suyu tüketilebilir. Ayrıca her sabah güne 1 bardak limonlu su ile başlamak da böbrek taşını düşürmede yardımcı olacaktır.

Ayrıca hayvansal gıda tüketimi ve tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kalsiyum içeren yoğurt ve peynir gibi gıdalar belli oranda tüketilmelidir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status