SağlıkBitkisel Çözüm

Boğazda Nodül Bitkisel Tedavisi 

Sebep ve semptomlardan teşhis ve boğazda nodül bitkisel tedavisi dahil, tiroid bezindeki bu büyümeler hakkında ihtiyacınız olan bilgiler burada.

İçindekiler

Nodüle Geçmesi İçin Hangi Bitki İyi Gelir?

Boğazda nodül evde çözüm olarak uzmanlar tiroid nodülü olanlara dere otunu tavsiye ediyor. Haşimatosu olanlar bol miktarda ceviz ve badem tüketmeli. Ancak haşimato ve nodülü olanlar ise, lahana, turp, karnabahar, brokoli gibi yiyecekleri tüketmemeleri önerilmektedir.

Boğazdaki Nodülün Bitkisel Tedavisi

Çin tıbbında uzun yıllardır kullanılan ginseng düzenli olarak alındığında nodülleri küçültebilir. Bunun yanında, bladder wrack ve sargassum yosunları da tiroit problemlerine iyi gelmektedir. Ayrıca bambu bitkisinin yenilebilir kısmı da tiroit nodülü oluşma riski yüksek kişilerde gelişmesini engelleyebilir.

Boğazdaki Nodülü Ne Eritir?

Boğazdaki Nodülü Ne Eritir
Boğazdaki Nodülü Ne Eritir

Nodülü eritmek için cerrahi operasyon uygulanır. Ayrıca son zamanlarda cerrahi operasyonun yerine, alkol ablasyonu, lazer ablasyonu ve radyofrekans ablasyonu da kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi de lokal anestezi altında gerçekleşir ve ciltten nodüle bir iğne girilerek tedavi yapılır.

Nodül Bitkisel Tedavisi

Nodül Bitkisel Tedavisi
Nodül Bitkisel Tedavisi

Nodül bitkisel tedavi ceviz kürünü öneren Ahmet Maranki, bu kürle 3 ay içerisinde nodüllerin yok olacağını söylüyor. Bunun için 1 bardak soğuk suyun içine 7 adet ceviz perdesi ile 1 tane ceviz için koyun ve bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün hazırladığınız karışımı için. Bu kürü 21 gece boyunca yapıp için ve 1 hafta ara verin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise, nodülü yok edecek bir bitkisel kür önerisinde bulundu. Taze yeşil dereotunu öğünlerden 15 dakika öncesinde 1 yemek kaşığı dolusu, sabah, öğle ve akşam aç karnına tüketip, üzerine 2-3 yudum su içilmelidir. Bu kürü aralıksız bir şekilde 3 ay kadar devam edilmelidir.

Son bitkisel karışımımız olan 250 gram tereyağı, 500 gram gerçek bal ve 100 gram öğütülmüş çörek otunu karıştırıp sabahları aç karna 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek de nodülü eritmeye yarayacaktır.

Boğazda Nodül Belirtileri

Boğazda Nodül Belirtileri
Boğazda Nodül Belirtileri
 • Boyunda dolgunluk ve şişkinlik
 • Ses kısıklığı ya da çatallanması
 • Nefes almada ya da yutmada zorluk
 • Boyunda ağrı ve rahatsızlık hissi

Guatr ve Tiroid Nodülleri Nedir?

Büyümüş bir tiroid bezi, boynun ön kısmında deri altında bir yumru olarak hissedilebilir. Kolayca görülebilecek kadar büyük olduğunda guatr olarak adlandırılır .

Tiroid nodülü, tiroid bezinde bir yumru veya genişlemiş alandır. Bir nodül basitçe şişmiş doku, normal tiroid dokusunun aşırı büyümesi veya kist adı verilen bir sıvı toplanması olabilir. Çocuklarda tiroid nodüllerinin çoğu kanserden kaynaklanmaz.

Guatr Neden Olur?

Guatr, tiroid bezinin iltihaplanması nedeniyle veya bezin çok fazla veya çok az tiroid hormonu üretmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bir guatr, tiroid enfeksiyonları veya tiroid kistleri, tümörler veya tiroid kanseri gibi diğer tiroid problemleriyle de gelişebilir. Diyetlerinde yeterince iyot almayan kişilerde de genişlemiş bir tiroid olabilir.

Çocuklar guatrlı olarak doğabilir veya daha sonra bir guatr geliştirebilirler. Doğuştan mevcut olan bir guatr, doğuştan guatr olarak adlandırılır. Bunlara şunlar neden olabilir:

 • bebeğin tiroid hormonunu düzgün şekilde üretmesini engelleyen genetik bir hastalık
 • Hamilelik sırasında annede tiroid sorunları
 • Bebeğin tiroidini etkileyen ilaçlar veya başka maddeler alan anne adayı
 • çocuğun tiroidin yarısı olmadan doğması, kalan yarısının büyümesine neden olur

Daha sonra gelişen guatr edinilmiş guatr olarak adlandırılır. Guatrların çoğuna şunlar neden olur:

 • Hashimoto tiroidi : Bağışıklık sistemi tiroide saldırır ve şişer. Bazen bu şişlik dramatik olabilir ve hatta bir büyüme gibi görünebilir. Zamanla, tiroid o kadar hasar görebilir ki, yeterince tiroid hormonu yapamaz. Bu durumda, bir kişinin tiroid hormonu alması gerekebilir.
 • Graves hastalığı : Bu, çocuklarda yüksek tiroid hormonu seviyelerine sahip guatrın en yaygın nedeni vegenç kızlarda hipertiroidizmin en önemli nedenidir. Bağışıklık sistemi tiroid bezinin bölümlerine saldırır, şişer ve çok fazla tiroid hormonu üretir. Ayrıca göz çevresinde iltihaplanma ve şişmeye neden olabilir.
 • Kolloid guatr (“ergen guatr” olarak da adlandırılır): Tiroid bazen ergenlik döneminde çok büyür ve anormal derecede büyük görünebilir. Bu herhangi bir tiroid hormon problemi ile ilişkili değildir. Tiroid normal çalışır ve genellikle tedavi olmaksızın zamanla küçülür.
 • Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar tiroid bezinin iltihaplanmasına ve büyümesine neden olabilir. Bu guatrlar genellikle ağrılıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status