Bitkisel ÇözümSağlık

Boyun Ağrısına Bitkisel Çözüm

Bunu okuyorsanız, muhtemelen boyun ağrısına aşinasınızdır. İster yeni uyanmış olun, ister bir boyun ağrısıyla uyanmış olun, ister bir yaralanma geçirmiş olun veya kronik boyun ağrısıyla uğraşıyor olun, bu kullanışlı içeril sayesinde boyun ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.

Ağrısız bir boyun, gençliğimizin kaygısız günlerine çok benzer ve bitene kadar kıymetini bilmeyiz. Boyun ağrısı, yaşamı oldukça dayanılmaz hale getirebilir ve sosyal yaşamınızı, aile zamanınızı, hobilerinizi ve hatta iş verimliliğinizi etkileyebilir.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer Doğal Yöntemler?

  • Kekik yağı ile tutulmuş boyuna masaj yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Damarları açması ile bilinen zerdeçallı süt, aynı zamanda boyun tutulmasına da iyi gelir.
  • Elma sirkesi ile boynunuza masaj yapıp yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra, ılık suyla banyo yaparak boynunuzu rahatlatın.
  • Boyun kasları ve ağrılarını hafifletmede işe yarayan epsom tuzunu tutulan boynunuza koyabilirsiniz. Günde 2 kere epsom tuzu uygulamasını yapabilirsiniz.
  • Doğal bir ağrı kesici olan kırmızı biberi direkt boynunuza uygulayabilir ya da zeytinyağı ile karıştırıp boynunuza sürebilirsiniz. Sürekli boyun tutulması problemi yaşıyorsanız, kırmızı biber uygulaması oldukça etkilidir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

  • Boyun tutulmasının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için biberiye yağından yararlanabilirsiniz. Özellikle geceleri uyumadan önce boyun bölgenize masaj yaparak uygulayın ve o şekilde uyuyun. Sabah uyandığında boynunuzu daha iyi hissedeceksiniz.
  • Kedi otu tozu bir miktar zeytinyağını kremsi bir kıvam alana kadar iyice karıştırın. Ardından, boyun bölgenize masaj yaparak bu kremi uygulayın. Daha sonra, boynunuzu sıcak tutmak için şal/atkı sarın. Yaklaşık 1 saat kadar bu şekilde bekledikten sonra sıcak bir duş alın.
  • İnce dilimler halinde kesilmiş bayır turpunu bir buhar üzerinde ısıtın. Cildinizi yakmayacak sıcaklıkta olduktan sonra boyun bölgenize turp dilimlerini yerleştirin. Daha sonra, havlu ile boynunuzu sarıp 1 saat kadar bu şekilde bekleyin. Süre dolduktan sonra bayır turplarını çöpe atın.

Boyun Ağrısına Hangi Çay İyi Gelir?

300 ml sıcak suyun içinde 15 gramlık bir zencefil rendesini kaynatın. Kaynadıktan ortalama 10 dakika sonra demlenmeye bırakın ve süzüp çayı için. Zencefil çayı, kas gevşetici özelliğe sahip olduğu için boyun tutulmaları ve ondan kaynaklı ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Sadece günde 2 fincan zencefil çayı ile boyun ağrılarına elveda diyebilirsiniz.

Boyun ağrısına
boyun ağrısına iyi gelen çaylar

Boyun ağrısına iyi gelen diğer alternatif, kekik çayıdır. Ağrı kesici özelliği ile bilinen kekik çayını ister taze ister hazır olarak çayını yapıp faydalanabilirsiniz. Ayrıca poşet kekik çayını cildinizi yakmayacak bir sıcaklığa getirdikten sonra boyun bölgenize sıcak kompres olarak da kullanabilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status