Genel

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Teorik olarak, bulaşık makineniz sürekli kendini temizlemelidir. Ancak maalesef öyle değilZamanla bulaşık makinesinin filtresinde ve iç duvarlarında yiyecek parçaları, yağ, çözünmemiş deterjan ve su mineralleri birikir. Hoş olmayan bir koku ve görünümün yanı sıra, bu pislik aslında bulaşıklar üzerinde lekeler bırakabilir. Kısacası bu, bulaşık makinenizi doğru temizlemezseniz, makineniz işini tam olarak yapamayacak demektir. Peki, bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

İçindekiler

Bulaşık Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Makinenin bulaşıkları temiz yıkayabilmesi için filtresinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Bulaşık makinesi filtre temizliği için kimyasal ürünler bulunuyor fakat doğal yollarla da temizlemenin mümkün olduğunu belirtelim.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir
bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir

Temizliğe başlamadan önce bulaşık makinenin alt kısmındaki yemek artıkları ve kirleri temizleyin. Ardından, geniş bir kasenin içine sirke koyup makinenin alt kısmına yerleştirin. Daha sonra, bulaşık makinesini en yüksek sıcaklık ayarında çalıştırın.

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi pervane temizliği için öncelikle makineyi düğmesinden kapatın. Ardından, üst sepet ile alt sepette bulunan pervaneleri dikkatlice çıkartın. Daha sonra, her ikisini de suyun altında yıkayın, ulaşamadığınız yerleri kürdanla temizleyin. Temizledikten sonra pervaneleri yerine oturtun ve makineyi tekrar çalıştırın.

Bulaşık Makinesi Gideri Nasıl Temizlenir?

  1. İlk olarak, makinenin arka kapağını tornavida ile sökün.
  2. Tekrardan tornavida ile gider borusunu yerinden çıkartın.
  3. Gider borusunu çeşmeye tutup temizleyin.
  4. Daha sonra, aynı işlemleri tersine yapıp makineyi eski haline getirin.

Bulaşık Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi raflarındaki kireci sökmek için 1-2 çay bardağı karbonatın içine yavaş yavaş su ekleyip karıştırın. Macun kıvamını alan karışımı süngere alıp rafları ovalayarak silin. Ortalama 15-20 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın.

Pervanedeki kireci temizlemek için öncelikle pervane delikleri çevresinde bulunan kireçleri ince uçlu bir cisimle dikkatlice temizleyin. Daha sonra, 1 su bardağı sirke ile 1 su bardağı suyu karıştırıp temiz bir süngeri için daldırın ve pervaneleri ovalayarak silin.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir
bulaşık makinesi kireci nasıl temizlenir

Bulaşık makinesi içindeki taban kapağını çıkarın. 1 ölçü sirkeye 1 ölçü su karıştırıp karışımın yarısına çıkardığınız kapağı koyup yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Kalan su ile de bulaşık makinesinin tüm tabanını silin. Sirkeli suda beklettiğiniz kapağı çıkarıp sudan geçirin ve kurulayıp yerine yerleştirin.

Son olarak, makinenin deterjan gözüne alabildiği kadar karbonat ekleyin. Ardından, makinenin rafına 1 su bardağı beyaz sirkeyi dik olarak koyun. Daha sonra, bulaşık makinesini en uzun programda çalıştırın.

Bulaşık Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Makinenin lastiklerini temizlemek için eski bir diş fırçasını ıslatıp, fırçanın üstüne 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Daha sonra, lastikleri iyice fırçalayın.

Bulaşık Makinesi Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

  • Bulaşık makinesindeki kireci ve kötü kokuları gidermek için limon tuzundan yararlanın. Bir kabın içine 2 bardak beyaz sirkeyle 2 kaşık limon tuzunu koyup tuz eriyinceye kadar karıştırın. Daha sonra, makinenin içerisine bu karışımı dökün. Sonrasında, sıcak ayarda bir program seçip makineyi çalıştırın.
  • Bulaşık makinenin içini ilk defa temizleyecekseniz, Arap sabunu kullanmanızı öneririz. Bezi ıslattıktan sonra üzerine Arap sabunu dökün ve rafları, makinenin iç yüzeyini iyice silin. Ardından, kağıt havlu ile kurulayıp belli bir süre makine kapağını açık bırakın.
  • Makinenin içini temizledikten sonra raflarını yerine takın. Ardından, bir kabın içine beyaz sirke koyun ve makinenin alt rafına yerleştirin. Daha sonra, makineyi sıcak ayarda çalıştırın. Sonrasında, 1 paket karbonatı makinenin tabanına dağıtıp sıcak ayarda kısa süreli olarak çalıştırın. Ayda 1 kere bu yöntemi uygularsanız, bulaşık makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status