Genel

Burun Hızması Kimlere Yakışır

Vücut piercing geleneği Orta Doğu, Afrika, Hindistan ve Kuzey Amerika’da binlerce yıldır var olmuştur. Birçok geleneksel ritüelin bir parçasıdır. Özellikle bugün günümüzde burun hızması, kişisel seçim, stil ve tercih meselesidir.

Piercing kişisel bir tarzın parçası, güncel bir heves ya da sadece bir moda detayı olabilir. Bazı durumlarda, geleneksel toplumlarda güçlü dini veya sosyolojik sembolizme sahip olabilir. Detaylı inceleyelim.

 

Ünlülerin Burun Hızması
Ünlülerin Burun Hızması

 

İçindekiler

Burun Piercing Neden Takılır?

Ünlülerin Burun Hızması Modelleri
Ünlülerin Burun Hızması Modelleri

 

16. yüzyılda Moğol İmparatorluğu tarafından Hindistan’dan getirilen burun piercingi Hintliler genellikle sol burun deliğine çubuk ya da halka şeklinde takarlar. Bazen de zincirle kulaklarına bağlar ya da her iki burun deliğine de piercing geçirirlerdi.

Hint tıbbında (Ayurveda) sol burun deliğine piercing takmak, kadın üreme organı ile ilişkilidir. Sol burun deliğine piercing takarak, doğum daha kolay hale gelir ve doğum ağrısı az hissedilir.

 

Playboy Burun Hızması
Playboy Burun Hızması

 

Hangi Burun Tiplerine Hızma Yakışır?

Burun Hızması İsimleri
Burun Hızması İsimleri

 

Burun hızması kimlere yakışır diye sorulacak olursa;

  • Kemerli buruna sahip olanlar
  • Uzun dalgalı saçlı kadınlar
  • Burnu estetik duruşlu olanlar
  • İri gözlü kadınlar

 

Köprü Burun Hızması
Köprü Burun Hızması

 

Burun Piercingine Nasıl Bakılır?

Halka Burun Hızması Modeli
Halka Burun Hızması Modeli

 

  • Piercing iyice iyileşinceye kadar günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere temizleyin.
  • Piercingi temizlemenin en iyi yolu tuz solüsyonu hazırlamaktır. Bunun için 1 su bardağı ılık su içine 1/4 tatlı kaşığı iyotsuz deniz tuzunu atıp karıştırın. Bu suyla temizleyebilirsiniz. Dilerseniz, eczanelerden tuz solüsyonu satın alarak da temizleyebilirsiniz. Temiz bir pamuğu tuz solüsyona batırıp burun piercinge bastırarak 3-4 dakika tutun.
  • Ellerinizin temiz olmasına dikkat ediniz. Özellikle piercing iyileşmeden ona dokunmak enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu sebeple, piercinginize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
  • Temiz bir kağıt mendil ile piercing bölgesine dokunarak kurulayın.

 

Halka Burun Hızması Kimlere Yakışır
Halka Burun Hızması Kimlere Yakışır

 

Burundaki Hızma Deliği Kapanır Mı?

Halka Burun Hızması Kime Yakışır
Halka Burun Hızması Kime Yakışır

 

Küpe veya hızma kullanmak için vücutta delinebilecek en iyi yerler, kısa mesafeli, kıkırdak damar kas dokularının az olduğu yerlerdir. Kulak memesi ve burun örnek gösterilebilir.

 

Burun Hızması
Burun Hızması

 

Vücudun herhangi bir yerinde delik açınca ( piercing, hızma vb.) ve metal bir aksesuar takılarak kapanması engellenirse, dairesel epitelizasyon meydana gelir.

Yani deliğin iki tarafındaki deri, metalin etrafı boyunca ilerler ve içerde buluşur. Böylelikle, delik kolay kolay kapanmaz. Ancak hızmayı çıkarttıktan sonra delik 2-3 güne kapanıyorsa, epitelize olmadığı anlaşılmalıdır.

 

Burun Hızması Modelleri
Burun Hızması Modelleri

Burun Deldirdikten Sonra Ne Zaman Su Değmelidir?

Burun Hızması Modelleri ve Çeşitleri
Burun Hızması Modelleri ve Çeşitleri

 

Piercing yaptırdıktan sonra ilk 24 saat duş alınmamalıdır. Ayrıca şehir şebeke suyu enfeksiyon yaratacağı için ondan korunmak gerekiyor. Bir hafta duşa girmeden önce antibiyotik krem sürülmeli, duştan çıkarken de pansuman yapılmalıdır. Piercing bölgesi de ıslak bırakılmamalıdır.

 

Burun Hızması Modeli
Burun Hızması Modeli

Burun Deldirmenin Zararı Var Mı?

Burun Hızması Kimlere Yakışır
Burun Hızması Kimlere Yakışır

 

Piercing vücudun çeşitli bölgelerine yapılabilir. Deldirmek isteyen birçok kişi tarafından herhangi bir zararı olup olmadığı oldukça merak ediliyor. Eğer burna takılan hızma kıkırdağı enfekte ederse burun kaybedebilir. Yine aynı şekilde kulağa takılan piercing kulağın çürümesine neden olabilir.

Hatta mikrop kaparsa kulağın kaybedilme riski olabilir. Dile takılan piercingin ise, dişleri çürütme ya da dili kaybetme tehlikesi bulunuyor. Son olarak göbek piercing, göbeğin şeklini bozabilir ve göbekte iz bırakabilir.

 

Burun Hızması Kime Yakışır
Burun Hızması Kime Yakışır

Burun Piercing Günah Mı?

Burun Hızması Çeşitleri
Burun Hızması Çeşitleri

 

Peygamber Efendimiz (S.A.V) zamanından önce ve sonrasında da kadınlar küpe takmış ve günümüzde de halen devam ediliyor. Kadınlar yaratılış gereği ziynet eşyalarına ve süslenmeye özenlidirler. Bundan dolayı, küpe gibi süs eşyaları takabilirler ancak nikah düşen kişilere yani erkeklere göstermemek kaydıyla. Zira, kulağa takılan süs eşyasının nikah düşen kişinin görmesi caiz değildir.

Burun veya göbek deldirmek de yine aynı şekilde, kadın kocası için vücuduna piercing yaptırmasında sakınca yoktur. Ancak özellikle göbek deliği kadınlar tarafından da görülmemesi gereken bir bölge olduğundan, hem deldiren kişi hem de delen kişi için günahtır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status