Bitkisel ÇözümSağlık

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır Saraçoğlu Kürü ve Tedavisi

Burun tıkanıklığı bireyleri her zaman rahatsız eden ve yaşam kalitesini düşüren bir sıkıntıdır. Bu sorunun çeşitli sebepleri bulunmakla beraber çoğu kez sinüzit kökenli de olabilmektedir. Rahatsızlık oluşturan bu durumun nasıl önleneceği hastalar arasında önemli bir konu olmaktadır. Burun tıkanıklığı nasıl açılır Saraçoğlu tedavileri ile cevap bulan sorulardan biridir.

Burun tıkanıklığından önce burun akıntısı da görülebilir. Genel olarak burun tıkanıklığına sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Gribal enfeksiyon
 • Mevsim değişikliği
 • Burun akıntısı
 • Saman nezlesi
 • Alkol
 • Burun etinin olması
 • Yüksek tansiyon
 • Uyku apnesi
 • Tiroid Bozukluğu
 • Hamilelik
 • Burna yabancı bir cismin gelmesi
 • Yüksek Tansiyon

Sinüzit gibi durumların sonucu olarak burun tıkanıklığı oluşmaktadır. Birçok hastalığa bitkisel tedaviler uygulayan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu burun tıkanıklığı için de bitkisel kürler hazırlayarak hastaların sağlıklı bir şekilde bu durumdan kurtulmalarını sağlamaktadır. Burun tıkanıklığına karşı İbrahim Saraçoğlu’nun bitkisel kür tarifi:

Tencereye 2 bardak su konur ve kaynamaya bırakılır. Kaynayan suyun içerisine bir avuç kır papatyası eklenir ve bu şekilde de 3-4 dakika daha kaynatılır. Kaynama bittikten sonra kır papatyalarının buharı 5 dakika boyunca solunur. Ancak buharın yüzü yakmaması için tencereye çok yakın durulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Daha sonra bu su tekrar kaynatılır ve yine 5 dakika solunur. Bu işlem 3 kez yapıldıktan sonra rahat bir şekilde uyku uyumak mümkün olacaktır.

Uykuda Burnu Tıkalı Çocuğa Ne Yapılmalı?

Uykuda Burnu Tikali Cocuga Ne Yapilmali

Özellikle kış aylarında riskin daha da arttığı burun tıkanıklığı vakaları en çok bebek ve çocukları etkilemektedir. Çoğu zaman bu konuda çaresiz kalan ebeveynlerin rahat etmesini sağlayacak yöntemleri yazımızda vermeye çalışacağız.

Çocuklarda oluşan bu sıkıntı soğuk algınlığı, burun yolunun dar olması ve buna bağlı olarak kan damarlarının iltihaplanması şeklinde nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bununla beraber burun kemiği ve kıkırdak bölgesindeki eğrilikler, burun deliklerinin kapalı olması, burun boşluğunun yeteri kadar gelişmemiş olması, bademciklerin gereğinden daha büyük olması gibi sebepleri de bulunmaktadır.

Çocukların hassas olması ve bağışıklıklarının zayıf olmasından dolayı tedavi için öncelikle tıbbi destek alınmalı veya bitkisel tedavi uygulanacaksa da doktor kontrolünde yapılması önerilmektedir.  Burnu tıkalı çocuğu bu durumdan kurtarmak için uygulanacak yöntemler şunlardır:

-Buhar makinesi kullanımı sayesinde odanın havası nemlenecek ve çocuk daha rahat nefes alabilecektir.

-Burun spreyi kullanımı doktor bilgisinde eczanelerden temin edilerek kullanılmalıdır. Burun damlaları bebeklerin burun yolundaki mukus tabakasının çözülmesi ve açılması üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

-Çocuğun sıvı alımı artırılmalıdır. Böylece burun kanalındaki zararlı ve tahriş edici maddeler daha kolay atılmakta ve çocuğun burun tıkanıklığının geçmesi sağlanabilir.

Burnu Tıkalı Çocuğa Soğan İyi Gelir Mi?

Burnu Tikali Cocuga Sogan Iyi Gelir Mi

Bebek ve çocuklardaki burun tıkanıklıklarını gidermek için birçok tıbbi yöntem bulunsa da bunların içinde en çok bitkisel olanları tercih edilmektedir. Bu bitkisel tedavilerden en çok kullanılanı da şüphesiz soğandır. Uyuyan çocuğun başucuna bir parça soğan koyarak burun tıkanıklığının geçmesi sağlanabilir.

Soğan yapısında bulundurduğu sülfür ile bebeğinizin burnunun açılmasına ve daha raht nefes almasına olanak tanımaktadır. Ayrıca güçlü mentol kokusuna sahip olması da urun kanallarında biriken mukusun giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Soğan tedavisi daha çok ufak çaplı tedavilerde kullanılmaktadır.

Tıkalı Burun Nasıl Açılır Evde?

Tikali Burun Nasil Acilir Evde

Tıkalı burnu açmak için birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında elma sirkesi tedavisi gelmektedir. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir kaşık bal eklenir. Bu karışım günde 2 kez içilerek burun tıkanıklığı geçirilebilir.

Diğer bir yöntem ise bir bardak ılık suya iki tatlı kaşığı elma sirkesi eklenerek bu karışımın burundan çekilmesi yöntemidir. Bu tedavide de başarılı sonuç alınmaktadır.

Her derde deva olan zeytinyağı burun tıkanıklığında da sıklıkla kullanılmaktadır. Burnunuza birkaç damla zeytinyağı damlatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Zencefil de burun tıkanıklığını gidermede önemli bir bitkidir. Kaynayan iki bardak suya iki tatlı kaşığı zencefil tozu ekleyin. 10 dakika bekletin ve daha sonra süzün. 1 bardağını için ve kalanını da temiz bir bez ile burnunuza sıcak kompres şeklinde uygulayın.

Masaj da burun tıkanıklığında önemli bir etkiye sahiptir. Kan akışını hızlandıran masaj doğru uygulandığında burun tıkanıklığını geçirerek rahatlama sağlamaktadır. Hardal nane yağı ve zeytinyağını ısıtarak burun çevresine sürdükten sonra masaj yapılarak rahatlama sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status