Bitkisel ÇözümCilt BakımıSaçSaç BakımıSaç MaskesiSağlık

Çam Terebentin Yağı Saç Uygulaması ve Faydaları  

Son zamanlarda doğal ürünlere artan ilgi ile beraber çam terebentin yağı ile alakalı önemli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Çam terebentin yağı Pinus sp. bitkisinin iğnelerinden buhar yöntemi ile damıtılarak elde edilmektedir. Oldukça değerli ve uçucu bir yağ olarak bilinmektedir. Aromaterapi yöntemlerinde de kullanılan çam terebentin yağı kozmetik, sabun ve deterjanlarda da kullanılmaktadır.

Oldukça faydalı olan çam terebentin yağı saç dökülmeleri ve bakımında da önemli bir ilaç olmaya başlamıştır. Yazımızda çam terebentin yağının saç üzerindeki uygulamaları ve faydaları üzerinde duracağız.

 

İçindekiler

Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Saç dökülmelerinde olduğu kadar saç uzamasında da etkili olan çam terebentin yağı, saçlarını bir türlü istediği uzunluğa getiremeyen bireylerin yardımına koşmaktadır. Kendine has kokusu ile her yerde kendini belli eden çam terebentin yağının hem saça hem de vücuda büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle saç uzatmak isteyen kişilerin çam terebentin yağı kullanması önerilmektedir.

Oldukça etkili bir yağ olan çam terebentini saça şampuanla uygulanır. 300 ml bir şampuana 30-35 damla damlatılarak kullanılmaktadır. Saçları yıkamadan önce şampuan şişesi iyice çalkalanarak kullanılmaktadır. Saçlarınızı her zaman nasıl yıkıyorsanız yine aynı şekilde kullanmanız önerilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı?

Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı
Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı

Çam terebentin yağı bünyesinde barındırdığı içerikler sayesinde oldukça etkili ve güçlü bir yağdır. Bu bakımdan kullanımında şampuan veya başka yağlar ile birlikte kullanmak önemlidir.

Çam terebentin yağı vücuda veya saça direkt uygulandığında zararlı etkiler yaratabilir. Bu etkileri ortadan kaldırmak için saf şekilde kullanılmaması önerilmektedir. Yalın halde kullanıldığında vücutta tahriş, kızarıklık ve yanma gibi yan etkiler oluşturabilir. Bu gibi olumsuz durumlar yaşandığı takdirde kullanılan bölge iyice suyla durulanmalı ve daha sonra bir uzmana danışılmalıdır.

Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü?

Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü
Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü

Saçların uzaması ve bakımında önemli bir rol üstlenen çam terebentin yağı kullanımı bakımından bazı riskler taşımaktadır. Şampuanla olan kullanımını yeterince etkili bulmayanlar bu yağı başka şekillerde de kullanabilirler. Şampuanla kullanıldığında her zamanki yıkama prosedürleri ile yıkandığında saç diplerine sürülmesinde bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Ancak şampuan ile kullanmak istemeyenler badem yağı veya zeytinyağı ile çam terebentini yağı karıştırılır ve saçların köklerine de sürülür. Özellikler diplerden uca doğru masaj yapılarak kullanılmalıdır. 3-4 saat bu şekilde bekletilir ve daha sonra durulayabilirsiniz. Bu yağ maskesi saçlara 4-5 günde bir yapılmalıdır. Düzenli olarak kullanıldığında etkisi çok kısa sürede görülecektir.

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur?

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur
Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur

Çam terebentini yağı kullanımında önemli noktalar bulunmaktadır. Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda kaliteli kullanımlar yapılmaktadır. Kullanılan şampuanın miktarına göre şampuana çam terebentini yağı eklemesi yapılmalıdır.

300 ml bir şampuanda 25-30 damla kullanılması yeterli olacaktır. Bu şekilde kullanımında başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı
Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı

Çam terebentini yağının saçta kalma süresi kullanıldığı ürünün yapısına göre değişmektedir. Şampuanla kullanıldığında saçta normal şampuan etkisi yaratacağından direkt yıkanabilir. Ancak farklı yağlar ile beraber kullanıldığında maske etkisi yaratacağından 3-4 saat kalması yeterli olacaktır.

Şampuan ile kullanıldığında daha önceki yıkamalarınızı hangi sıklıkta yapıyorsanız yine aynı şekilde yıkama yapılmalıdır. Maske kullanımında ise 4-5 günde bir kullanılmalıdır. Daha fazla kullanılması durumunda ise saçlara zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur?

Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur
Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur

Bitkisel yağlar içerisinde önemli bir yeri olan çam terebentini yağı sert ve etkili bir yağdır. Keskin kokusu ve sert içeriği ile bitkisel yağlardan çok daha ağır olarak bilinmektedir. Ağır etkisini ortadan kaldırmak için tek başına kullanılmaması gerekmektedir.

Bu bakımdan tek başına kullanılmamalıdır. Şampuan veya farklı bitkisel yağlar ile kullanımı önerilmektedir. Beraber kullanıldığı yağların kalitesi de önem taşımaktadır. Çam terebentini yağı tek başına kullanıldığında vücuda ağır gelmekte ve kullanılan alanda yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları
Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentini yağının kullanım alanları sadece saçlara olan faydaları ile bitmemekte ve her alanda önemli etkiler göstermektedir. Çam terebentini yağının faydalı olduğu alanlar şu şekilde bilinmektedir.

1)Ağrı Kesici Etkisi: Çam terebentini yağı eklem ağrısı ve romatizma ağrıları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu yağ ile ağrıyan bölgeye masaj yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilecektir.

2)Akciğer Etkisi: Burundan yapılan buhar banyosu ile nefesleri açma etkisi yaratmakla beraber akciğer sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

3)Burun ve Boğazlara Etkisi: Üst solunum yolu enfeksiyonlarında evde tedavi yöntemlerinin içerisinde en etkili tedavilerden biridir. Rahatlık sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

4)Stres Giderme ve Beyin Rahatlatma Etkisi: Strese bağlı yorgunluk oluşumunda olan etkisi düşünüldüğünde banyo suyuna katılarak kullanılması önemli bir etki oluşturmakta ve konsantrasyonu artırmaktadır.

5)Yaşlanma Karşıtı Etki: Cilt sorunlarına karşı oluşturduğu etki ile kırışıklık oluşumunu önlemekte ve yaşlanma karşıtı görev yapmaktadır. Kan dolaşımını artırarak vücudun canlı ve zinde olmasını sağlamaktadır.

6)Saç sağlığına olan etkisi ile saçların dökülmesini engellemekte ve kepek oluşumunu durdurmaktadır. Saçların uzamasına yardım ederek aynı zamanda yağlanma problemini de ortadan kaldırmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları

Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları
Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları

Vücutta bulunan her dokuda yapıcı onarıcı etki yaratan çam terebentini yağı yüzde de önemli etkiler oluşturmaktadır. Sivilce ve egzama gibi sorunların ortadan kalkması için onarıcı etkiler yaratarak yüzde canlılık ve pürüzsüzlük etkisi yaratmaktadır. Cildi gün içerisindeki çevresel zararlı faktörlerden koruyarak yüzde oluşabilecek cilt sorunlarını en aza indirgemektedir.

Dökülen kaş ve kirpiklerin onarımında da başarılı etkiler oluşturacağından kullanımı önemlidir. Yüzde oluşan pul pul dökülmelerin önlenmesinde de kaliteli sonuçlar vermektedir. Sedef hastalığı gibi cildi yıpratan hastalıkların kullanımında da etkili bir yağ olarak bilinmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status