Genel

Çamaşır Makinası Nasıl Seçilmeli | Çamaşır Makinası Alacaklara Püf Noktalar

Evinizi yeniden dizenlerdenseniz yada çamaşır makinanızı değiştirmeye karar verdiyseniz, doğru yerdesiniz diyebilirim. Sizlere 2020’lerin teknolojilerinden, trend markalarından ve çamaşır makinası seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenlere dair az ama öz bir yazı hazırladım.

Bir türlü karar veremiyorsanız, yeni teknolojilerden bir haberseniz, bir çok marka ve özellik kafanızı kurcalıyorsa, üstelik birde fiyatların değişken olduğu ve yaşam koşullarının giderek zorlaştığı günümüzde ne alsam kafam rahat eder derseniz, kaleminiz kağıdınızı hazırlayın.

İçindekiler

Çamaşır Makinası Özelliği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Tabi ki de genel öncelik hanede ki insan sayısı, 2 kişiyseniz karı-koca iseniz sizi 7 kiloluk bir çamaşır makinası kotarır, ancak çoluğunuz çocuğunuz olacaksa, ilerde genişleyecekseniz şimdiden 8 kilo ve üzeri makinelere bakmaya başlayabilirsiniz.

Şu an satılan makinelerin geneli 1400 devir, sizi korkutmasın 1400 devir alabilirsiniz, bu devirde o kadar sıkıyor ki bazen kumaş kurumuş gibi oluyor.

Giderek elektrik fiyatlarının arttığı günümüzde A++ ve üzeri enerji sınıfı alırsanız, kafanıza çok fazla faturayı takmazsınız.

Sizi yönlendiren satış görevlisi muhtemelen bu anca 10 yılda kendini kotarır diyecektir, onu dinlemeyin çünkü elektrik ücretleri hep sabit değil, giderek artma eğiliminde.

Alacağınız ürünün yedek parçasının ucuz olması ve servis ağının geniş olması çok önemli, bazı firmalar bir çok şeyi kullanıcı hatası bulup ürünü garanti süresi devam ederken, garanti dışı bırakıp para isteyebiliyor.

İşte bu noktada ürünün ucuz yedek parçasının bulunabilmesi çok önem arz eden bir konudur.

Çamaşır Makinası Alındıktan Sonra Yapılacaklar

İşte en önemli konulardan biriside burada saklı, size ürün tavsiyesinde bulunmadan önce çok mühim bir konuya değineceğim.

Arkadaşlar ürünü aldınız, servis kurmaya geldi, mutlaka gelen elemanların yanında makineyi kısa programda çalıştırın. Ürünün ayaklarını kontrol edin eğer makine çok oynuyorsa, yürüyorsa ayaklarını tekrardan servis elemanlarına ayarlatmanızda fayda vardır.

Kesinlikle musluk bağlantı noktalarında ve giderde sızıntı var mı diye kontrol edin. Daha sonrasında burada bir sızıntı makinede bir hasara sebep olursa, kullanıcı kaynaklı garanti dışı tamir olarak nitelendirilebilir.

Mutlaka gelen elemanlardan servis fişi alın, gelen elemanlar muhtemelen sinirlenecektir fakat biraz fazla tuttuğunuz için bahşişi ihmal etmeyin 🙂

 

Çamaşır Makinası Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Gelelim en önemli konuya, bu konudan sonra yeni teknolojilere dair bir kaç örnek vereceğim ama genel itibari ile bir kaç husus yazmak istedim.

Alt segment olarak nitelendirebileceğimiz Vestel’in, Arçelik’in yan ürünleri piyasada mevcut. Şimdilik idare etsin, sonra durumu toplar sağlam bir şey alırım derseniz, hiç orta segmentlere kendinizi zorlayıp o paraları vermeyin. Altus, Regal gibi markaları seçip geçin, servis ağıda yaygın, servis konusunda da sıkıntı yaşamazsınız.

Gelelim Beko, Vestel, Arçelik yerli malı yurdum malı olayına, bildiğiniz gibi bu markaların eski ürünleri taş gibiydi kimimizin evinde 10-20 yıl süre kullanıldı. Şu an için de geniş servis ağı yelpazesi ve bu ürünlerin yedek parçalarının yerli ve milli olması kaynaklı ucuz olması bu ürünlerin cazibesini arttırıyor.

Beyaz eşya biraz da şans işi, hangi markayı alırsanız alın aynı markanın en pahalısı ile en ucuzu arasında üründen memnun kalma ve ürünün sorun çıkarmama şansı %50-%50’dir.

Bosch ve Siemens ürün grubunda ise “Made in Germany” ürün gruplarını tercih edebilirsiniz. Bu markalar Türkiye ve Rusya pazarında boy göstermek için Almanya dışında da üretim yapabiliyor, hatta ülkemizde de üretim yapıyorlar. Almanya da üretilenler tabi ki biraz daha pahalı ama araştırabilirsiniz.

Samsung ve LG makinelerde ülkemizde çok sık tercih edilen makineler arasında yer alıyor. İnternette farklı ürün grubu için farklı yorumlar bulabilirsiniz. Farklı teknolojileri ile dikkat çeken iki markanın yazı sonunda yenilikçi teknolojilerine bakacağız. Samsung makinelerin bazı üst segment modellerini inceledim, gayet güzeldi.

Direct Drive Teknolojisi

Bu teknolojiye sahip olanlar direk olarak kazana bağlı çamaşır makineleridir. Bosch, Arçelik ve LG çamaşır makinelerinde vardı fakat artık Bosch ve Arçelik bu teknolojiye sahip çamaşır makinesi üretmiyor.

Bu teknolojide motor kazana bağlı olduğu için kayış ve aktarma organlarının sesi olmuyor, makine çok sessiz çalışıyor.

Motor aynı zamanda ters de çalışabildiği için elde yıkama, dövme hatta çitileme gibi işlemler ile çamaşırlarınıza çok farklı fonksiyonlarda davranabiliyor.

Add Wash ve Bubble Teknolojisi

Yine bu teknolojide çamaşır yıkanırken unuttuğunuz bir kıyafet kaldıysa, yıkama programının ortasında ufak bir sepetçikten çamaşır makinesi içerisine kirli çamaşırı koyabilirsiniz.

Bubble teknolojisi ise deterjanınızı daha verimli kullanmayı sağlayan bir teknoloji bu sayede daha az deterjan sarf etmiş oluyorsunuz.

Çamaşır Makinası Alırken İşinize Yarayacak Püf Noktalar

 

  • Kısa programı olan makineleri tercih edin, gün gelir lazım olur, hızlı bir şekilde temizlemeniz gereken giysileriniz olabilir. Bunun yanı sıra az lekeli kıyafetleriniz olabilir 15-30 dakikalık programlar elektrik ve su tasarrufu yapmanızı sağlar.
  • Ancak kısa programları kullanırken makinenizin 1/4’ünü doldurmaya özen gösterin. Misal 8 kilogram bir makineniz varsa kısa programda yalnızca 2 kilogramını kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Kiracıysanız üst model tercihi yapmaktan uzak durabilirsiniz, zira ev taşırken deforme, çizilme olabiliyor.
  • Mümkünse kurutma makinesini ayrı olarak alın, kurutma ve yıkama aynı anda olanlar fonksiyonel olabiliyor fakat tabi daha kompleks makineler olduğu için mümkünse ayrı almanızda fayda var.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status