Genel

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Yaygın olarak kullanılan deterjan kalıntısı çamaşır makinesinde birikebilir ve zamanla kıyafetlerinizin eskisi kadar temizlenmediğini fark edebilirsiniz. Ayrıca zamanla makinenizin içinden kötü kokular almaya başlayabilirsiniz. Ancak çamaşır makinenizin temizliğini düzenli yaparsanız, uzun yıllar boyunca sizinle beraber olacaktır. Peki, çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

İçindekiler

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin deterjan gözünü temizlemek için deterjan tozu ile sirkeyi karıştırın ve bu karışımı deterjan gözüne koyun. Daha sonra, 90 derecede ve 1,5 saat boyunca makineyi boş olarak çalıştırın. Nihayetinde deterjan gözünün tertemiz olduğuna şahit olacaksınız.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir
çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir

Toz Deterjan Kalıntısı Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin deterjan gözünü sökün. Ardından, deterjan gözünün üstüne karbonat ile az miktarda limon tuzu ya da sirke ekleyin. Yaklaşık 30 dakika bekleyin. Eğer kenarlarda kalıntı varsa ve çıkmıyorsa, sert olmayan bir kazıcı ile kazıyıp bol su ile yıkayın. Daha sonra, deterjan koyup temiz bir bulaşık süngeri ile ovarak, kireç ve kirden arındırın. Son olarak, deterjan gözünü çıkardığınız kısmı temiz bir bez yardımıyla içini silerek temizleyin.

Çamaşır Makinesi Lastiği Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin kapak kısmı ile iç kısmında bulunan körük lastiğini temizlemek için plastik olan yerleri çıkartıp temiz bir bezle silin. Lastikleri de haftada 1 gün 1 çay bardağı sirke ve pamuklu bezle silip 5 dakika bekleyin. Ardından temiz suyla tekrardan silin.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinenizin tamburuna 1 bardak limon tuzu ve 1 litre sirkeyi dökün. 90 derecede ve uzun programda makineyi çalıştırın. Daha sonra, makinenin gider borusunu klozete bırakıp kireç ve pisliklerin temizlendiğini kontrol edin.

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi içerisinde kötü kokuların oluşması, makinede düşük derecede yıkama yapma ve deterjanı az koyarak kullanmanızdan dolayıdır. Ancak oluşan bu kötü kokuları gidermek için temiz olan deterjan gözüne 1 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından makineyi boş halde en yüksek derecede yaklaşık 1,5 saat çalıştırın. Daha sonra, kalan sirke artıkları için tekrardan makineyi boşken sıcak ayarda çalıştırın. Bitince makinenin makinenin kapağını açıp 1 saat boyunca havalandırın.

Çamaşır Makinesi Kazanı Nasıl Temizlenir

Çamaşır makineniz yeni nesil kazan temizleme programına sahipse, kazan temizliğini yapmak sizin için oldukça kolaydır. Ancak böyle bir makineye sahip değilseniz de üzülmeyin, evde basit karışımlarla kazan temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için yarım su bardağı karbonat ile yarım litre beyaz sirkeyi karıştırıp makinenin deterjan gözüne ekleyin. Ardından, yoğun yıkama programlarından birini kullanarak makineyi çalıştırın.

Çamaşır Makinesi Tahliye Hortumu Nasıl Temizlenir?

  1. Makinenin sağ alt köşesinde bulunan kapağı açın.
  2. Kapağın altına boş bir kap yerleştirin.
  3. Ardından, tahliye hortumunu kaba doğru getirip içindeki suyu boşaltın.
  4. Daha sonra, hortumu yerine yerleştirin.
  5. Sonrasında, yanındaki pompa filtreyi çıkarıp su ile temizleyin ve tekrar yerine takın.
  6. Koruyucu kapağı kapatıp işlemi sonlandırın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status