Diyet

Candida Diyeti

Candida Diyeti, son dönemlerde oldukça popüler bir diyettir. Candida aslında bir mantar çeşididir ve vücudumuzda %50’ye yakın çeşidi bizimle beraber yaşamaktadır. Normal şartlarda bizi hasta etmiyor ancak fırsat bulduğunda hasta ediyor.

Candida’dan bahsetmeden önce öncelikle bağırsak sistemimizden bahsedelim. Bağırsak sistemimizin düzgün çalışması için önce probiyotiklere ihtiyacımız vardır. Probiyotikler, gıdalardan aldığımız bakteriler ve mikroplardır. Bunlar bağırsağımıza gelir ve yerleşirler. Bundan sonra prebiyotikler gelir.

Prebiyotikleri yeriz. Bunlar ince bağırsakta emilmeyen besinlerdir. Ve kalın bağırsağa doğru gelirler, probiyotikleri beslerler. Probiyotikler bu besinleri aldığı zaman vücuda faydalı ürünler çıkarırlar ve gaz çıkarırlar. Ve biz de anlarız ki bağırsaklarımız güzel çalışıyor. Nedir bu prebiyotikler? Prebiyotikler, aslında dirençli nişastalardır. Yani baklagilleri yediğimiz zaman ince bağırsakta emilmezler. Kalın bağırsağa gelirler ve probiyotikleri beslerler. Bu yüzden de baklagil yediğimiz zaman daha fazla gaz çıkarırız. Buraya kadar olan kısmı hemen hemen herkes bilir. Ancak bundan sonraki kısım birazcık kritik.

Probiyotiklerin ve prebiyotiklerin düzgün çalışabilmesi için bağırsak sisteminin sağlıklı olması gerekiyor. Bağırsak sağlığını bozan durumlar vardır. Bunlar;

  • Bağırsak geçirgenliğinin artması

  • Asidik, inflamatuar besinler

  • Liften fakir beslenme

  • İşlenmiş paketli gıdalar

  • Alkol

  • Stres

  • Enfeksiyon

  • Antibiyotik kullanımı

Bağısağın geçirgenliğinin en fazla gluten olduğu söylenmektedir. Yani gluten yerseniz bağırsak geçirgenliğiniz artar ve bütün toksik maddeler bağırsaktan kana geçer. Ayrıca bağırsak geçirgenliğini artıran diğer şeyler, asidik, inflamatuar beslenme ve liften fakir beslenmedir. Peki asidik ve inflamatuar beslenme hangileridir? Hayvansal gıdalar, beyaz un ve beyaz şeker .Asidik olmayıp bazik,anti inflamatuar, anti oksidan ve bol lif içeren gıdalar hangileridir? Bitkisel gıdalar.

Gelelim Candida Diyetine…

Candida Diyetinde çok şekerli meyveleri yemeyin ve nişastalı sebzeleri yemeyin derler.

Şuna bir açıklık getirmek gerekirse; bitkilerin içindeki şekerle abur cuburların içindeki şekerler aynı değildir. Bitkilerin içinde glukoz vardır. Meyvelerin içinde glukoz ve çok az fruktoz vardır. Bunların lifli yapısı sayesinde bağırsakta sorun olmaz. Oysaki basit şekerler olan abur cuburlarda ise, direkt kana karışır, karaciğere gidip yağa dönüşür.

Bunları Biliyor Muydunuz?

Candida Diyeti Bunları Biliyor Muydunuz
Candida Diyeti Bunları Biliyor Muydunuz

 

  • Hayvansal proteinler uzun vadede insan vücuduna zararlıdır.
  • Zeytin yağ %15 doymuş yağ içerir ve vücutta damar geçirgenliğini artırır.

Yine Candida Diyetinde fermente gıdalar da alınması gereken gıdalardır.Ama probiyotik alacağım diye kefir veya yoğurt yiyeyim demeyin, çünkü Candida diyetinde, laktoz (süt şekeri) içerdiği için süt ve süt ürünleri yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status