Bitkisel ÇözümSağlık

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi 

Bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek zor olabilir, ancak doğa, görevi yerine getirebilecek doğal ilaçlarla iyi bir donanıma sahiptir.

Bu yazımızda, candida mantarı bitkisel tedavisi için neler yapılabileceğine değindik. Buna sahipseniz ve evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler arayışındaysanız, doğru yerdesiniz!

Vücut normalde bakteri ve mantarlar da dahil olmak üzere çeşitli mikroplara ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları vücuda faydalıdır, bazıları hiçbir zarar veya fayda sağlamaz ve bazıları da zararlı enfeksiyonlara neden olabilir.

Bazı mantar enfeksiyonlarına genellikle saç, tırnak ve dış deri katmanlarında yaşayan mantarlar neden olur. Candida gibi maya benzeri mantarları içerirler. Bazen bu mayalar cilt yüzeyinin altına nüfuz eder ve enfeksiyona neden olur.

İçindekiler

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu candida mantarı için önerdiği bir bitkisel karışım mevcut.

Bunun için 1 tatlı kaşığı aynı safa bitkisini kaynar 1 su bardağı kaynar suya atıp, kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kaynatın. Süre sonunda, hazırladığınız karışımı süzün, akşam yemeğinden 2 saat sonra için ve bu küre 1 ay boyunca devam edin.

Saraçoğlu’nun önerdiği bu karışımı içtikten sonra, üzerine hiçbir şey tüketmemeniz gerekiyor.

Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir?

Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir
Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir

Mevsimine göre bolca sebze, salata, yeşil yapraklılar, taze soğan, sarımsak ve pırasa yenmelidir. Candida mantarı için özellikle lahana türü sebzeler anti-mikrobiyal etki gösterir.

Candida Mantarı Ne Yok Eder?

Candida Mantarı Ne Yok Eder
Candida Mantarı Ne Yok Eder

Candida mantarını yok etmek için Hindistan cevizi yağından yararlanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, kaprilik asit ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde candidayı öldürür. İster topikal olarak uygulayın, isterseniz yutarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız?

Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız
Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız

Candida mantarı ölürse, birtakım semptomlar ortaya çıkar. Mide bulantısı, dalgınlık, kızarıklık, baş ağrısı, grip, egzama, baş dönmesi ve kaşıntı. Bu semptomlar 3 ila 10 gün sürebilir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte, doğru tedavi uygulandığında, birkaç hafta sonrasında kişi kendini daha iyi hissetmesi gerekir.

Candidayı Yok Eden Besinler

Candidayı Yok Eden Besinler
Candidayı Yok Eden Besinler

Candida’nın aşırı büyümesini minimumda tutmak için en iyi diyet, sağlıklı protein, yağlar ve kompleks karbonhidratlar açısından yüksek olandır. İşte Candida’yı yenmek için en iyi beş yiyecek grubu:

1. Proteinler

Tavuk, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen protein ve fasulye, baklagiller (kırmızı veya kahverengi mercimek gibi), sert kabuklu yemişler ve tohumlar (yer fıstığı ve Antep fıstığı hariç) gibi hayvansal olmayan kaynaklardan elde edilen proteinler tüketilebilir.

2. Taze Sebzeler

Özellikle ıspanak, lahana ve karalahana gibi koyu yapraklı yeşillikler. Havuç ve patates gibi kök sebzeler ölçülü olarak yenebilir ancak yenildiğinde şekere dönüşecek karbonhidratlar içerdiklerinden dikkatli olun. Dondurulmuş, konserve veya kavanozlanmış sebzeler yenebilir ancak ölçülü tüketilmelidir – genel olarak taze her zaman en iyisidir.

3. Taze Meyveler

Günde 1-2 porsiyon taze meyve iyi lif, vitamin ve mineral sağlayacaktır. Bununla birlikte, meyve yedikten sonra gaz, şişkinlik ve beyin sisi belirtileri fark ederseniz, buna karşı hassas olabilirsiniz ve onu diyetinizden de çıkarmalısınız.

4. Kompleks Karbonhidratlar

Bazı insanlar diyetlerinde tam tahılları kaldırabilir. Tam tahılları yedikten sonra gaz, şişkinlik, mide ağrısı, kan şekeri düşüşleri veya kilo sorunları yaşarsanız, bunlardan kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde, aşağıdaki gibi tahılları tüketebilirsiniz:

 • Yulaf
 • Arpa
 • Kahverengi veya yabani pirinç
 • Darı
 • Karabuğday
 • Kinoa

5. Yüksek Kaliteli Yağlar

Tüm hücrelerimiz, hücre zarını oluşturan bir dış yağ tabakasına sahiptir. Yüksek kaliteli yağlar yediğimizde bu zar daha sağlıklıdır ve en iyi şekilde çalışır. Hücre zarlarımız düzgün çalıştığında daha sağlıklıyız ve daha fazla enerjiye sahibiz. Rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş yağlar, mevcut olduğunda en iyisidir. İyi yağlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Avokado yağı
 • Ayçiçek yağı
 • Aspir yağı
 • Balık Yağı
 • Keten tohumu yağı

Doğru yiyecekleri yemeye ek olarak, su içmek de önemlidir. Günde 1-2 litre su içmek, sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunacak ve maya oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status