SağlıkCinsellik

Chia Tohumu Cinselliğe Faydaları

Chia tohumu nedir ve chia tohumu nasıl kullanılır? Chia tohumu (Salvia hispanica) bitkisinden elde edilir ve tohumun kökeni Meksika, Guatemala gibi Güney Amerika ülkelerine dayanmaktadır.

Chia tohumu önemli bir besin kaynağı olarak kullanılır ve chia tohumu dini açıdan da kutsal kabul edilirdi. Chia tohumları küçük yuvarlak tohumlardır ve siyah, kahverengi ve beyaz renklerde olabilir. Yazımızda chia tohumlarının faydaları, chia tohumlarının yan etkileri ve cinselliğe faydalarının yanı sıra nasıl tüketilmesi gerektiğine dair merak edilenleri sizler için derledik.

Chia Tohumu Cinsel Gücü Artırır Mı?

Libidoyu artıran yiyecekler arıyorsanız, cinsel dürtüyü artırmaya yardımcı olan bitkileri, sebzeleri, tohumları ve yağları keşfedin. Sadece hangi yiyeceklere ihtiyacınız olduğunu değil, neye ve nasıl yaradıklarını da öğrenmek için okumaya devam edin!

Chia tohumları erkeklerin libidosunu artıran besinlerden biridir. Chia tohumunun hızla popülerlik kazanmasının nedenlerinden biri, güvenilir araştırmalar ve beslenme uzmanları tarafından desteklenen bir gerçek olan libidoyu artırmasıdır. Bunların testosteronu doğal olarak artırdığı gözlemlenmiştir. Yeterli miktarda alındığında, chia tohumları beyin sağlığını iyileştirir ve bu da kişinin cinsel isteğini artırır. Tohumlar, vücudun üretemediği Omega-3 esansiyel yağ asitleri için doğal bir kaynaktır. Tohumlar ayrıca lif, kalsiyum ve diğer mineraller açısından oldukça faydalıdır.

Chia tohumu
Chia tohumu testosteron

Chia tohumları, seks hormonlarını uyarmada etkili bir role sahip olduğundan seks için faydalıdır ve seks için en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

 • Chia, fosfor ve magnezyum gibi seks için önemli besinler açısından zengindir.
 • Chia tohumundaki yağ asitleri kalbi korur, kan basıncını düşürür ve tüm vücudun sağlığını etkiler, bu da cinsel yeteneklerin gelişmesine yol açar.
 • Erkeklerde sertleşmeyi artırır, erken boşalmayı geciktirir ve sperm üretimini artırır.
 • Chia, içerdiği yağ asitleri sayesinde ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da cinsel ilişkiye olumlu yansır.
 • Cinsel işlev bozukluğu için tedavi niteliğindedir.

Chia Tohumu Faydaları

Yapılan araştırmalar, chia tohumlarının sağlık açısından pek çok yararları olduğunu göstermektedir:

 • Chia tohumları, lif açısından çok büyük önem taşır. Yeterli lif içeren bir diyet, kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve sindirim sistemini sağlıklı tutar.
 • Sindirim sağlığına yardımcı olmanın yanı sıra, chia tohumu insanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olur. Bu, ideal kiloya ulaşmaya çalışanlar için yüksek lifli gıdaları daha tercih edilebilir hale getirir.
 • 2021 yılında 10 klinik tarafından yürütülen bir araştırmaya göre chia tohumlarının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol miktarını artırdığını ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü düşürdüğü ortaya çıkarılmıştır.
 • Chia tohumları, karbonhidrat yedikten sonra kan şekerindeki ani artışı azaltır.
 • Chia tohumları, vücudunuzun çeşitli işlevlerini desteklemek için gereken temel yağ maddeleri olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin en iyi kaynağıdır.
 • Önemli proteinlerden biri olan chia tohumları, egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur.
 • Kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. İçerisinde fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi birçok mineral kaynağı barındırırlar ve özellikle kemik sağlığını korumak için önemli olan kalsiyum açısından zengindirler.
 • Chia, cilt ve cilt sağlığında önemli rol oynayan faydalı maddeler ve elementler açısından zengindir. Chia, sağlıklı cilt ve tırnaklar için önemli olan birçok vitamin içerir. Cilt hücrelerini gençleştirir ve cildinizin kurumasını önler. Akne tedavisine yardımcı olur ve ayrıca cilt beyazlamasına katkıda bulunur.
 • Chia tohumları vücut için lifler açısından sağlıklı ve faydalıdır. Hamilelik sırasında vücudu güçlendirir. Chia, fetüsün sağlıklı ve zihinsel gelişimine yardımcı olan omega-2 yağ asitlerini içerir.
 • Chia tohumları, saçlarınız için oldukça faydalıdır ve vücudun tüm bölgelerine kan akışını artıran vitaminler, özellikle E vitamini içerir.
 • Chia tohumları fosfor, kalsiyum, A vitamini ve çinko gibi diş sağlığına faydalı birçok mineral içerir.

Chia Tohumu Yan Etkileri

Chia tohumu sahip olduğu pek çok faydaya rağmen çok fazla chia tohumu yemek bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında sindirim sorunları, alerjik reaksiyonlar veya kilo alımı yer alabilir. Bununla birlikte, çoğu birey için chia tohumları dengeli bir diyete uygun ve besleyici bir üründür.

chia tohumu cinsellik
chia tohumu zararları
 • Chia tohumu, böbrek hastalarında veya böbrek sorunu olan kişilerde bazı yan etkilere neden olabilir. Chia çok büyük miktarlarda protein içerir ve protein böbreklerin çalışması için çok streslidir.
 • Chia tohumu yerken dikkat etmeniz gereken yan etkilerden biri de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir, bu nedenle düşük tansiyonu olan kişiler bundan kaçınılmalıdır.
 • Chia tohumları, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek konsantrasyonlarında artışa ve kan basıncında keskin bir düşüşe neden olabilir.
 • Chia tohumları, yüksek oranda lif içerdikleri için kan şekerini düşürebilir. Lif, bağırsakta şeker emilimini yavaşlatır, bu da kan şekeri seviyelerinde hızlı ve önemli artışların önlenmesine yardımcı olur.
 • Chia tohumunun aşırı tüketiminde ciddi bir alerjik reaksiyonlar görülmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumları hafif bir tada sahiptir ve birçok yiyeceğe kolayca eklenebilir. Bütün halde veya öğütülmüş chia tohumlarını smoothie’lere, meyve sularına, süte, yoğurda, yulaf ezmesine, kreplere ekleyebilirsiniz.

Salatalara veya mısır gevreğine serpiştirebilir, kek veya ekmek şeklinde pişirmeyi deneyebilirsiniz veya tatlı kriziniz tuttuğunda keyifle tüketebileceğiniz chia puding yapabilirsiniz.

Chia tohumunu muffin, kurabiye gibi unlu mamullerde yumurta yerine kullanmak da mümkündür. Bu, yumurta alerjisi olan veya vegan diyet uygulayan kişiler için güzel bir alternatif olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status