Tesettür

Cilbab Nedir | Cilbab Modelleri

Cilbab deyince herkesin aklına kadın elbisesi gelmektedir ancak cilbab hem kadınların hem de erkeklerin giyindikleri gömleğe benzer bir elbisedir. Bedeni örten, vücut hatlarını belli etmeyen geniş bir örtüdür. Tesettürlü kadınların bir kısmının tercih ettiği bir parça olan cilbab dışarı kıyafetidir.

Kuran-ı Kerim’de geçen cilbab kelimesi sığ düşünceli insanlar tarafından kadınlara atfedilmiş gibi görünse de aslında cilbab bedeni örten her örtüye verilen isimdir.

 

ipek cilbab modeli
ipek cilbab modeli

 

 

Ayrıca Kuran’da “cilbab” olarak değil “celabib” olarak geçer. Celabib, cilbab kelimesinin çoğul halidir. İhramla karıştırılabilir ancak ihram iki parçadan oluşmaktadır.  Cilbab, çarşafla da karıştırılmamalıdır. Çarşaf İran kültürüne ait olup 1870’lerde yaygınlaşmıştır ve ülkemize Tanzimat döneminde gelmiştir.

 

Cilbab  Ne Demek?

 

en şık cilbab modelleri
en şık cilbab modelleri

 

Türk Dil Kurumu’nun verdiği tanıma göre “yatağın üstüne serilen veya yorgan kaplanan bez örtü” anlamındadır. Ancak ülkemizdeki herkes İslamiyet’in yüklediği anlamıyla kullanmaktadır.

 

latte rengi keten cilbab
latte rengi keten cilbab

 

Osmanlı’da bu sözcük “kadın feracesi” anlamında kullanılıyordu. Günümüzde de maalesef asıl anlamını kaybetmiş ve  tamamen kadınlara özgü bir giyim haline gelmiş bulunmakta.

 

modern cilbab modeli
modern cilbab modeli

 

Günümüzde cilbab başlığı altında elbise, etek, pardösü gibi kıyafetler de tercih edilmektedir. Genel olarak dışarı çıkarken giyilen bir kıyafet anlamındadır. Entari, tımar ya da milhafe olarak da adlandırılabilir.

 

Cilbab Modelleri

 

mürdüm cilbab modelleri
mürdüm cilbab modelleri

 

Cilbabların genellikle koyu tonlarda olmak üzere farklı renkleri mevcuttur. Ürünün tanımı kesin sınırlarla çizildiği için tam anlamıyla cilbab giyinmek isteyenler için yapılacak seçim renkler arasındadır. Göğse kadar inen bir başörtüsü ve kalın ya da ince kumaşlardan yapılmış bolluk esaslı parçalardır.

 

kırmızı cilbab kombin
kırmızı cilbab kombin

 

Bu parça kadınların el, yüz ve ayakları haricinde her yerinin kapatılmasını esas alır. Bazı cilbablarda yüz peçesi de vardır. Bu da sadece gözleri açıkta bırakıyor. Hatta öyle ki göz kısmında transparan kumaşların ya da tüllerin bulunduğu modeller bile var. Tek parça halinde dışarı çıkmak istiyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Genelde giyimde kolaylık açısından tek dikimli yapıldığı için düğmeli, fermuarlı gibi modeller bulmak zor. Ancak kişinin tercihine göre dikim yapılırken eklenilebilir.

 

Cilbab Çeşitleri

 

koyu yeşil cilbab
koyu yeşil cilbab

 

Cilbablar çeşit olarak çok fazla seçeneğe sahip değildir. Fiyat olarak avantajlı görülüyor çünkü birbirinden farklı birçok dışarı kıyafeti almak yerine sadece bunu tercih eden tesettürlü kadınlar olabiliyor.

 

 

bordo çiçekli cilbab modeli
bordo çiçekli cilbab modeli

 

Giyinirken kolaylık sağlaması bakımından iki parça halinde üretilir ve satılırlar. Başörtüsü ve vücudu kaplayan kısmı en önemli kısımdır. Bu parça pardösü şeklinde ayaklara kadar iner.

 

cilbab
cilbab

 

Yazlık ve kışlık kumaşlarla üretilebiliyor. Böylece yaz aylarında terlemeyi önlüyor, kış aylarında ise üşümeyi engelliyor. Cilbab satın almak istiyorsanız tesettür giyim satan mağazalardan ya da internet sitelerinden bulmanız mümkün. Renk olarak siyah, gri, bej, lacivert, haki ve mürdüm renklerinde bulabilirsiniz. Eğer bu renkte kaliteli kumaşlara sahipseniz kendiniz de diktirebilirsiniz.

Cilbabı farklı tarzda görebileceğiniz tek ürün gelinlik olabilir. Evet, ilginç ama cilbab gelinlik modelleri mevcut. Ülkemizde olmasa da bunu üreten ülkeler var.

 

günlük cilbab modeli,
günlük cilbab modeli,

 

Tahmin edeceğiniz üzere bildiğimiz cilbabın beyaz renklisi ve süslüsü. Üzerine dantel, güpür, boncuk ya da inci eklenerek yapılan bir gelinlik. Farklı renkleri de bulunmakta tabi ki ama gelinlik özelliğini yansıtması için beyaz renk daha ön planda. Cilbab gelinliklerde de peçeli ya da peçesiz olmak üzere seçenekler mevcut.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status