Cilt Bakımı

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı

Temiz, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı hepimiz isteriz. Cildimize ne kadar iyi bakarsak ve ihtiyaca uygun bakım yaparsak o zaman istenilen pürüzsüzlüğü ve tazeliği edinmiş olacağız. Cilt bakım rutini olarak bilmeniz gereken 9 adımı sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Makyajla kusurlu olan bölgeleri(sivilce, kızarıklık vb.) kapatmaya çalışırız. Ancak düzenli bakım yaptığımız takdirde çok yoğun makyaj yapmanıza da gerek kalmayacak. Ve unutmayın ki makyajın cildinizde güzel durmasını sağlayan da sağlıklı ve bakımlı bir cilttir.

 

İçindekiler

9 Adımlı Cilt Bakım Rutini

 

9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Maske
9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Maske

 

Cilt bakımına başlamadan önce kendi cilt tipinize uygun cilt bakım ürünleri alarak işe koyulun. Ardından cilt bakım sırasına göre doğru adımlarla ve bu işi alışkanlık haline getirerek kendinize bir rutin oluşturun.

Özellikle Koreli kadınların cildinin bu kadar pürüzsüz ve sağlıklı olmasının sebebi, ciltlerine uygun bakımı düzenli olarak yapmalarından geçiyor. İnanın bu sizin için hiç ütopik değil; son derece çabanıza bakar.

 

1.Temizleme

 

Cilt bakım sırasında ilk adım olarak temizleme aşaması yer alıyor. Bakıma başlamadan önce cildinizi makyaj temizleme ürünleriyle temizlemeniz gerekiyor. Bu makyaj temizleme sütü, micellar su veya makyaj temizleme jeli olabilir. Ancak cilt tipinize uygun olmasına önem veriniz ve sabah ve akşam olarak cildinizi temizlemeye dikkat ediniz!

 

2.Tonik

 

İkinci aşama tonik evresidir. Tonik ile cildinizde kalan kalıntılar temizlenir ve daha arınmış bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Çoğu zaman tonik kullanmaya önem vermeyiz ama yıkama jelleri veya suları tam olarak cildimizi temizlemediğini bilmelisiniz. Özellikle güneş kremlerini ciltten çıkarmak için iki aşamalı temizlik yapmanız gerekiyor.

 

3.İhtiyaca Uygun Bakım

 

Hemen hemen hepimizde siyah nokta, sivilce, kızarıklık, kırışıklık vb. cilt sorunları bulunuyor. Bunlar için kremler, esanslar vb. ürünleri kullanarak yüzünüzde daha etkili sonuç almanız mümkün.

 

4.Maske

 

9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Maske
9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Maske

 

Haftada iki-üç kere cildinizin ihtiyacına uygun maskeler yaparak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Sizler için marka olarak, Skinfood maskelerini önerebiliriz. Alternatif olarak düşünebilirsiniz.

 

5.Peeling

 

Yine haftada iki-üç defa cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildiniz ölü hücrelerden arınır ve geniş gözenek sorununun önüne geçmiş olursunuz.

 

6.Serum

 

9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Serum
9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Serum

 

Özellikle Koreli kadınların cilt bakım rutinlerinde yer alan serumlar, cildinizin ihtiyacına göre onarıcı ve yenileyici özelliği bulunuyor. Ayrıca kullandığınız ürünlerin işlevini daha da artırmaya yardımcı olur.

 

7.Göz Çevresi Bakımı

 

20’li yaşlarla birlikte ince çizgiler belirir ve bu da yaşlanmaya adım adım yaklaştığımızı gösterir. Göz çevresinde oluşan kırışıklık ve kaz ayakları için yaşınıza uygun göz çevresi kremi alarak daha aydınlık ve genç görünüm son derece kolay.

 

8.Nemlendirici

 

9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Nemlendirici
9 Adımlı Cilt Bakım Rutini Nemlendirici

 

Cilt tipiniz ister yağlı ister kuru ne olursa olsun nemlendirici aşaması olmazsa olmaz. Cildin ihtiyacı olan nemi kremlerle takviye ederek daha genç ve sağlıklı cilde kavuşmanız mümkündür. Özellikle kuru ve hassas ciltlerde yaşlanma belirtileri çok erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bunu önlemek adına uygun nemlendirici kreme başlamaları ve düzenli kullanmaları gerekiyor.

 

9.Güneş Kremi

 

Yıl olmuş 2021 ve hala daha güneş kremi kullanmalı mıyız soruları her yerde dönüp dolaşıyor. Bir de evde güneş kremi yapmaya çalışan insanlar da mevcut.

Sevgili okuyucularım, cilt tipinize uygun güneş kremini satın alın! Evde kendiniz yapmaya çalışmayın çünkü öyle bir şey mümkün değil! Güneşin zararlı ışınları cildinize leke yapar ve cildinizin yaşlanmasına sebebiyet verir.

Yaz kış güneş kremi kullanın. Hatta pencereden giren güneş ışığı bile cildinize zarar verecektir. Önlem almak adına evde de sürmeye çalışın. Unutmadan, güneş kremini sürerken iki parmak kuralına göre cildinize uygulamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status