Cilt BakımıGenelSağlık

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Kremler

Cildimiz pek çok nedenden ötürü kuruyabilir. Kimi insanlarda bu genetik bir durumken kimi insanlarda ise maruz kaldığı hava şartları gibi dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kış aylarında soğuk hava yaz aylarında ise güneş ışığı cildimizi kurutan başlıca sebeplerdir. Bu yazımızda sizlere cilt kuruluğuna iyi gelen kremler ve evde yapabileceğiniz çözümleri sunduk.

Cildinizin kuru olduğunu anlamak için elinizle dokunmanız yeterlidir. Deri kabuk gibi soyulur ya da pütürler mevcuttur. Cilt kuruluğu sorunu cildin çabucak kırışmasına neden olur. Aynı zamanda kuruluk dudaklarımızı da etkileyeceği için çatlak dudaklar meydana gelir.

Cilt kuruluğuna iyi gelebilecek birçok şey bulmak mümkün. En kısa yöntem nemlendirici kremlerdir. Buna rağmen yediğimiz besinleri kullanarak da kuruluğu giderebilmek mümkün. Her insanın cildi farklı olduğu için kullanacağı nemlendirici kremler de farklı oluyor doğal olarak. Alerjik reaksiyonlar göstermesi de mümkün elbette. Ne kadar krem kullanırsanız kullanın yediğiniz besinler cildinizin nemini her zaman etkileyecektir. Bu nedenle yediklerinize dikkat ettikten sonra ek olarak kullanabileceğiniz kremler mevcuttur.

Bir diğer önemli nokta da içtiğiniz su miktarıdır. Gün içinde kendinizi ne kadar susuz bırakırsanız cildiniz o oranda kuruyacaktır. Tahmin edebileceğiniz üzere su, vücudumuzun en temel besinidir bu nedenle suyun azalması pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Hastalık olarak görmesek de cilt kuruluğunun başlıca sebebi de az su içmek ya da hiç içmemektir. Bu nedenle gün içinde en az 2 litre su içmelisiniz. Yaz aylarında bu oran daha da artmalıdır.

 

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

 

Cilt kuruluğuna iyi gelen kremleri ve evde neler yapabileceğinizi irdeledik. Sizler için cilt kuruluğuna iyi  gelen kremleri aşağıda derledik, bunları analiz ettik.

 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem
Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

 

Cildi nemlendirmek isterken kullandığımız kremlere dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bazı kremler sivilce siyah nokta gibi istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Piayasada bulunan hemen hemen herkesin kullanabileceği nemlendirici kremlerden örnek vereceğim. Herkesin mutlaka adını duymuş olduğu Bepanten cilt kuruluğu için çok iyi bir seçenek. Çoğu cilde uyan ve alerjik reaksiyonlarının neredeyse görülmediği bir nemlendirici.

Bioderma Atoderm Cream de kuru ciltlerin kurtarıcısı olabilecek türden.

Vichy’nin Aqualia Thermal Rehydrating nemlendiricisi iyi bakım kremleri arasında gösteriliyor.

Son olarak kendi kullandığım kremi önermek istiyorum. Zira kuru bir cilde sahip olduğum için pek çok ürünü denemiş bulunmaktayım. Nivea’nın Essentials nemlendiricilerinin farklı cilt tiplerine uygun olanları bulunmakta. Kuru ciltler için olanını kullanmanızı tavsiye edebilirim.

 

Cilt kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde Çözüm

 

Cilt kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde Çözüm
Cilt kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde Çözüm

 

Yukarıda da söylediğimiz gibi cilt kuruluğunun başlıca sebebi susuzluktur. Bunun yanında A, B2, C ve E vitaminlerinin eksik olması da cilt kuruluğuna neden olur. Mesela balık yememek içerdiği vitaminleri alamayacağınız için cilt kuruluğu meydana getirir.

Evde yapabileceğiniz şeylerle cilt dengenizi korumanız elbette mümkün. Öncelikle yeterli miktarda suyu içmek kaydıyla tabii ki.

Salatalık, içerdiği bol su miktarıyla cilde en çok nem kazandıran besinler arasındadır. Her yerde salatalık içeren yüz maskeleri görmemiz boş yere değil yani. Salatalığı hem yiyerek hem de dilimleyip cildinize koyarak ondan faydalanabilirsiniz. Salatalık, A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra folik asit, kalsiyum, magnezyum gibi vitaminler de içerir.

Zeytinyağı da cilt dengesini dengeleyen gıdalar arasında. Evde yapacağınız herhangi bir yüz maskesinin içine zeytinyağı kattığınız zaman cildinizde meydana gelen yumuşaklığı ve nemi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizde ve salatalarınızda da kullanmalısınız.

Bir diğer cilt dengeleyici gıdamız nar. Evet yanlıs duymadınız. Nar içinde barındırdığı antioksidan nedeniyle cildi tazeler ve yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur. Kuruyup dökülen derinizin yenilenmesi için nar yemenizde fayda var.

Hindistan cevizi yağı da maskelerin vazgeçilmezleri arasında. Maskesiz de yüzünüze sürebildiğiniz gibi yemeklerinze katıp tadını güzelleştirmeniz de mümkün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status