Cilt BakımıSağlık

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Genelde kış aylarında artan cilt kuruluğu bazı basit önlemler ile giderilebiliyor. Tabi ciddi boyutlara ulaşırsa tıbbi destek almak gerekiyor. Cilt kuruluğu deride çatlak, dökülme yada pullanmalara sebep olabiliyor. Sıcak yada soğuk havaların yanı sıra stres, yorgunluk gibi dış etmenler de cilt kuruluğuna neden olabiliyor.

Yazımızda cilt kuruluğuna ne iyi gelir, neler faydalıdır ve cilt kuruluğuna neden olan etmenleri masaya yatıracağız.

Çok kuru bir cilde sahipseniz doktorunuz size laktik asit içeren bir krem kullanmanızı tavsiye edebilir. Atopik dermatit bir cilde sahipseniz reçeteli bir krem kullanmanız önerilir. Kuru cildin kaşıntıya sebep olduğu durumlarda ise hidrokortizon içeren losyon kullanmanız gereklidir.

 

İçindekiler

Cilt Kuruluğu Neden Olur

 

Cilt Kuruluğu Neden Olur
Cilt Kuruluğu Neden Olur

 

Cilt kurluğuna sebep olan nedenleri aşağıda belirttik genelde havaların cilt kuruluğuna sebep olduğu bilinmektedir. Fakat sadece havalar cilt kuruluğunun oluşmasına etken değildir. Aşağıda cilt kuruluğuna neden olan sebepler verilmiştir.

  • Yorgunluk,
  • Stres,
  • Uykusuzluk,
  • Kışın soğuk hava ve rüzgar,
  • Yazın güneşe aşırı maruz kalma
  • Yeterli miktarda su tüketilmemesi

 

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

 

Öncelikle cilt kuruluğuna doğal yollardan çözüm bulmak için aşağıda verilen vitaminleri kullanabilirsiniz;

 

Başta A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, Omega-3, Omega 6 ve çinko cilt kuruluğuna iyi gelmektedir

 

Nemlendiriciler cildinizde bir sızdırmazlık sağlarlar, cildiniz çok kuruysa günde bir kaç kere kullanabilirseniz. Cildiniz hala nemliyken bebek yağıda kullanabilirsiniz, bebek yağları nemlendiricilere göre vücutta daha çok kalıcıdır.

 

Ayrıca Vazelin, Aquaphor gibi petrol türevi kremlerde kullanabilirsiniz, ancak bunları gece yatmadan önce kullanmanız tavsiye edilir.

 

 

Eucerin ve Cetaphil[1] gibi nemlendirici kremleri eczaneden temin edebilirsiniz, cilt kuruluğuna karşı iyi gelen kremlerdir.

 

 

Cilt Kuruluğundan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı

 

Cilt Kuruluğundan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı
Cilt Kuruluğundan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı

 

Son olarak cilt kuruluğundan kaçınmak için ne gibi tedbirler almak gerekiyor, neler yapmak gerekiyor aşağıda verilmiştir.

  • Ilık suyla banyo yapmanız ve banyo sürenizi kısa tutmanız cilt kuruluğundan kaçınmak için yapılabilecek ilk önlemdir.
  • Sabun seçimi de cilt kuruluğundan kaçınmakta önemlidir. Sert ve kuru sabunlar yerine sıvı, katı yağlar eklenmiş yumuşak sabunlar seçilmelidir.
  • Banyodan hemen sonra nemlendirici sürebilirsiniz, bu nemlendiricilerin gliserin ve laktik asit içerdiğinden emin olun.
  • Cildiniz açısından en iyi kumaşlar pamuklu hassas kumaşlardır. Yünlü kumaşlar cildinizi tahriş edebilir. Kıyafetlerinizi parfüm içermeyen deterjanlar ile yıkayın.

 

 

Cilt Kuruluğuna Karşı Doğal Tarifler

 

Cilt Kuruluğuna Karşı Doğal Tarifler
Cilt Kuruluğuna Karşı Doğal Tarifler

 

Bu konuda 2 formül öne çıkıyor ilki aloe vera jeli, ikincisi ise hindistan cevizi yağıdır. Bu iki tarifi kullanarak doğal olarak cilt kuruluğu sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Aloe Vera Jeli

 

İyileştirme özelliği sayesinde cildinizi korur, aloe vera yaprağından çıkan sıvıyı jel şeklinde olduğu için cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Kuru ciltler için ve kaşınan ciltler için oldukça etkili olan hindistan cevizi yağı, bu tip cilt sorunlarını ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

 

Salatalık ve Aloe Vera Maskesi

 

Öncelikle salata kobuklarını soyup blenderden geçirerek püre haline getirmeniz gereklidir. Daha sonra 2 yemek kaşığı aloe vera ekleyip yarım saat yüzde beklettikten sonra soğuk su ile temizlenmelidir.

 

Muz, Bal ve Yulaf Ezmesi Maskesi

 

Muz, yarım yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı balı su ile karıştırarak cildinizde 15 dakika bekletin daha sonra ılık su ile yıkayıp, yüzünüzü kurulayın.

 

Kaynak;

1

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status