Cinsellik

Cinsel İlişki Sonrası Bacak Ağrısı Olur Mu?

Seks sonrası ağrının (cinsel ilişki sonrası bacak ağrısı, pelvik ağrı, mide ağrısı, vajinal ağrı ve daha rahatsız edici semptomlar) çeşitli nedenleri vardır. Bu kulağa korkutucu gelebilir, ancak cinsel ilişki sonrası ağrınızı gidermek için önce altta yatan nedeni anlamalısınız. Ağrılı cinsel ilişki için birçok potansiyel neden olsa da, çoğu tedavi ile giderilebilir.

İçindekiler

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri
Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri

 

Seks acı verici olmamalı, bu yüzden seksten sonra acı çekiyorsanız, doktorunuzla bunun hakkında konuşun. Seks sonrası ağrının kesin nedenini bulmak biraz sabır gerektirebilir, çünkü aslında ağrılı ilişkinin pek çok olası başka nedeni vardır.

1. Ön Sevişme Yetersizliği

Kadınlar 10 cm’lik bir bebek kafasını yırtılmadan vajinal kanaldan geçirebilir; bu oldukça esnek” diyor. Ancak vajinanın elastik hale gelmesi için açık olması gerekir.

Vücudunuz seks için yeterince hazır değilse, penetrasyon hiç mümkün olmayabilir veya aşırı sıkılık seks sırasında çok fazla sürtünmeye neden olarak vajinal duvarda mikro yırtıklara neden olabilir. Bu aynı zamanda cinsel ilişkiden sonra kalıcı vajinal ağrı da bırakabilir.

Ardından, vajinanızın iç yüzeyi cinsel ilişkiden sonra ağrıyorsa, penetrasyona başlamadan önce daha fazla ön sevişme ve/veya kayganlaştırmaya ihtiyacınız olabilir. Başka bir olasılık da kronik vajinal kuruluk olduğudur. Fazladan ön sevişme yardımcı olmuyorsa, doktorunuza danışın.

2. BV, Maya Enfeksiyonu veya İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bu üç sorun, cinsel açıdan aktif bireylerde seks konusunda çok fazla acıya ve genellikle yersiz endişelere neden olabilir. Hepsi çok yaygın olsa da, seks sırasında ve sonrasında her birinin neden olduğu acı biraz farklıdır.

Bakteriyel Vajinoz (BV): BV (vajinadaki bakterilerin aşırı büyümesi) semptomatik olduğunda, genellikle güçlü, balık kokusu ve ince, rengi bozulmuş akıntı ile birlikte gelir. Yine, vajinan koktuğunda seks yapmak istemeyebilirsin, ama yaparsan… ah! Vajinal mukozada iltihaplanmaya neden olacak ve bu da seksten daha fazla tahriş olacak. “Pelvisteki herhangi bir tahriş, pelvik taban kaslarının yanıt olarak spazm yapmasına da neden olabilir. Neyse ki, BV doktorunuzdan bir reçete ile temizlenebilir.

Maya Enfeksiyonu: Candida mantarının neden olduğu maya enfeksiyonları genellikle “süzme peynir” akıntısı, kasık bölgesinde kaşıntı ve alt uçlarınızın içinde ve çevresinde genel ağrı ile kendini gösterir. Maya enfeksiyonları vajinadaki lokalize dokunun iltihaplanmasına neden olur. Penetrasyon sürtünmesini önceden var olan iltihapla birleştirirseniz, kesinlikle herhangi bir ağrı veya tahrişi şiddetlendirebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: İdrar yolunuza (üretra, mesane ve böbrekler) bakteri yerleştiğinde bir idrar yolu enfeksiyonu olur. Enfeksiyon olduğunda mesane astarı tahriş olur ve mesane vajinanın ön duvarında yer aldığından, penetran ilişki zaten tahriş olmuş bir alanı harekete geçirebilir. Sonuç olarak, (vajina ve mesaneyi çevreleyen) pelvik taban kasları spazm yapabilir ve cinsel ilişkiden sonra ikincil pelvik ağrıya neden olabilir. Neyse ki, bir antibiyotik enfeksiyonu hemen temizleyebilir.

3. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar veya Pelvik Inflamatuar Hastalığı

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar veya Pelvik Inflamatuar Hastalığı
Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar veya Pelvik Inflamatuar Hastalığı

Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CBYE), özellikle uzun süre fark edilmeden ve tedavi edilmeden kalırsa, cinsel ilişkiden sonra ağrıya neden olabilir.

Herpes klasik olarak ağrıyla en çok ilişkilendirilen CBYE’dir. Sadece seks sırasında ve sonrasında değil, aynı zamanda normal yaşamda da son derece ağrılı ve rahatsız edici olabilen ağrılı genital veya rektal ülserler, yaralar veya cilt kırılmaları ile ortaya çıkabilir.

Uzmanlar da aynı tavsiyeyi veriyor: Bir uçuk salgınının ortasındaysanız seks yapmayın. Sadece enfeksiyonu eşinize bulaştırma riskini almakla kalmazsınız, seks de bu dış yaraların açılmasına veya büyümesine ve iyileşene kadar daha da hassaslaşmasına neden olabilir.

Ayrıca, herpes virüsü sinirlerde yaşadığı için, aynı zamanda kronik sinir ağrısına da yol açabilir.

Bel soğukluğu, klamidya, mikoplazma ve trikomoniyaz gibi diğer CYBE’lerin de pelvik inflamatuar hastalığa (PID) dönüştükleri takdirde cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrıya yol açabilir. Bu, üreme sistemi ve bağırsağın – özellikle rahim, tüp, yumurtalık ve karın içi astarın – iltihaplanmalarına neden olan bir enfeksiyondur.

 

Cinsel ilişkiden sonra veya yukarıda belirtilen diğer semptomlardan herhangi biri sonrasında pelvik ağrı hissetmiyorsanız bile, her altı ayda bir veya arada test yaptırmayı unutmayın.

4. Alerjik Reaksiyonlar

Vajinanız cinsel ilişkiden sonra tahriş olmuş veya şiş veya kaşıntılı hissediyorsanız, eşinizin menisine, kayganlaştırıcılara veya prezervatife karşı bir alerji veya hassasiyet olabilir.

Cinsel ilişki sonrası bu ağrıya maruz kalmayı önlemek için bir bariyer kullanılabilir. Öte yandan, lateks alerjileri veya seks oyuncağınıza karşı hassasiyetler oldukça yaygındır. Lateks alerjiniz varsa, hayvan derisi prezervatifleri veya diğer vegan seçenekleri tercih edebilirsiniz.

 Genel olarak, su bazlı kayganlaştırıcılar daha az tahriş edicidir. Özellikle hassas olan bazı kadınlar, cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı olarak zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar kullanır. Bu doğal seçeneklerdeki yağın prezervatiflerdeki lateksi parçalayıp etkisiz hale getirebileceğini unutmayın.

Bu çözümlerin hiçbiri size çekici gelmiyorsa, tam alerjenin ne olduğunu görmek için alerji cilt testi için bir alerji uzmanına başvurabilirsiniz.

 

5. Vajinismus Hastalığı

Vajinası olan çoğu kadın ve insan için, örneğin tampon, spekulum, parmak, penis, yapay penis vb. gibi bir şey vajinaya yerleştirilmek üzereyken, kaslar yabancı cismi kabul etmek için gevşer. Ancak bu az bilinen durumu olan kişilerde kaslar gevşeyemez. Bunun yerine, “kasların, girişi ya imkansız ya da tamamen acı verici olduğu noktaya kadar girişi sıkılaştıran istemsiz kasılmalar gerçekleşir.

Penetrasyon girişiminden sonra bile vajinanın daha fazla ağrı beklentisiyle sıkılaşabileceğini ve kendi başına ağrılı olabildiğini ve hakim kas ağrısına yol açabilir. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra kalıcı ağrıya neden oluyor.

Vajinismusun tek bir nedeni yoktur: spor, cinsel travma, doğum, pelvik taban iltihabı, enfeksiyon vb. kaynaklı yumuşak doku yaralanmasından kaynaklanabilir.

 

6. Yumurtalık Kistleri

Uzmanlara göre, seksten sonra veya herhangi bir zamanda yumurtalık ağrısı yaşamanızın üç ana nedeni var.

İlk olarak, gerçek yırtılma rahatsız edici bir ağrıya veya karın ağrısına neden olabilir. İkincisi, patlayan kistten gelen sıvı birkaç gün içinde vücut tarafından yeniden emilirken, “pelvik peritonun (karın ve pelvisi kaplayan ince zar) tahriş olmasına ve vajinal kanalınızın hassaslaşmasına ve cinsel ilişkiden önce ağrılı bir ilişkiye neden olabilir. Her iki durumda da seks öncesi, sırası ve sonrasında ağrınız olabilir. Ama acıtmasına rağmen seks yapılırsa, pelviste iltihaplı bir tepkiye neden olabilir ve bu da genellikle seks sonrası daha kötü ağrıya yol açar.

Kadın doğum uzmanınız, ağrınıza gerçekten neden olan şeyin bu olup olmadığını teşhis etmek için ultrasonda bakabilir. Kistlerin küçük olması durumunda doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Ancak daha büyük ebatlardaki yumurtalık kistlerinde de cerrahi müdahale gerekebilir.

 

7. Endometriozis

Endometriozis, menstrüel doku hücrelerinin vücudun başka yerlerine yerleştiği ve geliştiği bir durumdur. Bu duruma sahip herkes, seks sırasında ağrı veya cinsel ilişkiden sonra ağrı yaşamaz.

Bazı ciddi vakalarda penetran cinsel ilişki vajina, rahim ve çevreleyen pelvik organın çekildiği hissi yaratabilir. Ve eğer durum buysa, bir bıçaklama hissi veya yanma görülebilir.

 

8. Hormon Değişiklikleri

Menopoz sırasında ve doğum yaptıktan hemen sonra östrojende bir düşüş olur. Östrojende bir azalma ve ıslanmada bir azalmaya yol açar. Konu seks olduğunda ne kadar ıslaksa o kadar iyi. Bu nedenle, bu eksiklik, cinsel ilişkiden sonra ağrıya neden olabilir. Seks sonrası bu ağrı nedeni için en iyi çözümün yağlama ve vajinal östrojen tedavisidir.

 

Cinsel İlişki Sonrası Bacaklarda Ağrı

Cinsel İlişki Sonrası Bacaklarda Ağrı
Cinsel İlişki Sonrası Bacaklarda Ağrı

 

Cinsel ilişkiden sonra bacaklarda ağrı görülebilir. Bunun nedenleri olarak, cinsel ilişki sırasında pelvis ve karın kaslarında oluşan gerilmeler, kasların ham olması, vücudun susuz kalması veya ilişki sırasında kasların aşırı zorlanması gösterilebilir. Kramp olarak nitelendirebileceğimiz bu durum genellikle kısa sürede kendi kendine kaybolur.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status