CinsellikGenelSağlık

Cinsel İlişki Sonrası İdrara Çıkmanın Faydaları

Cinsel ilişki sonrasında muhakkak idrar çıkma gereksinimi hissedilir, peki bunun bir faydası var mıdır? Çoğunlukla kadınlarda cinsel ilişki esnasında mesaneye baskı sebebi ile cinsel ilişkinin ortalarında yada sonlarına doğru bir işeme hali gelişebilir.

Bu içeriğimizde cinsel ilişkiden hemen sonra işemek faydalı mı? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 

Cinsel İlişkiden Hemen Sonra İşemek Faydalı Mı

 

Cinsel İlişkiden Hemen Sonra İşemek Faydalı Mı
Cinsel İlişkiden Hemen Sonra İşemek Faydalı Mı

 

Kadınlar için cinsel ilişki sonrasında idrara çıkmanın belli başlı faydaları bulunmaktadır. Bunun en temel sebebi ise idrar boşalırken bakterilerin de idrar ile birlikte vücuttan atılması olayıdır.

Özellikle idrar yolu enfesiyonu (UTI) bulaşmasını engellemek için cinsel ilişki sonrası idrara çıkmak çok önemlidir. Kadınlar idrar yolu enfeksiyonunu çok çabuk kapabilirler. Özellikle cinsel ilişki esnasında erkekle birleşme esnasında bazı bakteriler cinsel organ ile üreraya taşınabilmektedir.

Üretra, mesane ile üretral açıklık arasında, idrarın atılmasına yarayan bir tüptür. Bakteriler üretradan mesaneye girerek idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

 

 

Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir

 

Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir
Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir

 

Cinsel ilişki sonrası ilk yarım saatte idrar ihtiyacınızı gidermeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmak için ilk yarım saat mühimdir, fakat kesin bir zaman dilimi yoktur.

Önemli nokta cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken idrar ihtiyacınızı giderirseniz bakterilerin üretraya ulaşma olasılığını daha hızlı bir şekilde engellersiniz.

Cinsel ilişki sonrası idrar ihtiyacınızı gidermekte zorlanıyorsanız, bir yada iki bardak su içmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca daha fazla idrar atmak bakterilerin temizlenmesinde daha çok rol oynayacaktır.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Önleyici Tavsiyeler

 

Araştırmalar gösteriyor ki kadınların erkeklere göre idrar yolu enfeksiyonu kapma olasılığı tam olarak 30 kat daha fazla, bunun iki temel sebebi var.

İlki kadınların üretrasının vajina ve anüse daha yakın olmasıdır.

İkinci temel sebebi ise kadınların üretra uzunluğu erkeklere göre daha kısadır. Bu da demek olur ki üretraya giren bakteriler mesaneye daha kolay ulaşacaktır.

Erkeklerde cinsel ilişki sonrası işeme eylemi kadınlara kıyasla daha az önem taşır. Bunun sebebi ise daha önce belirttiğimiz gibi erkeklerin üretrası kadınlara göre daha uzundur. Yani mesaneye bakterilerin ulaşma olasılığı daha azdır.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status