CinsellikGenelSağlık

Cinsel Organınızı Ne Sıklıkla Kontrol Etmelisiniz | Kadınlarda Evde Vulva Kontrolü Nasıl Yapılır

Kadınların korkulu rüyası olan rahim kanseri her yıl erken farkına varılamadığı, erken teşhis koyulamadığı için ilerlemekte ve olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Rahim kanseri teşhisi için arada sırada vulvanızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle vulva yani cinsel organınız üstünde yumru bulgusu gözlemlersiniz herhangi bir ülser riski açısından kontrol etmeniz önerilmektedir.

 

Kendi Başına Vulva Kontrolü Nasıl Yapılır

 

Vulva Kontrolü Nasıl yapılır
Vulva Kontrolü Nasıl yapılır

 

Öncelikle bir not düşelim daha önce, uzun süredir vulvanıza bakmadıysanız şok olabilirsiniz. Tüm vulvalar birbirinden farklı görünür, bununla ilgili içerik paylaşımından bulunduk. Özellikle yetişkin film sektöründe gördüğünüz vulvaları kendinizinki ile kıyaslamayın.

Bir ayna yardımı ile yada telefon selfie kamerası ile cinsel organınızın etrafını ve vulvanızı kontrol edebilirsiniz.

Belirttiğimiz üzere her vulva birbirinden farklıdır ve kişiye özeldir. Bunu belirtmemin sebebi vulva görüntüsü sebebi ile anksiyeti yaşayan ve kendinden nefret eden  kadınlar mevcuttur. Bu tür bir psikolojik rahatsızlığınız varsa doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca vulvaya çok sıklıkla bakmanız tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu gibi durumlar endişenizi arttırabilir.

Görselde gördüğünüz üzere ayna yardımı ile vulvanızın durumunu gözleyebilir ve varsa yumru gibi farklılaşmaları gözlemleyebilirsiniz. Eğer bir bulguya rast gelirseniz, endişe yapmadan bir jinekoloğa görünmelisiniz. Bu tür belirtiler çeşitli virüs, bakteri, sivilce ve tahriş de olabilir.

 

Ne Sıklıkla Vulva Kontrolü Yapılmalı

 

Kendi Başına Vulva Kontrolü Nasıl Yapılır
Kendi Başına Vulva Kontrolü Nasıl Yapılır

 

Eğer liken planus, VIN (kanser öncesi), liken skleroz cilt hastalıklarından birisi varsa veya daha önce vulva kanseri geçirdiyseniz, haftalık olarak vulvanızı kontrol etmenizde hatta tedbir amaçlı olarak fotoğraf çekip değişiklikleri bir günlüğe yazmanızda fayda var.

Eğer yara, ülser görüyorsanız ve bir iki hafta içerisinde iyileşmezse yada küçülmezse, derhal doktorunuza görünmenizde fayda var.

Eğer tedbir amaçlı kontrol edecekseniz çok sık olmayacak şekilde ara ara kontrol etmenizde fayda vardır.

Unutmayın tüm vulvalar farklıdır, bu yüzden kendinizinkini tanıyın, tedbirinizi alın.

Herkese sağlıklı günler!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status