SağlıkCinsellik

Cinsellikte Çapalama Noktaları

Çapalama tekniği beş temel duyumuz olan görme, işitme, koklama, tat alma, duyma deneyimleri (cinsel çapalama noktaları) ve duygusal deneyimlerin tamamını içerir. Cinsellikte çapalama noktaları neler olduğunu bilip bunları doğru şekilde uyguladığınız takdirde, partnerinizde duygusal ve cinsel açıdan güçlü iz bırakmanız mümkün.

Sağlıklı bir cinsel yaşam, sadece kaç kez seks yaptığınız ve hatta ne sıklıkta orgazm olduğunuzla ilgili değildir. İyi bir seks, partnerinizle olan samimiyetiniz, bazen iyi bir masaj veya birbirinize sarılmak cinsel hayatınızda ilişkinizin sağlıklı yürümesi için olmazsa olmaz. Alternatif olarak, cinsel hayatınızda yaşadığınız sorunları çözmek için cinsel çapa tekniğini kullanarak dişil enerjinizi arttırabilirsiniz. Bu yöntemin ardından motivasyonu yüksek bir cinsel hayata sahip olursunuz.

Cinsellikte Çapalamak Nedir?

Bir yere tutunma ve bağlantı kurmaktan adını alan ve NLP (Neuro Linguistic Programming) tekniği olan çapalama (Çapa Atma) yöntemi, beyninizden olumsuz düşünceleri alıp yerine olumlu düşünceler bırakmasına yardımcı olur. Yani kötü geçen bir günü daha huzurlu ve mutlu geçirmenizi mümkün kılar.

Çapalama, NLP’nin temel araçlarından biridir ve insanlarla tanışırken kendinize daha fazla güvenmenize, coşku duymanıza ve daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Bir NLP çapası oluşturduğunuzda, ihtiyaç duyduğunuzda istediğiniz gibi hissedebilmeniz için bir uyarıcı tepki modeli oluşturmuş olursunuz.

Çapalama, aslında Pavlov’un köpeklerde zil sesi ile salya salgılaması arasında bir bağlantı oluşturmak için kullandığı “koşullu öğrenme” tekniğine benzeyen bir süreçtir. Pavlov, zil sesini köpeklerine yemek verme eylemiyle ilişkilendirerek, sonrasında zili çalındığı ancak yiyecek verilmemesine rağmen köpeklerin salyalarının akmaya başladığını keşfetti. Bununla birlikte, davranışçının uyaran-tepki koşullandırma formülünde, uyaran her zaman çevresel bir işarettir ve yanıt her zaman belirli bir davranışsal eylemdir.

cinsellikte çapalama noktaları
cinsellikte çapalamak nedir

Çapalamada bu tür çağrışımsal koşullanma, tamamen çevresel ipuçları ve davranışsal tepkiler dışındaki deneyimin diğer yönleri arasındaki bağlantıları içerecek şekilde genişletildi. Örneğin, hatırlanan bir resim belirli bir içsel duygu için bir çapa olabilir. Bir ses tonu, heyecan veya güven durumu için de bir çapa olabilir. Çapalama; yaratıcılık, öğrenme, konsantrasyon ve diğer önemli unsurlarla ilişkili zihinsel süreçlerin oluşturulmasına ve yeniden etkinleştirilmesine yardımcı olmak için çok yararlı bir araç olabilir.

Çapalama yöntemi cinsel yaşamınızda da uygulayabileceğiniz harika bir yöntem. Ne zaman belirli bir olaydan dolayı çok güçlü duygular hissetsek, zihnimiz o deneyimle ilgili özel ve benzersiz bir şey arar ve ikisini birbirine bağlar (çapalar).

Tıpkı neredeyse hepimizin belli bir şarkısı olduğu gibi bunu duyduğumuzda, anında geçmişten belirli bir kişi veya olayı aklımıza getiririz. Bunun nedeni, o olay sırasında duygularımızın çok güçlü olması, zihnimizin belirli ve benzersiz bir şey (bu durumda şarkı) bulması ve ikisinin birbirine bağlanmasıdır.

Peki bunu nasıl yapmalıyım? Sorununu duyar gibiyiz. Nasıl bir çapa oluşturacağınızı ve onu partnerinizle yaşayacağınız cinsel deneyimler sırasında hissettiği artan duygulara nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Cinsellikte Çapalama Noktaları Nelerdir?

Peki cinsel çapa noktaları nerelerdir ve ilişkilerde çapalar nasıl kullanılmalı? Çapalama belirli bir duyguyu veya duyu organlarını harekete geçiren, bir tür uyarıcıdır. Bu teknik bize olumlu veya olumsuz hatıralarımızı veya önceki ruh hallerimizi hatırlatır.

Normal hayatımızda doğal olarak çapalar olur ve bizi etkiler, ama biz günlük rutin hayatımızda bunların farkına pek varamayız. Örneğin, pişmiş bir yemeğin kokusu belki daha önce size eşinizle mutfakta geçirdiğiniz deneyimlerinizi hatırlatabilir.

Beş noktada çapamız var;

  • Koku
  • İşitme
  • Görme
  • Tatma
  • Dokunma

Sevgiliye Çapalama Teknikleri

Sevgilinizi veya eşinizi çapalamak mı istiyorsunuz? Tek yapmanız gereken mutlu ve keyifli bir anınızda, fiziksel olarak birbirinize çok yakın olduğunuzda, orgazm noktasında çapayı ayarlamak için sürekli olarak fısıldamak ve onu teşvik etmektir.

Bazı durumlarda aynı anda ellerini tutabilir, avuçlarına omuzlarına ve boynuna dokunabilir, dirseklerini ovuşturabilir, ısırabilir veya dokunulmaktan hoşlandığı yerlere az miktarda baskı yapabilirsiniz. Dokunduğunuz bölgeyi 3 saniye boyunca 4 veya 5 kez baskı yapın, böylece o anıyı çapalamış olursunuz.

Erkek Çapalamak Ne Demek?

Bir erkeğin kalbine giden yol her zaman midesinden geçmez. Yapılan yeni bir araştırmaya göre erkeğin kalbine giden yol midesinden değil seksten geçiyor. Araştırmacılar, erkek beyninin seks ile oldukça bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Mükemmel eş veya erkek arkadaşı buldunuz ama ona gerçekten istediği kadın veya erkek olduğunuzu nasıl hissettirirsiniz? Sizin ona olduğu kadar onun da size aşık olmasını istiyor musunuz? Öyleyse erkeğinizi çapalayın, ilişkinizdeki tutkuyu ilk günkü gibi taze tutun.

Çapalamayı eşinize belli etmeden masaj yapar gibi romantik dokunuşlarla uygulayın. Bunu belirli bir şekilde teşvik ederek tutarlı bir şekilde çapalamaya devam ederek hareket etmelisiniz. Örneğin partnerinizi orgazma ulaştırmak istiyorsunuz o anı çapalamak için öncelikle;

  • Çapanızı belirleyin (bu kelimeler olabilir, bir fısıltı, bir dokunuş)
  • Partnerinizi orgazm’a yaklaştırın
  • Orgazm sırasında çapayı kullanın
  • ve 3. adımları birkaç kez tekrarlayın. Bunun koşullu bir tepki olduğunu ve bu nedenle güçlü bir çapa oluşturmanın zaman aldığını unutmayın.

Böylece o anı çapalamış olacaksınız. Daha sonraki deneyimlerinizde o hassas noktaları uyardığınızda, partnerinize yaşadığınız eşsiz deneyimi hatırlatmış olursunuz. Birden fazla uyarılma yöntemi deneyebilirsiniz. Partnerinizi çapaladığınızda, onu çeşitli şekillerde uyardığınızdan emin olmalısınız. Ona cinsel açıdan zevk veren uyarılma biçimleri ne kadar fazla olursa, kendinize o kadar fazla bağlarsınız.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status