GenelTarif

Cizleme Tarifi | Yapım Aşamaları

Özellikle kahvaltı sofralarına çok yakışacak, geleneksel tariflerden biri olan Cizleme çok da bilinmediği halde tadan herkesin damağında lezzeti kalan bir yemek olarak kalmaktadır. Peki ama cizleme nedir ve cizleme tarifi nasıldır?

 

Cizleme Nedir

 

Cizleme Nedir
Cizleme Nedir

 

Maya ile yapılan cıvık hamuru kızgın tavada, isteğe bağlı olarak yağlı ya da yağsız olarak yapılan büyük ve kalın bir kreptir.

Sadece kahvaltıda değil, öğün aralarında da tüketebileceğiniz kolay bir tariftir. Cizlemenin yanına ekleyebileceğiniz birkaç küçük atıştırmalık, turşu, reçel, peynir gibi yiyeceklerle beraber çayla servis yapabilirsiniz.

 

Cizleme Nereye Ait

 

Cizleme Nereye Ait
Cizleme Nereye Ait

 

Cizleme, Trakya bölgesinde meşhur olan bir hamur ürünüdür. Cizleme ismi genel olarak Bolu ve Zonguldak yöresinde kullanılan bir isimdir. Farklı yörelerde akıtma, cızlama gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Farklı yörelerde farklı isimlerle bilindiği gibi aynı zamanda yöreden yöreye yapım şekilleri de değiştirilerek sunulmaktadır.

 

Cizleme Malzemeleri

 

Cizleme Malzemeleri
Cizleme Malzemeleri

 

Cizleme yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler genellikle evimizde olan, kolayca bulabileceğimiz malzemelerdir. Yaklaşık olarak 10 adet cizleme yapmak için gerekli cizleme malzemeleri şöyledir:

 

  • Bir tatlı kaşığı kuru maya,
  • Bir buçuk su bardağı süt (300 ml),
  • Bir su bardağı ılık su (200 ml),
  • Bir adet yumurta,
  • Bir buçuk su bardağı un (220-230 g)

 

Tüm bu malzemelerle beraber 30 dakika içerisinde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

 

Cizleme Yapım Aşamaları

 

Cizleme Yapım Aşamaları
Cizleme Yapım Aşamaları

 

Kuru mayayı ılık su le beraber derin olmasına dikkat edeceğiniz karıştırma kabına alın. Karıştırıp 5 dakika beklettikten sonra süt ve yumurtayı ekleyip çırpın.

Ardından unu azar azar ekleyerek tamamını ekleyene kadar çırpın. Pürüzsüz kıvamı elde ettikten sonra dilerseniz 20-30 dakika kadar bekletin. Kepçeye almadan önce de hafifçe karıştırıp yapışmayan ya da hafif yağlanmış tavaya bir kepçe döküp hızlıca tavaya yayın.

Ardından göz göz oluncaya kadar bekleyip ters çevirerek, diğer yüzünün de pişmesi için göz göz olmasını bekleyin. Yaklaşık 2 dakika her cizleme için orta ateşte yeterli olacaktır.

Tüm karışım bitene kadar aynı işlemi uygulayın. Sıcakken üzerine tereyağı sürebilir, arasına kaşar ekleyebilir ya da isteğe bağlı olarak sade haliyle bırakabilirsiniz.

Malzemelerin ayarını dikkat ederek eklemek kolay pişirmenize yardımcı olacaktır. Dilerseniz kuru maya yerine yaş maya da kullanabilirsiniz.

Püf noktalarına dikkat edilerek eşsiz bir lezzete ulaşabileceğiniz Cizleme, misafirlerinize de çay saatinde ya da kahvaltıda sunabileceğiniz, sizi konuklarınıza hangi yemeği ikram edeceğiniz telaşından kurtaran bir tariftir.

Hem yapmaya hem de yemeye doyamayacağınız gibi aynı zamanda sizin elinizden bu eşsiz lezzeti tadan herkesten övgü almanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status