Sağlık

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? | Evde Bitkisel Çözümler

Çocuklarda burun tıkanıklığı, çocuğun günlük aktivitelerini, uyku düzenini ve iştahını olumsuz açıdan etkiler. Bu yüzden bu konuda bazı müdahaleler yapılması gerekir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen burun tıkanıklığının nedenleri arasında gribal enfeksiyon, geniz eti büyümesi, burun deliklerinin kapalı olması, bademciklerin büyük olması, burun bölgesinde kıkırdak ve kemik eğrilikleri, burun boşluğunun yeteri kadar gelişmemesi, burnun orta bölmesinin eğri olması ve alerji gelmektedir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı
what causes nasal congestion in children

Ancak çocuklarda görülen bu durum basit bir sorunmuş gibi algılanmamalı. Zira, bu durum çocuklarda büyüme geriliğinden öğrenme güçlüğüne kadar birçok problemin oluşumuna neden olabilir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Doktor önerisi dahilinde eczaneden satın aldığınız burun spreyi ile çocukların burun tıkanıklığı sorununu çözebilirsiniz. Çocuğunuzu sırtüstü yatırıp sol burun deliğine 3 damla damlatın ve daha sonra, sağ burun deliğine 3 damla damlatın. İhtiyaca göre gün içerisinde bu işlemi tekrarlamanızda sorun yoktur.

Evinizde buhar makinesi bulundurun. Çocuğun uyuduğu odada ve salonda konumlandırdığınız buhar makinesi, çocuğun daha iyi nefes almasını sağlayacak. Ayrıca burundaki kalın mukus tabakasının parçalanmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, buhar makinesi sayesinde çocuğun daha rahat bir şekilde uyuması sağlanır.

Çocuğun uyuduğu odanın nem oranını ve ısısını kontrol etmeliyiz. Oda ısısı 21-22 derecede olmasına dikkat etmeliyiz. Nem oranı ise, %45-50 oranında olması gerekir. Aşırı sıcak ve kuru hava burun tıkanıklığına neden olacağından uygun ortamı sağlamak önemlidir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı
how to get rid of nasal congestion in children

Çocuğun burun kanalında bulunan tahriş edici özellikteki maddelerin atılması için sıvı alımını artırmak gerekir. Su, sebze çorbası, taze sıkılmış meyve suyu gibi sıvıları çocukların tüketmesi sağlanabilir.

Burun pombası özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları esnasında akıntıların kıvamı koyu bir hal aldığında onları temizlemeye yardım eder. Ancak burun pompasını aşırı ve sık kullanmak burunda tahriş ve kanamaya neden olacağı için günde 3-4 kere kullanılması önerilir.

Bebeklere tuzlu suyun damla formu önerilirken, daha büyük çocuklara sprey formu verilir. Özellikle beslenme ve uyku öncesinde yapılması tavsiye edilir.

Gece Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Alerjik durumlar, ortamın havasız olması, burun içinde yaşanan rahatsızlıklar, grip ve soğuk algınlığı gibi etmenler geceleri burun tıkanıklığına yol açar. Ancak gece ortaya çıkan burun tıkanıklığını evde tedavi etmek mümkün.

  • Burun içerisine tuzlu su çekerek rahat nefes almaya yardımcı olunabilir.
  • Bitki çayı tüketilebilir.
  • Havasız ortamda burun tıkanabilir. Uyumadan önce bulunulan ortam havalandırmalı.
  • Burun deliklerine hafifçe vazelin sürülebilir.

Yukarıdaki önerilere rağmen, çocuğun şikayetleri geçmiyorsa, Kulak Burun Boğaz Uzmanına gidilip muayene yaptırılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status