Diyet

DASH Diyeti Nedir | Nasıl Yapılır

DASH diyeti sağlıklı beslenmek adına önemli olan doğru porsiyon boyutlarını, besin gruplarını ve çeşitli yiyecekleri öne çıkarır. DASH diyeti nedir ve DASH diyeti nasıl yapılır sorularına yanıt bularak, sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğini ve kan basıncınızı nasıl düşürebileceğini keşfedebilirsiniz.

 

DASH Diyeti Açılımı

 

DASH Diyeti Açılımı
DASH Diyeti Açılımı

 

DASH, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları anlamına gelir. DASH diyeti yardımcı tedavi için tasarlanmıştır ya da yüksek kan basıncı (hipertansiyon) önlemeye yardımcı olur.

Bu nedenle de sağlıklı beslenme için bir ömür boyu devam edilmesi gereken bir yaklaşımdır. DASH diyeti Ulusal Sağlık Enstitüleri’nce yürütülen araştırma sonrasında ilaçsız olarak kan basıncı düşürmek amacıyla geliştirilmiş bir yöntemler bütünüdür.

DASH diyeti diyette tuzu azaltmak ve besin açısından zengin gıdaları ve çeşitli yemekler teşvik eder. DASH diyetini takip ederek, kan basıncınızı sadece iki hafta içinde bazı oranlarda azaltabilirsiniz. Zaman içerisinde, kan basıncınızda ciddi anlamda düşme meydana gelecektir.

Çünkü DASH diyeti beslenme ve sağlıklı bir yoldur, sadece kan basıncını düşürmenin yanında sağlık açısından farklı avantajlar sunar. DASH diyeti osteoporoz, kanser, kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi hastalıkları önlemek için de tavsiye edilir.

 

DASH Diyeti İlkeleri

 

DASH Diyeti İlkeleri
DASH Diyeti İlkeleri

 

DASH diyeti çok sayıda tam tahıl, meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri içerir. DASH diyeti ayrıca haftada birkaç kez bazı balık, kümes hayvanları ve baklagilleri barındırır.

Kırmızı et, tatlı ve yağları az miktarda yiyebilirsiniz. DASH diyetinin doymuş yağ, trans yağ ve toplam yağ oranı düşüktür.

 

 • Kepekli tahıllara odaklanın çünkü rafine tahıllardan daha fazla lif ve besin içerirler. Tam tahıllı ve tam buğdaylı ürünleri tercih etmeye çalışın.
 • Taze ve dondurulmuş sebzeler iyi seçeneklerdir.
 • Meyveyi yemeklerle birlikte bir parça ve atıştırmalık olarak tüketin, ardından gününüzü az yağlı yoğurtla doldurulmuş taze meyvelerden oluşan bir tatlıyla tamamlayın.
 • Süt ürünlerini sindirmede sorun yaşıyorsanız, laktozsuz ürünleri seçin.
 • Normal ve hatta yağsız peynirlere dikkat edin çünkü bunlar tipik olarak sodyum bakımından yüksektir.
 • Kuru yemiş bazen yağ içerikleri nedeniyle kötü bir şöhrete sahiptir, ancak sağlıklı yağ türleri içerir. – tekli doymamış yağ ve omega-3 yağ asitleri. Kalori açısından yüksek olduğu için kuruyemiş tüketimini ölçülü olarak yapmaya çalışın. Bunları tavada kızartmalara, salatalara veya tahıllara eklemeyi deneyin.
 • Kraker, unlu mamuller ve kızartmalar gibi işlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunan trans yağlardan kaçının.
 • Doymuş yağ oranı en düşük ve trans yağ içermeyen yiyecekleri seçmek için margarin ve salata sosu üzerindeki yiyecek etiketlerini okuyun.

DASH Diyeti Yapanlar

 

DASH Diyeti Yapanlar
DASH Diyeti Yapanlar

 

DASH diyeti yaparken şu stratejileri deneyin :

 • Yavaş yavaş değiştirin. Şimdi günde sadece bir veya iki porsiyon meyve veya sebze yiyorsanız, öğle yemeğine ve akşam yemeğine birer porsiyon eklemeye çalışın. Tam tahıllara geçmek yerine, bir veya iki tane tam tahıl porsiyonu yaparak başlayın. Bol oranda lifli beslenmeye başlamak, ilk seferde ishal ya da şişkinliğe neden olabilir. Bunu engellemek adına tam tahılları, sebzeleri ve meyveleri kademeli olarak artırabilirsiniz.
 • Başarıları ödüllendirin ve hataları affedin. Başarılarınız için kendinizi gıda dışı bir ödülle ödüllendirin- bir film kiralayın, bir kitap satın alın veya bir arkadaşınızla bir araya gelin. Özellikle yeni bir şeyler öğrenirken herkes zorlanabilir. Sizi neyin zorladığını bulun ve daha sonra DASH diyetine kaldığınız yerden devam edin.
 • Fiziksel aktivite ekleyin. Kan basıncınızı düşürme çabalarınızı daha da artırmak için DASH diyetine ek olarak fiziksel aktivitenizi artırmayı düşünün. Hem DASH diyetini hem de fiziksel aktiviteyi birleştirmek, kan basıncınızı düşürme olasılığınızı artırır.
 • İhtiyacınız olursa destek alın. Diyetinize uymakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuzla veya diyetisyeninizle bunun hakkında konuşun.

 

Hipertansiyon DASH Diyeti

 

Hipertansiyon DASH Diyeti
Hipertansiyon DASH Diyeti

 

DASH, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları anlamına gelir. DASH diyeti ilkeleri aslında oldukça basittir.

 

 • Daha fazla meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri tüketin
 • Doymuş yağ, kolesterol ve trans yağları yüksek olan yiyecekleri azaltın
 • Daha fazla tam tahıllı yiyecekler, balık, kümes hayvanları ve fındık yiyin
 • Sodyum, tatlılar, şekerli içecekler ve kırmızı etleri sınırlayın

 

Araştırma çalışmalarında, DASH diyeti uygulayan kişilerin kan basıncı 2 hafta içinde düşmeye başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status