SaçSaç Bakımı

Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı

Her yıl yaz geldiğinde, birçok insan daha koyu saç rengi yerine daha açık saç renklerini tercih ediyor gibi görünüyor. Saç dünyasında yaz açık tonlarla, sonbahar zengin renklerle ve kış koyu tonlarla ilişkilendirilir. Bununla birlikte, mevsimlik olmayan bir renk tonu seçerek veya tüm yıl boyunca en sevdiğiniz saç rengi ile gezinebilirsiniz. Bu süreçte, deniz suyu saç rengini açmada etkili yöntemlerden bir tanesidir. Peki, deniz suyunun saça faydaları nelerdir?

İçindekiler

Deniz Suyu Saça Ne Yapar?

Deniz Suyu Saça Ne Yapar
Deniz Suyu Saça Ne Yapar
 • Sudaki tuz kristalleri, kaşıntılı, kuru ve pul pul dökülen saç derilerini yatıştırmanın yanı sıra saçınıza ekstra vücut kazandırır.
 • Suda magnezyum, potasyum ve selenyum gibi vitamin ve mineraller bulunur. Bunların hepsi saç sağlığına katkıda bulunur ve tuzlu su ayrıca saça zararlı cıva gibi elementleri de dışarı atar.
 • Tuzlu su mükemmel bir eksfoliye edicidir ve ayrıca kafa derisindeki kan akışını uyarır. Bu, daha sağlıklı saçlara neden olan saç köklerine daha fazla besin gitmesini sağlar.
 • Tuz, mantar önleyici özelliklere sahiptir ve nemi azaltarak mantar kaynaklı kepekten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Deniz suyu doğal bir şampuandır. Ağır yağları ve fazla sebumu saçtan ayırmaya yardımcı olur, bu da saçın daha pürüzsüz olmasını sağlar. Bu, özellikle doğal olarak yağlı saçları olan insanlar için yararlıdır. Ayrıca saçın işlem görmüş olduğu şampuan ve saç kremi kalıntılarını gidermeye yardımcı olur.
 • Deniz suyunun kafa derisi üzerinde antibiyotik etkisi vardır ve ayrıca egzama ve sedef hastalığı gibi durumların tedavisinde de kullanılabilir. Tuz ayrıca kesik ve sıyrıklar üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

İşlem görmüş saç, besin maddelerinden zaten arındırılmıştır ve tuzlu su saçtan daha fazla nemi emecektir. Boyalı saçlar da aşırı tuzlu suya maruz kaldığında solmaya başlayabilir. Suya girmeden önce saçınızı deniz suyundan koruyacak bakım ürünü kullanabilirsiniz.

Yağ, saç tellerinizi korurken saç derisinin minerallerden faydalanmasını sağlar. Saçınızı nemli ve yumuşak tutmak için nemlendirici veya saç kremi de kullanabilirsiniz .

Tuzlu suya maruz kaldıktan sonra saçınızı yıkamanız önemlidir, çünkü tuz saçta çok uzun süre kalırsa saçı kurutur. Saçınızı deniz suyuna maruz bırakmayı planlıyorsanız, öncelikle SPF içeren saç kremi kullanmanız önerilir. Denizdeyken saçlarınız çok fazla UV ışınlarına maruz kalıyor. Saçta SPF kremi kullanmak UV hasarını önlemeye yardımcı olur.

Deniz Suyu Saçın Rengini Açar Mı?

Deniz Suyu Saçın Rengini Açar Mı
Deniz Suyu Saçın Rengini Açar Mı

 

Deniz suyu saç rengini açabilir. Ancak bunun olması için denizden çıktıktan sonra güneşlenmek ya da güneş altında vakit geçirmek gerekir. Fakat boyalı saçlar için bu avantaj dezavantaja dönebilir. İşlem görmüş saçlarla tuzlu suya girmek saç renginin akmasına neden olacaktır. Bu sebeple, bone ile yüzülmesi tavsiye edilir.

 

Denize Girerken Saça Ne Sürülür?

Denize Girerken Saça Ne Sürülür
Denize Girerken Saça Ne Sürülür

Denize veya havuza girerken, saçların zarar görmemesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İlk olarak, saçınızı ıslatmanız gerekir.
 • Saç renginizi ve saçınızı korumak için bone kullanabilirsiniz.
 • Tatile gitme planınıza varsa, saçlarınıza boya, ombre, balyaj gibi işlemler yaptırmayın. Bu tür kimyasal işlemler güneşin zararları etkilerini artırır ve saç yapısını bozabilir.
 • Denize veya havuza girmeden önce saçınıza koruyucu krem uygulayın.
 • Fön, maşa ve saç kurutma gibi ısıl işlemleri azaltın.
 • Deniz veya havuz sonrası saçınızı mutlaka yıkayıp kremlemeyi unutmayın.

Tuzlu Su Saça İyi Gelir Mi?

Tuzlu Su Saça İyi Gelir Mi
Tuzlu Su Saça İyi Gelir Mi

Tuzlu su doğal olarak vitaminler, mineraller ve amino asitlerle yüklüdür; özellikle saç ve cilt üzerinde terapötik bir etkiye sahip olabilen potasyum, kükürt ve magnezyum.

Deniz tuzu da doğal olarak eksfoliye edicidir, bu da kafa derisinde berraklığın artmasına yardımcı olabilir. Bu, özellikle yağlı veya yağlı saç derisi için daha güçlü saçları ve sağlıklı büyümeyi desteklemek için yararlıdır.

Ancak deniz suyuna uzun süre maruz kalmak saçınızda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu nedenle, denizde yüzdükten sonra üzerinde sodyum-klor (tuz) birikmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede durulamanız/yıkamanız önemlidir.

Temiz suyla durulamak sadece kumu değil, saçınıza sudan yapışan diğer kirleri, kalıntıları ve diğer kimyasalları da temizlemek için önemlidir. Kapsamlı temizlik ve doğru şampuan ve saç kremini uygulayarak hasarları kolayca önleyebilirsiniz.

Güneş Işığı Saç Rengini Açar Mı?

Güneş Işığı Saç Rengini Açar Mı
Güneş Işığı Saç Rengini Açar Mı

 

Bazı kişilerin saç rengini değiştirmek için kuaföre gitmesine gerek yoktur. Yaz aylarında güneşte yeterince vakit geçirdikten sonra saçları doğal olarak sarılaşmaya başlayabilir. Ancak güneş her tondaki saçı açabilir, ancak daha açık renkli saçlara sahip kişiler en iyi sonuçları alma eğilimindedir.

Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak saçımızdaki melanini yıpratır. Melanin, saçımıza ve cildimize pigmentasyon veren bir polimerdir ve ultraviyole ışığını emerek ve saçarak hassas DNA’mızı radyasyondan korumak için evrimleşmiştir. Ancak melanin, güneşin zararlı etkilerine karşı kusursuz bir bariyer değildir. Güneşte yeterince zaman geçirdikten sonra melanin parçalanmaya başlar ve bu olduğunda saç pigmentasyonunu kaybeder. Melanini kaybeden saç telleri, doğal olarak sarı veya sarı saçlara benzeyebilir.

Güneşin saçı açması ama teni bronzlaştırması garip gelebilir. Bunun nedeni cildin canlı ve saçların ölü olmasıdır. Güneş ışığındaki ultraviyole ışınları saçı oksitleyerek renksiz bir bileşime dönüştürür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status