Genel

Dibi Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Hemen hemen herkesin tencere veya tavayı ocakta unutup yemeği yakmışlığı vardır. Ya da süt taşar, dibi tutar. Sonra “Eyvah! Ne yaptım?” diye yüzler ekşir. Ancak çözümü olan problemler için üzülmek yerine öğrenip kolaylıkla üstesinden gelebiliriz. Bu neredeyse hayattaki her sorun için geçerlidir. “Dibi yanmış tencere nasıl temizlenir” konusunda bilmeniz gereken pratik ve etkili yöntemleri sizler için bu içeriğimize ekledik. Şimdiden kolay gelsin.

İçindekiler

Yanmış Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

Çelik tencere dibindeki yanıklardan ev yöntemleri sayesinde kurtulmak mümkün. Tencerenizi çöpe atmaya gerek olmadan, eskisi gibi görünmesini sağlayan 5 kolay yöntemi aşağıya sıraladık.

Dibi yanmış tencere nasıl temizlenir
yanmış çelik tencere nasıl parlatılır

Yanmış Tencere Sirke Yöntemi

Tencerenin içine 1 su bardağı sirkeyi koyup kapağı kapalı bir şekilde 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün tencereyi bulaşık deterjanı ve süngerle iyice temizleyin. Böylelikle, çelik tencere dibindeki kararmalardan kurtulabilirsiniz.

Tencere Dibi Yanığına Deterjan Yöntemi

Dibi yanmış tencereyi ocağa alıp içine bulaşık deterjanı ya da toz çamaşır deterjanı ekleyin. Deterjanın üzerini geçecek kadar su ilavesi yapıp ocakta kaynatın. Kaynama sırasında tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak yanıkları kazımaya çalışın. Dipteki yanıklar iyice çıkmaya başlayınca ocağın altını kapatıp bulaşık süngeri ile temizleyin.

Dibi Yanmış Tencere İçin Limon ve Tuz Yöntemi

Tencerenin içine 2 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı tuz ekleyip yaklaşık yarım saat bekletin. Daha sonra, bulaşık süngeri ile dibindeki yanıkları temizleyin.

Yanık Tencere Limon Tuzu

Yanmış tencere dibine limon tuzu ile suyu alıp belli bir süre bekleyin. Limonun asidik özelliği sayesinde dibindeki yanık kolaylıkla temizlenecektir.

Karbonatla Tencere Temizliği

Ocakta unutulan tencereyi dibinde kararma oluşmadan hemen ocaktan alıp tahta kaşık yardımıyla dibindeki kalıntıları temizleyin. Ardından, tencereyi soğumaya bırakın.

Daha sonra, tencerenin dibine karbonat döküp üzerine oda sıcaklığında su ekleyin. Sonrasında, tencereyi ocağın üstüne alıp kaynamaya bırakın. Tencere kaynamaya başlayınca dibindeki yanıklar da yumuşayıp çıkacaktır.

Sütten Dibi Tutan Tencere Nasıl Temizlenir?

Sütten dibi tutan tencerenin temizliği için ilk olarak yapılması gereken, tencereye sıcak su ilave edip beklemektir. Ardından, içine karbonat ve sirke ekleyerek birkaç saat daha bekletin. Daha sonra, tencereyi ocağa alıp yaklaşık 10-15 dakika kaynamaya bırakın. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatıp tencereyi bulaşık deterjanı ve süngeri ile temizleyin.

Dibi Tutan Emaye Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi tutan emaye tencereyi temizlemek için tencereyi ocağa alıp içine 1 litre su ekleyin ve kaynatın. Su fokur fokur kaynamaya başladığında içine 2 çorba kaşığı karbonat ekleyip tahta kaşıkla karıştırın. Birkaç dakika daha ocakta kaynatın. Böylelikle, yanıkların çıktığını göreceksiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status