Sağlık

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı olarak da adlandırılan tartar, diş eti çizgisinin altında ve üstünde oluşur. Sert ve gözeneklidir ve diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Peki, diş taşı nasıl temizlenir?

Çocukluğumuzdan beri, tartar oluşumunu önlemek için ağzımızı temiz tutmak için fırçalamanın, diş ipi kullanmanın ve çalkalamanın hayati olduğu öğretildi. Tartarın dişlerimize zarar verdiği akıllarımıza kazınmıştır, bu nedenle güzel bir gülümsemeye sahip olmak için bu ağız hijyeni uygulamalarına ayak uydurmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Ancak diş taşının ne olduğunu ve dişlerimize nasıl bulaştığını biliyor musunuz? Diş çürümesi ve diş eti problemlerinin önlenmesinin, uygun ağız bakımı alışkanlıklarının ötesine geçtiğini ve yaşam tarzı değişikliği ile daha çok ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Tartar, ağzınızı temiz tutmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için nasıl yeni alışkanlıklar geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Diş Taşı Neden Olur?

Ağzımızda birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler besin parçacıkları ile birleştiği zaman, dişlere zarar veren bir asit üretir ve plak oluşturur. Yapışkan bir yapıda bulunan plak, temizlenmediğinde sert bir yapıya dönüşür. Nihayetinde, diş taşı diğer adıyla tartar meydana gelir.

Diş Taşı Oluşumunu Nasıl Engelleriz?

Düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere dişlerimizi fırçalamalayız. Sadece fırçalama ile de yetinmeyip, diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Ayrıca her 6 ayda 1 diş hekimini ziyaret ederek, diş taşının tekrardan oluşmasının önüne geçebiliriz.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Düzenli diş taşı temizliği yapılması diş hekimleri tarafından öneriliyor. Zira, diş taşları temizlenmezse diş eti çekilmesine neden olur. Diş kayıplarının artmasıyla da dişlerin araları açılacak ve diş yapısında bozulmalar yaşanacaktır.

Diş Taşları Evde Nasıl Temizlenir?

  • Uygun bir cezvenin içine 2 yemek kaşığı limon, 500 ml içme suyu, yarım kaşık zeytinyağı, 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 kaşık çekirdeği alıp kaynatın. Daha sonra, karışımı blender ile ezip macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı cam bir kavanozun içine aktarın. Diş macunu gibi her gün sabah ve akşam olmak üzere diş fırçanızın üzerine az miktar alarak dişlerinizi fırçalayın.
  • Bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak macun kıvamını almasını sağlayın. Ardından, hazırladığınız karışımı kavanoz içerisine aktarıp 1 gün boyunca bekletin. Daha sonra, bu karışımla dişlerinizi günde 2 kere fırçalayarak diş taşından kurtulun.
Diş taşı nasıl temizlenir
evde diş taşı temizliği
  • 2 bardak içme suyunu tencereye alalım. İçine 10 tane cevizin içini ve yapraklarını ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra soğuması için bekleyelim. Soğuyan ceviz suyunu gargara olarak ya da diş fırçanızı bu suya batırıp dişlerinizi fırçalayarak kullanabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, yarım çay kaşığı karbonat ve 3 damla nane yağını bir kabın içinde karıştırın. Düzenli olarak 1 hafta boyunca bu macunla dişlerinizi fırçalayın.
  • 2 kaşık içme suyunda 1 adet aktif kömür kapsülünü karıştırıp macun kıvamına getirin. Diş taşlarından kurtulmak için bu macunla dişlerinizi fırçalayın.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status