Sağlık

Diyet Yapamıyorum Nasıl Zayıflarım

Dünya Sağlık Örgütünün 2018-2019 yılları arasında yaptığı araştırmalara göre Türkiye şuanda Avrupa ülkeleri arasında obezite oranı en yüksek ülkeler arasındadır. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de obezite oranı gittikçe artmaktadır. 2019 yılında yapılan bir diğer araştırmaya göre Türkiye 193 ülke arasında obezite oranı en yüksek 17. ülke olmuştur.

Diyet konusu her diyetisyene göre genel olarak aynıdır. Fakat her diyetisyenin farklı uygulama metodları vardır ve her bireyin bünyesi birbirinden farklıdır. Gerek yaşam tarzımız, gerek çalışma saatlerimiz sebebiyle diyet yapmak isteyen ama diyet listesine uymakta zorlanan birçok insan vardır.Herkesin farklı bir bünyesi ve farklı bir hayat tarzı da olsa hayatımızda birkaç şeyi değiştirip küçük alışkanlıklar edinerek diyet yapmadan kilo verebiliriz.

 

Diyet Yapamıyorum Nasıl Zayıflarım

 

Öncelikle stres kilo vermede en önemli noktadır. Moraliniz yüksek olmalıdır. Öğün atlamanın en büyük yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Aç kalmak bu aşamada yapılan en büyük hatadır. Güne metabolizmayı hızlandıran sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak kilo vermeyi hızlandırır. Bol bol su içilmelidir.

Birçok kişi gün içerisinde su içmeyi unutuyor. Fakat suyun vücudumuz için olan önemi gözden kaçırılmamalıdır. Su içmek tok hissettirir, baş ağrılarını azaltır, kabızlığı giderir, cildi gençleştirir. Günde en az 2 litre su içmeliyiz. Yemeklerden önce içilen bir bardak su tokluk hissi de sağlar.

Kahve ve çay tüketiyorsak içtiğimiz su miktarı daha da çok olmalıdır. Bunun yanında en önemli şeylerden birisi de rafine şekeri azaltmaktır. Rafine şeker aşırı tüketiminde kişiyi halsiz hissettirir.

Çünkü tüketiminden sonra insülin yani kan şekerimiz hızlıca yükselir ve sonra da aniden düşer. Eğer çayı ve kahveyi şekersiz içmeye başlarsanız büyük bir fark gözlemleyeceksiniz.

Aşırı şeker tüketiminde tat alma duyularımız da zarar gördüğü için azalttığımızda ya da kestiğimizde tat alma duyularımızda iyileşme olur.
Bir diğer tavsiye, yemeğe salata ile başlanılması midede doluluk hissi yaratır ve daha az yemek tüketmenizi sağlar. Ayrıca yediğimiz yemekleri daha çok çiğnemeliyiz.

Yemeği çiğnemek porsiyon kontrolüne yardımcı olur ve tokluk hissine daha çabuk ulaşmanızı sağlar.
Bir diğer nokta ise lifli besinlerin hayatımızdaki yeridir.

Tok kalmaya yardımcı olur ve kalori alımını azaltır. Ayrıca posa içeriği yüksek olan taze sebze ve meyvelerin, tam tahıllı ekmeklerin ve kuru baklagillerin tüketimine özen göstermeliyiz.

Kızartmayı hayatınızdan çıkarın. Ay çiçek,mısır özü ve soya özü gibi yağlar vücutta kronik hastalıkların oluşumuna sebebiyet verir.
Sağlıklı yağlar hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve zeytinyağıdır.

 

Diyet Yapamıyorum Çok Acıkıyorum

 

Yemek yerken küçük tabak tercih edin. Tabağınızda daha çok yemek varmış gibi görüneceği için psikolojik olarak sizi daha tok hissettirecektir.
Sık yemek yemeyin. Bilinenin aksine sık ve az yemek insülin seviyenizi gün içerisinde çok değiştirir, dolayısıyla çabuk acıkırsınız.
Kaliteli uyku da insan hayatında ve beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Günde ortalama 7 ile 8 saat kadar uyumak vücudun ihtiyaç duyduğu zindeliği sağlayacaktır.

Hareket Edin

 

Hepimiz zamandan şikayetçiyiz ama gün içerisinde yapacağımız küçük hareketlerin bize faydası olacaktır. Ya da gideceğimiz yere bir durak önceden inip yürümenin faydası epey yüksektir . Çok oturmanın insanları daha da tembelleştirdiği araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle kilo verebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status