CinsellikSağlık

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kadınların doğum sonrası 30 ila 40 gün süren ve halk arasında lohusa diye tabir edilen durumları oluşur. Bir kadından bu zamanında cinsel birleşme beklenilmemelidir.

Ayrıca anne olma sorumluluğu sırtına yüklenen bir anne bazen kendini çaresiz hisseder yaşadığı stres onun isteksiz bir hale gelmesine sebep olur. Yine de eğer bir kadınsanız eşinizin isteklerine duyarsız kalmamanızı tavsiye edebiliriz.

Her iki cinsinde el ele tutuşması, birbirini öpmesi ve sınırda kalarak yakınlaşmasında bir mahsur yoktur.

 

İçindekiler

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Ne Kadar Sürer?

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Ne Kadar Sürer
Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Ne Kadar Sürer

 

Anne olma heyecanı atlatıldıktan sonra hormonların yavaş yavaş eski hale gelmesi beklenir. Lohusa dönemini atlattıktan sonra eşinizle cinsel birleşme yaşayabilirsiniz.

Bu sırada kadında isteksizlik devam ediyorsa bu normal karşılanmalıdır. Kadınların erkekler kadar sık periyotlarda cinsel isteği oluşmaz. Aynı yaşlardaki bir kadınla bir erkeğin orgazm sıklığı karşılaştırıldığında her zaman erkek kazanır. Bu fiziksel bir özellik olup kızların ergenliğe daha erken girmesiyle başlayan bir süreçtir.

Bu durumda iş yine hayatın her alanında yükü çeken kadınlarımızın olacak gibi. Eğer vajina kuruluğunuz da varsa eczanelerde satılan bir kayganlaştırıcı jel kullanarak bir görev gibi eşinizin isteğini reddetmemenizi önerebiliriz. İstisnai durumlar dışında doğumdan iki ay sonra her şeyin eski durumuna dönmesi beklenir.

 

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir
Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir

 

Doğum sonrası 30-40 gün cinsel birleşme için uygun değildir. Ama bunun dışında kendinize uyan yakınlaşmalarda ve temaslarda bir sakınca yoktur. Doğumdan iki ay sonra eski isteklerinize yeniden kavuşabilirsiniz.

Cinsel birleşmede zorlanıyorsanız bunun en bilinen nedenleri şunlardır.

  • Vitamin eksikliği
  • Vajinal Kuruluk
  • Stres ve ileri hali depresyon

 

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Tedavisi
Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Tedavisi

 

Doğum sonrası en sık yaşanan sorunlardan biri de erkeklerin kadınlardan daha fazla cinsel ilişki isteğinde olmasıdır. Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 21’lik kısmının doğum sonrası cinsel anlamda tamamen isteksizlik yaşadığını, yüzde 20’lik kısmında ise ilk 3 ay boyunca cinsel isteklerinde azalma olduğunu göstermiştir.

Cinsel hayata başlanan ilk zamanlarda, azalmış östrojen hormonu nedeniyle vajinada eskiye oranla bir kurulukla karşılaşılabilir.

Bu sorunu çözebilmek ve ilişkiyi daha kolay hale getirebilmek için ilişki sırasında kayganlaştırıcı jel kullanılabilir. Eğer bir kadın olarak eşinizi seviyor ve onun ihtiyaçlarını önemsiyorsanız doğumdan sonra ileriye gitmeden de yakınlaşabilirsiniz.

Sonrasında bir iki ay içerisinde kendinizi takip edin. Doğum öncesi halinize dönemiyorsanız öncelikle bir endokrin uzmanından yardım almanız gerekebilir.

Şeker hastalığının ve vitamin eksikliklerinin cinsel isteksizliğe neden olduğu iyi bilinmektedir.

  • A, B, C, D, E vitamini eksiklikleri
  • Fe(demir) ve magnezyum eksiklikleri

kadınlarda cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır.

Şeker probleminiz ve vitamin eksikliği tedavinizi tamamladıktan sonra yine de istek azlığı probleminiz devam ediyorsa bunun sebebi depresyon olabilir.

Depresyon, tedavi edilmediği zaman hem sizi, hem sevdiklerinizi yok eden bir hastalıktır. Sizi üzen şartlar ortadan kalktığında dahi devam ediyorsa muhakkak doktor tedavisiyle düzenli ilaç almanızı önerebiliriz.

 

Emziren Annede Cinsel İsteksizlik Olur Mu?

Emziren Annede Cinsel İsteksizlik Olur Mu
Emziren Annede Cinsel İsteksizlik Olur Mu

Doğum yapan kadınların tamamında doğum sonrası cinsel yaşama yeniden başlayamama korkusu yaşanır. Bu soruyu kimseye soramayan genç anne ve babalar bazen bilinçli bir doğum doktoru tarafından peşin olarak bilgilendirilebilir.

Biraz rahatlayan anne ve babalar bunun geçici bir durum olduğunu sık sık anımsarsa bu dönem daha kolay atlatılacaktır.

Doğum sonrasını takip eden altı hafta boyunca çiftlerin birbirlerine zaman ayırmaları, birlikte konuşmaları, el ele tutuşup sarılmaları son derece sağlıklı olacaktır. Çok istekli erkekler eşleriyle yakınlaşırken birleşme olmadan da haz duyabilirler.

Elbette kadının lohusalık durumu kendisinden utanmasına sebep olabilir. Ama daha önce de anlattığımız gibi beden temizliğinizi yaptıktan sonra yakınlaşırsanız eşinize karşı çekinecek bir durumunuz kalmaz.

Sezaryen olsun, normal doğum olsun karnınızın sarkmasını istemiyorsanız 2. Haftadan sonra çok sıkı olmayan bir korse kullanabilirsiniz. Böylece karnınız kısa sürede toparlanır. Artık bedeninizden utanmanıza fazla gerek yok. Hem tüm erkekler, babalık mutluluğu yaşattığı için eşinin bedenindeki değişimleri anlayışla karşılamak zorundadır.

Zamanınızın çoğunu yeni doğan bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermekle geçiriyorsunuz. Bu yüzden daha önce yaptığınız sizi mutlu eden birçok şeyi yapmayı bıraktınız. Emzirme süreleri de uzadıkça uzuyor. Yine de tebessüm edin. Bebeğiniz uyuduğunda sizi mutlu eden şeyleri yeniden yapmaya başlayın. Enerjiniz kaldığında eşinize de vakit ayırın. İnanın zamanı ve sıklığı azalsa da her şey eskisi gibi devam edebilir. Belki her gün evde yemek yapmayı bırakıp haftada bir iki kere eve yemek söyleyerek bir mola vermek size çok iyi gelebilir.

Doğumdan sonraki iki ay boyunca kadında cinsel isteksizlik yaşanması doğaldır. Östrojen hormonunun daha az salgılanması nedeniyle vajinada eskiye oranla bir kurulukla karşılaşılabilir. Bu sorunu çözebilmek ve ilişkiyi daha kolay hale getirebilmek için ilişki sırasında kayganlaştırıcı jel kullanılabilir. Doğumdan sonra 3. Ayda da doğum öncesi halinize dönemediyseniz ve bu konuda isteğiniz varsa endokrin uzmanına giderek önceki yazımızda anlattığımız testleri yaptırabilirsiniz.

 

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik
Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

 

İster normal doğum olsun ister sezaryen doğum olsun anne mutlaka cerrahi bir yara alacaktır. Birçok anne sezaryen doğumun cinsel yaşamını olumsuz etkileyeceğine dair bir söylenti duymuştur. Ama bu bir şehir efsanesidir ve doğru değildir. Doğumdan altı hafta sonra ilişkiye girilebilir.

Cinsel isteksizlik normal doğumdaki gibidir ve 2. Aydan sonra cinsel isteğin başlaması gerekir. Tabii ki yaşınız ileriyse ve bazı hastalıklarınız varsa bu süre uzayabilir. Bunun dışında birleşme sırasında ağrı hissederseniz devam etmeyin.

İki hafta sonra ağrı hala devam ediyorsa doğum doktorunuzun görüşünü alabilirsiniz.

 

Erkeklerde Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Erkeklerde Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Neden Olur
Erkeklerde Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Neden Olur

 

Hamilelik kadının bedeninde hormonal ve psikolojik birçok değişiklik yaratır. Doğumun başlamasıyla erkeğin de duygularında değişiklikler başlar. Artık sorumlu olduğu bir de bebek vardır. Alışkanlıklar ve gündelik yaşam değişir. Gazete okurken, futbol maçı izlerken veya yemek yerken bebek ağlarsa keyfi kaçabilir. Artık sık sık öpüp sarılmaktan keyif aldığı karısı da sürekli bebeğiyle ilgileniyordur.

Bir tabu olarak erkeğin yeni doğum yapan kadınla yakınlaşması günahtır. Bu tabu erkeği korkutur ve kadınına dokunmaya korkar. Kadınsa kendi bedeninden utandığı için erkeğine yaklaşmaya çekinir. Bir iki hafta geçince her iki tarafın uzak durma çabaları otomatik olmaya başlar. Karı kocanın aralarındaki mesafe artmıştır.

İkinci bir tabuda annenin emzirmesine engel olmanın günah olmasıdır. Bu sebeple erkek kadına mesafeli durmaya başlar. Erkek kendi beyninde annelik vazifelerini düşünerek eş konumunu anne konumuyla değiştirir. Eğer kadın durumu anlarsa müdahale edip kocasına yanaşmalı ve zamanı geldiğinde doğum öncesindeki gibi birlikte olmalıdır. Yoksa tabular yüzünden erkek kadını sadece anne olarak görmeye devam eder.

Oysaki bunlara gerek yoktur. Babalık mutluluğunu size yaşatmış olan eşinizin ellerini defalarca öpebilir, ona her zaman eskisi gibi sarılabilirsiniz.

İnsanlığın geçmişten günümüze yarattığı tabuların bazı gerekliliklerin sonucu olduğunu anlayabiliyoruz. Duyduğunuz her şeyi akıl süzgecinizden geçirin. Tabulardan kurtulun…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status